Teniste Backhand Nedir?

Teniste Backhand Nedir?
07.06.2022 13:31
Backhand, tenis sporundaki vuruş tekniklerinden biridir. Bu vuruşta raketi tuttuğunuz elinizin tersi ile yapılmaktadır.

Backhand, tenisteki vuruş tekniklerinden biridir. Ters tarafa yönelen topa vurmak için yapılır. Sağ el ile oynayan oyuncular, sağ ayağı, sol ayağın önüne getirir. Bu sırada yaylanma işlemi yapılır. Raket sapı, sağ dizin önünde, çerçeve ise yere paralel bir şekilde tutulur. Top ile buluştuktan sonra kapanma işlemi uygulanır ve aynı anda vücut yere doğru belden çevrilir. 

Teniste Backhand Vuruşu Nasıl Yapılır?

Backhand vuruşunda, raket iki el ile geriye çekilmektedir. Raketi geriye çektikten sonra yüzünüz karşıya bakar şekilde olmalıdır. Raket geri çekilirken dizleriniz paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. Ardından topa dizin biraz önünde iki el ile vurulmalıdır. Raket topa vurduktan sonra iki el ile birlikte boyuna doğru çekilmelidir.

Teniste Backhand Türkçesi Nedir?

Tenisteki backhand vuruş tekniğinin Türkçesi, arka el olarak bilinmektedir.

Tenis Vuruşları

Tenis sporunda birçok vuruş tekniği bulunmaktadır. Bu tekniklerden bahsedecek olursak;

Servis: tenis sporunda oynadığınız her oyunda servis atmak zorundasınız. Oyunu servis başlatır. Eğer attığınız servis etkili ve güçlü ise top size dönmeden sayı alabilirsiniz. Servis stilleri oyuncular arasında değişiklik göstermektedir. Ancak atış sırasında topu kafanızın hizasında yukarı atarak en yüksek noktada, en maksimum güç ile vurmalısınız.

Forehand: forehand vuruşu, güç ve isabet oranı en yüksek olan vuruşlardan biridir. Bu vuruş sırasında raketi tuttuğunuz eliniz ile vücudunuz çapraz bir şekilde durmalıdır. Bu vuruş güçlü ve yıkıcı bir atak vuruşu olabilir. Çoğu oyuncu kazandığı sayıları forehand vuruşu ile kazanmaktadır.

Vole: bu vuruş file önünde top yere sekmeden yapılmaktadır. Yani top havada iken vurulması gerekir. Bu vuruşta fileden 3 adım geride durmalısınız. Ayaklarınız omuz hizanızda açık olmalıdır. Raketi önünüzde kafası yukarı bakacak şekilde tutmalısınız. Raketin sapı, göbek deliğinizin hizasında olmalıdır. Kontrol sağlayabilmek için kullanmadığınız elinizi raketin sapı ile kafasının birleştiği boşlukta tutmalısınız. Top size geldiğinde eğer sağlaksanız sol adımınız ile eğilerek topa doğru adım atmalısınız. Ardından omuzlarınızı raket sağ omuzunuza gelecek şekilde tutmalısınız. Bu atış çoğunlukla bir atak tekniğidir.

Lob: lob, rakip oyuncu volede iken üstünden yapılan ve rakibin raketi ile dokunamadığı aşırtma vuruşudur. Bu vuruş, defansif oyun gidişatını ofansife çevirmek için uygulanan bir tekniktir. Tenis bir rekabet sporudur ve amacınız tüm sayıları almaktır. Oyun gereğince zor bir durumda kalabilirsiniz. Bu durumda lob vuruşunu kullanarak oyun gidişatını değiştirebilirsiniz. Bu vuruş rakibin hızını yavaşlatabilir.

Smaç: smaç vuruşu, raket başın üzerine getirilerek servis hareketi ile yapılmaktadır. Smaç yapısı gereği sert yapılması gereken bir vuruştur ve sayı ile sonuçlanmalıdır. Bu vuruş çoğunlukla filede iken kısa düşen lob vuruşlarına top sekmeden yapılmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir