Futbolcular Maçtan Sonra Ne Yapar?

Futbolcular Maçtan Sonra Ne Yapar?
13.12.2022 23:57
Futbol pek çok insanın ilgilendiği bir spordur. Futbolcular maçtan sonra ne yapar, maçtan önce ne içer? Futbolcular mı daha çok kazanıyor basketbolcular mı? Futbolcular neden tükürür, neden uzun çorap giyer, parmaklarını neden bantlar? gibi merak edilen soruları sizler için araştırdık ve yanıtladık.

Futbolcuların maçtan sonra yapacakları ilk şey, rakip oyuncularla tokalaşmaktır. İyi bir oyun ortaya koyduğu için diğer takıma sportmenlik ve saygı göstermek için yapılır. Oyuncular ayrıca bunu belirtmek için başkalarıyla 'iyi oyun' veya 'iyi oynadı' diyerek iletişim kurabilirler. Bu aynı zamanda bir maç başlamadan önce, koçlar ve hakemler arasında gerçekleşen bir şeydir. El sıkışmak ve sportmenlik göstermek oyunun her seviyesinde olur. Maç sonrası yapılan röportajlara katılabilirler. Röportajların yanı sıra bazen gitmek zorunda kaldıkları basın toplantıları da vardır. Basından gelen soruları yanıtlarlar.

Yola çıkmaya hazırlanmak için soyunma odalarına giderler. Duş alırlar ve ardından rahat rahat kıyafetlerini giyerler. Tüm futbolcuların maçtan sonra yapması gereken bir diğer şey de soğumaktır. Isınma, yüksek yoğunluklu ve oyuncuları bir maça hazırlarken, soğuma tam tersidir. Çok düşük yoğunlukta kısa mesafelerde koşu antrenmanları ve kasları esnetmek için bir dizi esneme yaparlar. Bunların hepsi kalp atış hızını ve vücut ısısını düşürmek amacıyla yapılır. Ayrıca maçlardan sonra yaralanmalara neden olacak laktik asit oluşumunu durdurur.

Çoğu futbolcu için de bir maç bittikten sonra her şey eve gitmek ve dinlenmekle ilgilidir. Profesyonel futbolcuları ele alacak olursak bu onların nerede oynadıkları ve maçın saatine bağlı olacaktır. Geç bir oyunsa muhtemelen biraz dinlenmek için eve gideceklerdir. Oysa erken bir başlangıçsa o gün için başka planları olabilir. Futbolcular için işlerin değişebileceği yer, o gün evlerine geri dönemedikleri için evlerinden uzakta oynuyor olmalarıdır. Profesyoneller için bu yaygın senaryoda, ertesi gün eve dönmek için muhtemelen maçtan önceki gece kulübün kaldığı otele geri dönecekler.

Futbolcuların maçtan sonra yaptığı bir diğer şey ise takım arkadaşlarıyla sosyalleşmektir. Futbolun ciddiye alınmadığı alt seviyelerde ortak bir kültür haline gelen şey, bir maçtan sonra takım arkadaşlarıyla veya rakiple bir şeyler içmeye gitmektir. Ancak bunu herkes yapmaz. Diyet ve alkol tüketiminin daha ciddiye alındığı yarı profesyonel ve profesyonel oyuncular için yaygın değildir.

Futbolcuların maçtan sonra kutlama yapmak için dışarı çıktığı istisnalar da vardır, ancak bu çok nadirdir ve bir takımın kupa zaferi olduğunda olur.

Futbolcular Maçtan Önce Ne İçer?

Futbol söz konusu olduğunda oyuncuların bir maç öncesinde neler içmesi gerektiği oldukça önemli bir konudur. Kas yorgunluğunu önlemek, kramplardan kaçınmak, dehidrasyonu azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enerjiyi artırmak için mutlaka su tüketirler. Bir de özel olarak hazırlanmış sporcu içeceklerinden tüketirler. Bu içecekler sodyum, karbonhidrat ve tatlandırıcılardan oluşmaktadır. Karbonhidrat basit şekerdir ve çalışan kaslara yakıt sağlamak için gereklidir. Glikojen enerji depolarının yerini alır. Sodyum tuzdur ve bunun küçük bir miktarı yeniden hidrasyonu hızlandırmaya yardımcı olur. Sıvı dengesini korur ve terlemeyle kaybolan tuzları yerine koyar.

Futbolcular Mı Daha Çok Kazanıyor Basketbolcular Mı?

Futbol ve basketbol zorlu sporlardır, ancak futbolcular basketbolculardan daha mı fazla maaş alıyor? Birçok faktör oyuncu maaşlarını etkiliyor; takım büyüklüğü, onay sayısı ve hem takıma hem de bireysel oyunculara ilgi gibi faktörler.

Basketbolcular ortalama olarak futbolculardan daha fazla maaş alıyor. Bunun nedeni, bireysel oyunculara daha fazla odaklanmaya izin veren bir basketbol takımının daha küçük boyutundan kaynaklanmaktadır. Onay anlaşmaları ve yönetim maliyetleri, küçük bir basketbol takımı için daha büyük bir futbol takımına göre daha fazladır.

Futbolcular Neden Tükürür?

Yapılan araştırmalara göre yoğun egzersiz halinin tükürüğe salgılanan protein miktarını, özellikle de MUC5B adı verilen bir mukus türünü artırdığını göstermiştir. Bu mukus tükürüğü kalınlaştırır ve yutmayı zorlaştırır, bu yüzden tükürürüz. Egzersiz yaparken neden daha fazla MUC5B ürettiğimiz açık değil, ancak bunun nedeni ağzımızdan daha fazla nefes almamız olabilir, bu nedenle mukus ağzın kurumasını durdurur. Basketbol ve tenis gibi bazı sporlar oyuncuları tükürdükleri için cezalandırır, ancak futbolda bu durum ceza teşkil etmez.

Futbolcular Neden Uzun Çorap Giyer?

Futbolcular, dizliklerini sabitlemek ve korumak, takım renklerini eşleştirmek ve sonuç olarak maç boyunca bacaklarını sıcak ve rahat tutmak için uzun çoraplar giyerler. Oyuncu maç boyunca kilometrelerce koşarken sürekli olarak ileri geri kaymaması için dizlikler kapatılmalıdır. Takım renkleri, tüm renklerin birlikte koordine olduğu takım çoraplarıyla temsil edilir. Futbol genellikle soğuk havayı engelleyen sonbaharda oynanır. Bacakların şiddetli sıcaklık değişikliklerinden dolayı kramp girmemesi önemlidir. Çoraplar bu durumda vücudun alt kısmına bir rahatlık ve sıcaklık katmanı ekler.

Futbolcular Parmaklarını Neden Bantlar?

Gençlik seviyelerinden profesyonellere kadar, futbolcular parmaklarını tek tek veya çiftler halinde bantlar. Futbol, ​​oyuncuların topa sıkıca tutunmasını gerektirir ve ayrıca sakatlıktan kaçmak için dayanıklılık gerektirir. Futbolcuların parmaklarını bantlayarak her iki alanda da avantaj sağlayabilecekleri yaygın olarak düşünülmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir