Beşiktaş Stadı Kaç Dönümdür?

Beşiktaş Stadı Kaç Dönümdür?
04.11.2022 15:03
Siyah-beyaz takıma gönül verenlerin kartal yuvası Vodafone Park Beşiktaş Stadyumu hakkında taraftarların merak ettikleri var. Beşiktaş stadyumu kaç dönümdür, hangi semtte, ne zaman açıldı? Beşiktaş stadı yokken nerede oynanıyordu, ne kadara mal oldu, üstü kapanıyor mu? Merak edilenlere birlikte bakalım.

İnşa edildiği bölgenin görüntüsünü bozmayacak şekilde inşa edilmiştir. Mimarları Bünyamin Derman ve Metin Demir’dir. 105x68 m ölçüsüyle, uluslararası bir futbol sahasıdır.

Beşiktaş Stadı Yokken Nerede Oynanıyordu?

BJK İnönü yıkılıp, yerine yenisinin yapılması sürecinde Beşiktaş 2 sezon boyunca saha problemi yaşamıştır. Yapım aşamasında saha boş bırakıldığı için, maçlarının Bolu’da oynanması teklif edilmiş fakat karşı takım kabul etmemiştir.

Yusuf Ziya Öniş Stadı gündeme gelmiş fakat sahanın iç durumundan kaynaklı sebeplerle, 20.30’da oynanması gereken maçı, 13.30’da çekilmesi durumundan dolayı takım, yayıncı kuruluşla anlaşmazlık yaşamıştır.

Atatürk Olimpiyat Stadyumu’na yönelen siyah beyazlı takım, burada da zemin çalışması nedeniyle bir takım problemlerle karşılaşmışlardır. Sahasız olmak artık büyük bir problem haline gelmiştir.

Kupa maçının oynanması gerektiği için yönetim Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurarak, sahada oynamalarına izin çıkması için başvuru yapmıştır.

Stadyumun kapalı kaldığı 2 sezon boyunca,  5 ayrı sahada toplamda 29 maça çıkmışlardır.

Atatürk Olimpiyat Stadyumu: 22 maç

Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan: 4 maç

Ankara Osmanlı: 1 maç

Başakşehir Fatih Terim Stadyumu: 1 maç

Konya Büyükşehir Torku Arena: 1 maç

Beşiktaş Stadı Hangi Semtte?

Stadyum kolezyum modeliyle tasarlanmıştır. Kolezyum modelini oluşturmak için, “küfeki taşı“ adı verilen bir malzeme kullanılmıştır. Etrafında Dolmabahçe Camii, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi bulunmaktadır. Stadyum etrafındaki tarihi dokuyla ahenk içerisinde olması göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Beşiktaş stadyumu Vişnezade, Dolmabahçe caddesi. No:1, 34357 Beşiktaş/ İstanbul’da bulunmaktadır.

Beşiktaş Stadı Ne Zaman Açıldı?

BJK İnönü spor kompleksi Vodafone Park ya da Vodafone Park, Beşiktaş ilçesinde ikamet eden, 42.590 kişi kapasiteli, çok amaçlı bir stadyumdur. Eski ismiyle BJK İnönü Stadyumunun yıkılıp, aynı yere tekrar inşa edilmiş, Beşiktaş’ın yeni stadyumudur.  Stadyumun açılısı 11 Nisan 2016’da yapışmıştır.

Beşiktaş Stadı Ne Kadara Mal Oldu?

Eski ismiyle İnönü Stadyumu olan Vodafone Park, yapım aşaması 2 sezon boyunca devam etmiştir. Bu süreç içerisinde Beşiktaş forması giyen oyuncular ve yöneticiler sıkıntılı bir dönemden geçmişlerdir. Maçlarını oynamak için saha sıkıntısı yaşayan takım Türkiye Futbol Federasyonu’nun desteğine ihtiyaç duymuştur.

Vodafone Park, uluslararası futbol sahalarının standartlarına uygun şekilde, kolezyum tarzıyla inşa edilmiştir. İnşaatını Beşiktaş İnşaat A.Ş üstlenmiştir. Yapım maliyeti toplamda 407.047.190 olarak hesaplanmıştır.

Beşiktaş Stadı Üstü Kapanıyor Mu?

Bir futbol maçının oynanabilmesi için hava koşulları da önemli bir etken. Beşiktaş sahası bunun için özel bir yerden ısıtma sistemi kullanıyor. Kışın kar yağdığında sahada buzlanma olmaması için maçın öncesinde bu özel sistemle saha zemini ısıtılıyor. Vodafone Park, üstü açılıp kapanabilen bir teknolojiye sahiptir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir