İnfaz Koruma Memuru Hangi Kanuna Tabidir?

İnfaz Koruma Memuru Hangi Kanuna Tabidir?
27.10.2022 21:12
Her mesleğin kendine göre bazı zorlukları ve bazı güzellikleri bulunmaktadır. Bunun için meslek alımlarında bazı sınavlar ve mesleğe uygun şartlar bulunmaktadır. İnfaz koruma memuru hangi kanuna tabidir, olmak için hangi puan türü gerekir? İnfaz koruma memuru hangi kuruma bağlı, gardiyan ile arasındaki fark nedir? Kadın infaz koruma memuru şartları nedir? İnfaz koruma memuru nasıl olunur, ne kadar maaş alır, ne zaman işe başlar? İşte tüm detaylar...

·        4301      Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumuna İlişkin Bazı Mali Hükümlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanununa tabidir.

·        4681      Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanununa tabidir.

·        4769      Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Eğitim Merkezleri Kanununa tabidir.

·        5237      Türk Ceza Kanunu'na tabidir.

·        5252      Türk Ceza Kanunu'nun Yürürlülük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanununa tabidir.

·        5402      Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununa tabidir.

İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Hangi Puan Türü Gerekir?

KPSSP94, KPSSP93 veya KPSS P3’ten 70 ve 70’in üzerinde puan alması gerekmektedir.

İnfaz ve Koruma Memuru Kamu personeli seçme sınavından en az 70 puan alan adaylar arasından Adalet Bakanlığınca yapılan sınav sonucunda alındığı bilinmektedir. Alım, Adliyelerde bulunan İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarınca yapılmaktadır. İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Alımları Bakanlık tarafından ilan edilmektedir.

İnfaz Koruma Memuru Hangi Kuruma Bağlı?

Gardiyanlar, 657 sayılı Devlet memurları Kanunu'na bağlı olarak çalıştığı bilinmektedir. Ceza ve tevkif evleri genel müdürlüğü kurumuna bağlıdırlar. İnfaz ve koruma memuru olmak için gerekli başvuru şartlarını taşıyan kişiler, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezi'nde mesleğe hazırlayacak 5 aylık bir eğitime dahil olacakları bilinmektedir.

İnfaz Koruma Memuru İle Gardiyan Arasındaki Fark Nedir?

Gardiyanlığın bir diğer adı ise infaz koruma memuru olarak bilinmektedir. İnfaz koruma memuru tutuklu olan kişilerin topluma yeniden kazandırılmasını amaçlandığı bilinmektedir. Cezaevleri ve ıslahevlerinde çalışan bu kişiler cezaevinin her türlü işleyişinden ve disiplininden sorumlu olacaktır.

Kadın İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Kadın gardiyan olabilmek için öncelikle boyunuzun en az 1,60 cm olması gerekmektedir. Daha sonra KPSS sınavına girerek 70 geçer not almanız gerekmektedir. Aranan şartlarından biri de hem yazılı sınavları hem de sözlü sınavları geçmek olacaktır.

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

Gardiyan bir diğer adı ile İnfaz Koruma Memuru olabilmenin 2 farklı yolu mevcuttur. İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) olabilmek için bahsettiğimiz 2 farklı yol şu şekilde sıralanabilir:

·            1. Yol: KPSS’ ye girip 70 puan üstü almaktır ve bu puan dahilinde alım olduğunda Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına başvurmak ve buralarda yapılan mülakatı kazanmak şeklindedir.

·            2. Yol: Daha önce Devlet memuru kadrosunda olmak, kendi isteği ile ayrılmış olmaktır. (Istifa eden uzman erbaşlar gibi) Bu kişiler Adalet Bakanlığı personel daire başkanlığınca bir kadro açılmasını müteakip başvuru yaparak gardiyan olabilmeleri mümkündür.

İnfaz Koruma Memuru Ne Kadar Maaş Alır?

İnfaz Koruma memuru yaş şartı 30 olarak bilinmektedir. Bu kapsamda İKM olmak için 30 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Bayanlarda en az 160 cm boyunda olmak şartı aranmaktadır.

·        Yeni isimleri ile İnfaz koruma memuru olan gardiyan maaşları 8.750,00 TL ile 13.610,00 TL arasında değişmekte olduğu bilinmektedir.

İnfaza Koruma Memuru Ne Zaman İşe Başlar?

İkametgâh ve kendi durumlarınıza göre 2 ile 3 ay içerisinde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlananların görevlerine başlamaları sağlanacağı bilinmektedir.

İnfaz Koruma memuru olmak isteyen adaylar gerekli olan evraklar ile beraber ilanda belirtilmiş illere başvuru yapmaları gerekmektedir. Adayların başvurabilmesi için birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir