NBA Tarihçesi Nedir?

NBA Tarihçesi Nedir?
06.11.2021 21:41
NBA yani National Basketball Association’un tarihçesi çok merak edilmektedir. NBA 1976'dan beri maça çıkmayan takım hangisidir? NBA bir maçta en çok sayı atan takım hangisidir, takımları neye göre belirlenmektedir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Biz de bu yazımızda NBA’nın tarihinden bahsediyoruz. NBA Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan basketbol ligi organizasyonudur. NBA profesyoneldir ve tüm dünyada en çok izlenen spor organizyonu olarak sayılır. Daha önce 1940 yılında Kanada’da Toronto Huskies takımı vardı ancak daha sonra bu takım kapandı. 1955 yılında da Kanada’da Toronto Raptors ve Vancouver Grizzlies takımları açıldı. Ancak yeterince ilgi görmedi. Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 Haziran 1946 yılında Basketball Association of America adıyla basketbol ligi kuruldu. Önceleri BBA diye biliniyorken, 1949 yılında kurulan National Basketball League yani NBL ile birleşti ve National Basketball Association yani NBA adını aldı. 1949 yılında bu iki lig birleştikten sonra tam 17 takımlı bir lig meydana gelmiştir. Bu birleşmeden sonra ise büyük şehirlerde büyük takımlar ve küçük kasabalarda da takımlar oluştu. Böylece dengesiz bir lig oluştu. Bu nedenle 1950 yılında lig 17 takımken 11 takıma, 1954 yılında da 8 takıma düştü. 8 takım ligde mücadele etmeye devam etmektedir. Bu takımlar; Lakers, Royals, Celtics, Warriors, Hawks, Pistons, Nationals’tır. Takımlar küçük kasabalardan büyük şehirlere taşındı. NBA’da 1954 yılında lig maçlarında mücadeleyi hızlandırmak için 24 saniyede hücum süresi oluşturuldu. 1956 yılında Bill Russell Boston Celtics’e transfer oldu ve 13 sezonda 11 kez şampiyon oldu.

NBA 1976’dan Beri Maça Çıkmayan Takım Hangisidir?

NBA’da 1976 yılından beri maça çıkmayan takım merak konusu olmuştur. NBA’nın takımlarından Los Angeles Clippers ce Los Angeles Lakers 42 yıldır hiçbir maça çıkmadı. Ayrıca maçlara çıkan ancak, şu zamana akdar hiçbir şampiyonluk kazanamayan takımlar da şunlardır:

·        New Orleans Pelicans

·        Los Angeles Clippers

·        Utah Jazz

·        Denver Nuggets

·        Memphis Grizzlies

·        Indiana Pacers

·        Orlando Magıc

·        Brokklyn Nets

·        New Orleans Pelicans

·        Minnesota Timberwolves

·        Phoenix Suns

·        Charlotte Hornets

·        Oklahoma City Thunder

NBA Bir Maçta En Çok Sayı Atan Takım Hangisidir?

National Basketball Association yani NBA maçlarında en çok sayı atan takımların hangileri olduğu merak konusudur. NBA maçlarından en çok sayı atan takımı Detroit Pistons’tur. 1983 yılında Denver Nuggets ile yapılan maçta Detroit Pistons toplamda 186 sayı atmıştır. 1980 yılında Denver Nuggets ve Phoenix Suns arasında yapılan maçın ilk yarısında en fazla sayı atan takım da Denver Nuggets’tir. Toplamda bir yarıda 143 sayı atmıştır.

NBA Takımları Neye Göre Belirlenmektedir?

NBA takımları birbirinden farklıdır. Her bir takım kendi bölgesinde 4 takım ile 4’er kez, diğer takımlardan 6 takım ile 4 ‘er kez, kendi konferansında bulunan diğer 4 takımla 3’er kez, kendi konferansından olmayan 15 takımla ise 2’şer kez maç yapmak durumundadır. NBA takımlarının isimleri çok merak edilmektedir. Denver Nuggets, ilk Rockets takımı olduğu için bu adı alır. Nuggets ismi Altın Külçesi anlamındadır. Detroit Pistons bir piston şirketinden bu adı almıştır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir