Ölen Kişinin Maaşı Bankadan Nasıl Alınır?

Ölen Kişinin Maaşı Bankadan Nasıl Alınır?
17.12.2022 22:44
Ölen kişinin öldükten sonra bazı işlemler yapılması gerekmektedir. Ölen kişinin maaşı bankadan nasıl alınır, dul kızı alabilir mi? Ölen kişinin maaşını bekar kızı alabilir mi, maaşı çekilirse ne olur? Ölen kişinin maaşı ne kadar kesilir, maaşı kızına nasıl bağlanır? Ölen kişinin maaşı hemen kesilir mi? Sorularını bu yazımızda yanıtladık.

Ölen kişilerin yakınları ellerinde bulunan banka kartı sayesinde maaşı bankadan alabileceklerini düşünürler. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Kişi vefat ettiği zaman bankadaki para banka tarafından SGK’ya iade edilmektedir. Yani her ne kadar ölen kişinin yakınlarının elinde maaş banka kartı olsa da hak sahipleri bu parayı bankadan çekemezler.

Ölen Kişinin Maaşını Dul Kızı Alabilir Mi?

Ölen kişinin maaşının kız çocuklarına bağlanmasının belli şartları vardır. Ölen kişinin kız çocuğunun öncelikle bekar olması gerekir. Ancak bunun yanı sıra evlenmiş ve boşanmış ya da dul kalmış kız çocukları da ölen kişinin maaşını alabilmektedir.

Ölen Kişinin Maaşını Bekar Kızı Alabilir Mi?

Ölen kişinin eğer 18 yaşından küçük çocukları varsa hiçbir şart aranmadan çocuklar yetim maaşı alabilirler. Ancak bu durum kız çocuklarında değişiklik göstermektedir. Ölen kişinin kız çocuğu evlenmediği sürece 18 yaşından büyük olsa da yetim maaşı alabilir. Ancak ölen kişinin kız çocuğunun evli olması ya da evlenmesi durumunda böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Ölen Kişinin Maaşı Çekilirse Ne Olur?

Günümüzde SGK uygulamalarına göre ölen kişilerin ölüm durumu yakınları tarafından bildirilmediği sürece aylıkları yatırılmaya devam edilir. Bankaya yatan gelir sonlandırılmadığı için banka kartı elinde olan yakınları maaşı çekmeye devam eder. Bu durum birçok kişi tarafından haksız bir şekilde yapılmaya devam edilmektedir. Bu durum tespit edildiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu, maaşı çeken sorumlulardan yasal faiziyle birlikte bu parayı tahsil eder.

Ölen Kişinin Maaşı Ne Kadar Kesilir?

Ölen kişinin maaşının ne kadar kesileceği bu maaşı kimin alacağına göre farklılık göstermektedir. Ölen kişinin kız çocuğu dul ve tek kişiyse maaşın yüzde 50’si kesilir, yüzde 50’si bağlanır. Ölen kişinin kız çocuğu dul maaşı alan tek kişi değilse bu durum değişiklik gösterir ve anne, kardeş gibi maaşa bağlanan aile üyeleri varsa kişilerin alacağı miktar yüzde 20’dir.

Ölen Kişinin Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

Ölen kişinin maaşı öncelikle eşine bağlanmaktadır. Eşinin de vefat etmesi durumunda çocuklar maaş alabilmektedir. Bu maaşın bağlanabilmesi için vefat eden kişinin SGK’de güvencesi bulunmak zorundadır. Ancak çocukların bu maaşı alabilmesi için vefat eden kişinin emekli olması şart değildir. Eğer vefat eden kişi SSK priminin 900 gününü, BAĞKUR priminin ise 1800 gününü yatırmışsa çocuklar maaş almak için talepte bulunabilirler.

Ölen Kişinin Maaşı Hemen Kesilir Mi?

Ölen kişinin maaşının kesilebilmesi için ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda kişi ölse bile maaşı yatmaya devam etmektedir. Bu durumlarda maaşın alınması doğru değildir. Çünkü bu tutarı geri ödemeniz gerekebilir. Ölen kişinin öldükten sonra yakınları tarafından öldüğü SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda SGK kişinin öldüğü halde maaş ödemesini yapmaya devam etmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir