Yolculuk Konulu 8 Film

Yolculuk Konulu 8 Film
16.07.2022 14:01
Yolculuk konulu filmler, güzel şehirleri, manzaraları ve kültürü sergilemenin yanı sıra bir yeri ziyaret etmemize veya eve döndüğümüzde orada geçirdiğimiz zamanı yeniden yaşamamıza ilham veren filmlerdir.

Yolculuk filmlerinin bazıları sadece ekranda gösterilenlerle değil, filmin ruhunun onları gören insanlar için ne anlama geldiğiyle de unutulmaz hale gelmiştir. İşte, sizin için hazırladığımız yolculuk konulu 8 film listesi...

1) Almost Famous 


Yol filmi ile yetişkinliğe geçişin kesiştiği noktada, Cameron Crowe'un genç bir rock and roll gazetecisi ve takip ettiği grup hakkında bir hikaye olan yarı otobiyografik  Neredeyse Ünlü filmini bulabilirsiniz. Crowe, elinden gelenin en iyisini yaparak, aşırı tatlı duygusallık ile keskin duygusal rezonans arasındaki çizgiye ayak uydurmakta ustadır. Film, kuşağının altında sadece on beş yıllık ömrü olan tomurcuklanan bir müzik eleştirmeni olan William Miller'ı takip ediyor. Ülkenin dört bir yanında yükselen bir grup olan Stillwater'ı takip ediyor ve yolda aşık olmanın, kabul görmenin, arkadaş edinmenin, hayal kırıklığına uğramanın, reddedilmenin ve utanmanın nasıl bir his olduğunu keşfediyor. 

2) The Motorcycle Diaries 


Genç bir Che Guevara'nın Güney Amerika kıtasını, tahmin ettiğiniz gibi motosikletle geçerken biyografisi olduğu kadar, yol filmi türüne de bir övgüdür. Film, yapım aşamasındaki bir devrimcinin sayısal olarak tarihsel bir anlatımı olabilirdi, ancak bunun yerine bir dönüşüm olayı olarak yolculuğa romantik bir duruş sergiliyor. Film, Che Guevara'nın tıp fakültesinin son yılında Güney Amerika'daki yolculuğunun hikayesini gerçek hayattan uyarlıyor. Bir kolonide gönüllü olarak seyahat eden Guevara ve binici ortağı, ait oldukları üst sınıf ile yol boyunca keşfettikleri sefil yoksulluk arasındaki eşitsizlikle karşı karşıya kalırlar. 

3) Little Miss Sunshine

 8 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, gişede 100 milyon dolar hasılat elde ettikten ve dört akademi ödülüne aday gösterildikten sonra başarılı indie filmler arasına girdi. Filmin nasıl bu kadar başarılı olduğunu görmek ise oldukça kolay; yanlış ellerde kolayca bunaltıcı olabilecek bir hikayeyi son derecede tatlı, komik ve içten bir şekilde sunuyor. Film, kendi tarzlarında işlevsiz olan ve en küçük kızlarını bir güzellik yarışmasına katmak için ülkeyi dolaşan bir aileyi konu alıyor. Aile, uygun tanımlayıcılara meydan okuyan kişiliklerden oluşuyor. Little Miss Sunshine'daki yolculuk, aileyi bir araya getiriyor, onları filmin başlarındaki küçük çatışmaların ötesine taşıyor. 

4) Thelma and Louise 


Film, mutsuz bir ev kadını olan Thelma ve hayatının monotonluğundan sıkılmış, garsonluk yaparak geçimini sağlayan Louise’in hafta sonu tatili için yolculuk yapmalarıyla başlar. En iyi iki arkadaşın atıldığı bu maceranın sonunda bu iki arkadaş, işledikleri suçlardan kaçar. Kısa süre sonra ise bu, korkunç bir kaçışa dönüşür.

5) Into The Wild 


Into The Wild, tüm dünyevi eşyalarını bağışlayan ve vahşi doğada yaşayacağı Alaska'ya ABD'yi aşmak üzere yola çıkan Christopher McCandless'ın maceralı ama kısa hayatını konu alıyor. Jon Krakauer'in bir kitabında mükemmel bir şekilde yazılmış gerçek bir hikayeye dayanıyor.

6) On the Road


İkonik Jack Kerouac romanından uyarlanan Sam Riley, Dean (Garrett Hedlund) ve Marylou (Kristen Stewart) ile tanıştıktan sonra ülke çapında özgür ruhlu bir yolculuğa çıkan kitabın anlatıcısı Sal Paradise'ı canlandırıyor.

7) Dumb and Dumber


Bu Farrelly kardeşler klasiğinde, arkadaşlar Lloyd (Jim Carrey) ve Harry (Jeff Daniels),kuşlarının ölümünden sonra gaz adamının onları almak için dışarıda olduğuna ikna olmuşlardır, bu yüzden güzel bir evrak çantasını elden teslim etmek için Aspen'e gitmeye karar verirler. 

8) The End of the Tour


Rolling Stone muhabiri David Lipsky (Jesse Eisenberg) ve yazar David Foster Wallace (Jason Segel) arasındaki sohbet günleri, yönetmen James Ponsoldt'un Wallace'ın kitap turu için yoldayken etkileşime giren iki adamın samimi hikayesinde başarılı bir şekilde aktarılıyor.İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TELEVİZYON Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir