Bağışıklık Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 Bağışıklık Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
18.12.2021 15:00
Sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından olan bağışıklık sistemine iyi bakmak oldukça önemlidir. İmmün sistem olarak bilinen bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi grip ve çeşitli hastalıkların önlenmesinde ya da daha hafif atlatılmasında etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve desteklemek için neler yenilmeli, nasıl bir diyet uygulanmalı, hangi vitamin takviyeleri alınmalı? Bağışıklık güçlendirmek için ne yemeli, bağışıklık güçlendirme diyeti nasıldır, vitaminler nelerdir, ilaçlar nelerdir? Tüm bu soruları sizin için derledik.

Son zamanlarda pandemi sürecine girilmiş olması ile beraber çok daha fazla önem kazanan bağışıklık sistemine iyi bakmak, kişinin kendine iyi bakması ile eşdeğer bir anlam kazanıyor. Vücutta bulunan her bir hücreyi, organı, dokuyu, kanı, protein ve diğer ögeleri de kapsayan bağışıklık sistemi bilindiği üzere vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemi, dış faktörler olarak bilinen virüs, enfeksiyon, bakterilere karşı tıpkı bir savaş ortamında cephesini koruyan asker gibi bir görev edinir. Vücudun dış etkenlere karşı savunmasız olabileceği anlarda devreye girerek hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturulmasına yardımcı olan immün sistem, korunmalı, desteklenmeli ve güçlendirilmelidir.

 Genel yaşam içerisinde iken beslenme rutininden uyku düzenine, hijyen kurallarında ilaç kullanımlarına kadar dikkat edilmesi gereken pek çok şeye yeteri kadar özen gösterilirse bağışıklık sistemi güçlendirilebilir ve geliştirilebilir. Bunların en başında yer alan şey ise elbette sigara içmemek, alkol kullanmamak, düzenli bir egzersiz programı içerisine dahil olmak yer alır. Öte yandan beden kitle indeksine uygun bir kiloda kalmak da immün sistem için oldukça ehemmiyet taşır. Stres faktörlerinden de olabildiğince uzak kalmak, el hijyenine dikkat etmekle birlikte bağışıklık sistemi, büyük oranda güçlenecektir.

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Ne Yemeli?

Hiç şüphesiz bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için düzenli, dengeli ve olabildiği kadar doğal beslenmek önemlidir. Doğada yer alan ve işlenmemiş besinler aslında hazır paketler halinde insanoğluna sunulmuştur. Özellikle sebze ve meyvelere bakıldığında bir insanın günlük ihtiyacı olan A, B, C, D, E, B12, B16 gibi vitaminleri; çinko, manganez, kalsiyum, bakır, demir, fosfor, fosfat, folik asit gibi mineralleri, karbonhidrat, yağ, protein gibi makro besinleri içerir. Tüm bunları dengeli bir şekilde günlük beslenme rutinine eklemek yeterlidir. Özellikle hekimlerin ve bazı beslenme uzmanlarının önerileri ise tam bir bağışıklık dostu olan besinler ise şöyledir;

·        Kırmızı biber

·        Yeşil biber

·        Havuç

·        Ispanak

·        Brokoli

·        Süt

·        Peynir

·        Bal

Bağışıklık Güçlendirme Diyeti Nasıldır?

Bağışıklık sistemi her zaman çok güçlü olmalıdır ancak bazı durumlarda ekstra bir özene ihtiyaç duyulur. Bu durumda son zamanlarda önerilen bağışıklık sisteminin güçlendiren diyetlere başvurmak gerekli görülebilir. Hastalıklara karşı dirençli olunması ve hiç hastalanmamak için özellikle kış aylarında uygulanan bu diyetler son derece başarılı sonuçlar elde edilmesine yardımcıdır. Güçlü Bağışıklık diyeti daha hafif ve sağlıklı beslenmek elzemdir. Örnek bir diyet menüsünden bahsetmek gerekirse şu adımlar izlenebilir;

Kahvaltı:

1 bardak laktozsuz süt

1 adet portakal

1 avuç siyah üzüm

8 çiğ badem

Öğle Yemeği:

3 adet ızgara köfte

Bol yeşillikli, zeytinyağlı salata

1 dilim tam buğday ekmeği

Akşam:

Haşlanmış brokoli

1 dilim tam tahıllı ekmek

1 kivi

1 çay bardağı yeşil çay

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Vitaminler Nelerdir?

Bağışıklık sistemini yeteri kadar güçlendirmek ve uzun vadede korumak için vitaminlerin önemi hiç yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle vitaminler ve mineraller genellikle genel beslenme sisteminin içerisinde yer alan besinlerle elde edilmelidir. Fakat iş yoğunluğu ya da bazı sıkıntılar nedeni ile beslenme rutini oluşturulamamış ise bu durumda dışarıdan takviye olarak alınması gereklidir. Sıklıkla önerilen bağışıklık güçlendirici vitaminler arasında ise ilk sırada C vitamini yer almaktadır. Öte yandan alınması gereken diğer vitamin değerleri arasında ise B vitamini, 12 vitamini, B16 vitamini ve elbette D vitamini takviyesi yer almaktadır.

Bağışıklık Güçlendirmek İçin İlaçlar Nelerdir?

Bağışıklık güçlendirmek için kapsül ve tablet formlu pek çok ilaç bulunuyor. Bunlar arasında en bilinenleri ise Supradyn All Day, EnteroGermina, Koenzim, Herbalife, Balern, Zade Vital, Nurs Lokman Hekim gibi markalar yer almaktadır. Kan değerlerinizi ölçtürdükten sonra eksik olan ya da vücudunuz tarafından emilimi yapılmayan değerleri tespit ettikten sonra, seçim yapmalısınız. Beğendiğiniz markaların araştırmalarını yapmalı ve en çok beğeni alan ürünleri tercih listenize eklemelisiniz.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir