Kesinlikle İzlenmesi Gereken 13 Kült Film Önerisi

Kesinlikle İzlenmesi Gereken 13 Kült Film Önerisi
26.07.2022 15:59
Film severler için kesinlikle izlenmesi gereken kült filmler nelerdir sorusuna cevap verdik. En iyi kült filmler arasında bulunan 13 filmden oluşan listeye göz atın. Kesinlikle izlenmesi gereken 13 kült film hangileridir? İşte detaylar…

Genelde başlangıçta küçük bir zümrenin dikkatini çekmiş olan, sadece bu grubun beğenisine hitap eden, yıllar geçtikçe bu kemik kitleyi daha da genişletebilen kült film severler için; kesiklikle izlenmesi gereken 13 kült film önerisine göz atalım…

1.Dövüş Kulübü


Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk tarafından yazılmış aynı isimli romandan uyarlanan kült filmdir. 1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter rol almıştır. Müziklerini Dust Brothers yapmıştır.

2.Ucuz Roman


Ucuz Roman, Quentin Tarantino yönetmenliğindeki Roger Avary ile birlikte yazılmış, 1994 yapımı, kült kabul edilen bir filmdir. Ucuz Roman, En İyi Film dahil 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı'nı almıştır.

3.Amerikan Sapığı


Amerikan Sapığı, Bret Easton Ellis'in 1991 çıkışlı aynı adlı romanından uyarlanarak Chris Hanley ve Christian Halsey Solomon tarafından kaleme alınmış ve Mary Harron tarafından yönetilmiş eleştirel bir korku-gerilim filmidir.

4.Yaşıyorlar


Yaşıyorlar, John Carpenter tarafından yazılan ve yönetilen 1988 yapımı bir Amerikan bilimkurgu filmi. Filmin başrol oyuncuları Roddy Piper, Keith David ve Meg Foster'dır. Film bilimkurgu kategorisinde olmasına rağmen sistem eleştirisi yapan yönüyle öne çıkmaktadır.

5.The Rocky Horror Picture Show


The Rocky Horror Picture Show, 1975 yılında gösterime giren Büyük Britanya yapımı bilimkurgu ve korku filmlerinin parodisi olan bir müzikal/komedi filmidir. İlk gösterimi 1975 yılında yapılan film, sinema salonlarında en uzun süre gösterilen filmlerden biridir.

6.Zorlu Yarış


Repo Man, ilk yönetmenlik denemesinde Alex Cox tarafından yazılan ve yönetilen 1984 Amerikan bilim kurgu kara komedi filmidir. Yardımcı oyuncular arasında Tracey Walter, Olivia Barash, Sy Richardson, Vonetta McGee, Fox Harris ve Dick Rude ile Harry Dean Stanton ve Emilio Estevez'i canlandırıyor.

7.Zombi Ölüm Günü


Zombi - Ölüm Günü, George A. Romero tarafından yönetilen ve Yaşayan Ölülerin Gecesi isimli film serisinin üçüncüsü olan, 1985 yılında vizyona giren ABD yapımı korku filmi.

8.Teksas Katliamı


Teksas Katliamı, Tobe Hooper'ın Kim Henkel ile birlikte yazıp tek başına yönettiği, 1974 tarihli, ABD yapımı bağımsız korku filmidir. Başrollerde Marilyn Burns, Paul A. Partain, Edwin Neal, Jim Siedow ve Gunnar Hansen vardır.

9.Büyük Lebowski


Büyük Lebowski, 1998 ABD-İngiltere ortak yapımı suç-komedi filmi. Filmin yönetmeni ve yapımcısı olan Coen Kardeşler aynı zamanda senaryoyu yazıp filmin kurgusunu da yapmışlardır.

10.Çılgın Marslılar


Çılgın Marslılar, yönetmen Tim Burton'ın, usta oyuncu kadrosuyla çektiği ve 1950'lerin uzaylı istilacıları konu alan kült filmlerini tiye aldığı komedi, bilimkurgu ve aksiyon türü filmidir. Çekimler Şubat-Kasım 1996 arasında gerçekleşti. Film Kaliforniya, Nevada, Kansas, Arizona ve Arjantin'de çekildi.

11.Sarıya Boya


Rang de Basanti'nin Türkçe karşılığı "Baharın Rengi" anlamına gelse de, film içeriği ve İngilizce adından yola çıkılarak "Sarıya Boya" olarak çevrilen, Rakeysh Omprakash Mehra'nin yönetmenliğini üstlendiği, başrollerini Aamir Khan, Sharman Joshi, Soha Ali Khan, R. üstlenmiştir.

12.Savaşçılar


Warriors, Walter Hill'in yönettiği 1979 Amerikan aksiyon suç gerilim filmi. Sol Yurick'in 1965 yılındaki aynı adlı romanından uyarlanan film, 9 Şubat 1979'da Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi.

13.Ofis Çılgınlığı


Office Space, Mike Judge tarafından yazılıp yönetilen 1999 Amerikan komedi filmidir. Tipik bir 1990'ların yazılım şirketinin iş hayatını, işlerinden bıkmış bir avuç kişiye odaklanarak hicvediyor. Ron Livingston, Jennifer Aniston, Gary Cole, Stephen Root, David Herman, Ajay Naidu ve Diedrich Bader'ı canlandırıyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TELEVİZYON Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir