Excel Cari Hesap Nedir?

Excel Cari Hesap Nedir?
04.06.2022 11:41
İşletmeler için son derece önemlidir cari hesap. Cari hesabının yapılış amacı ise işletmeye ait ticari faaliyetlerin en faal bir şekilde takibinin ve kaydının yapılması durumu olmaktadır. Bir müşteriye herhangi gibi bir mal satarsanız, satış faturası kesersiniz veya alacak yazarsınız.

Küçük işletmelerin ticari faaliyetlerini takip etme amacı ile kullanılan Excel, yalnızca cari hesap veya hesap için kullanılmamaktadır. Bunların yanında exceli, raporlama için kullanımı için de ideal bir program olmaktadır. Excel için en çok kullanılan Office programlarından biri olduğunu söylemek oldukça doğru olacaktır. Excel cari hesap tablosu bu anlamda bizlere en iyi çözümü sunmaktadır.

Excel’de Cari Hesap Takibi Nedir?

Excel’de takip programı yapılırken, ay ve yılın ayrı olması raporlamanın daha kolay olabilmesi için listeler halinde tutmak önem arz etmektedir. Böylelikle dönemsel raporların alınması daha kolay olacaktır ve formül kullanılması bu durum için gerekmektedir. Bu Excel cari hesap tablosunun yapılım aşamasında iken tür bölümü ilerideki vakitlerde bize Excel borç alacak tablosunun oluşturulma aşamasında oldukça çok kolaylık sağlayacaktır.

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Cari hesap yönetimi için işletmeler, güncel finansal verilerine de dikkat etmelidir, sadece geçmiş ödeme ve tahsilat bilgileri değil. Güncel bilgilerin takip edilebilir durumda olması etkili bir cari yönetim için gereli olmaktadır. Alacak bakiyesi ya da borç bakiyesini cari hesaplar verebilmektedir. Alacaklı ile borcun arasındaki farkı bakiye belirtmektedir. Böylelikle cari hesap takibi yapan işletmeler, diğer taraf ile bakiyedeki durumu, hangisinin alacaklı ya da borçlu olduğunun takibini yapabilirler. Diğer taraftan tahsilat yapılmasının gerektiğini cari hesap bakiyesinin borçlu olduğu durumlarda ifade edilmektedir. Diğer tarafa bir ödeme yapılması gerektiğini, cari hesap bakiyesinin alacaklı olduğu durumlarda olduğunu göstermektedir.

Cari Hesap Bakiyesi Nedir?

Cari hesap genelde muhasebede karşımıza çıkmaktadır. Cari bakiye, henüz parasal olarak ödemesi yapılmamış bakiye bedeline denmektedir. Yani alacaklı ve borcu olan kimse arasındaki farkı göstermektedir. Alacak bakiyesi ya da borç bakiyesini içermektedir cari bakiye. Borç bakiyesi ise, tarafımıza borçlu olan cari hesap bakiyesinin olduğu anlamına gelmektedir. Ters bir durumda alacak bakiyesinde bulunmaktadır, yani cari hesap alacağının olmasını göstermektedir. Belirtilmiş olunan bu durumlara göre de alacak ya da borç hareketlerinin tarihinin ne zaman olacağı hareket vade tarihine göre düzenlenmektedir.

Borçlu Cari Hesap Özellikleri Nedir?

Bilinene göre, alacak verecek dengesi ticaretin doğasında bulunmaktadır. Aynı zamanda bir borç ve alacak ilişkisi, şirketlerin aralarında yapmış olduğu alım satım işlemleri ile ortaya çıkmaktadır. Şirketler, bu borç ilişkisinde bir cari hesap oluşturmaktadır. Ancak bu cari hesaplar, standart ya da durağan olmamaktadır. Herhangi bir firmanın, diğer bir firmadan ürün ya da hizmet alması sonucunda o firmaya cari hesap borcu oluşmuş bulunur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir