Voleybolcular Nasıl Bu Kadar Uzun?

Voleybolcular Nasıl Bu Kadar Uzun?
14.12.2022 00:08
Voleybol, futbol ya da basketbol kadar geniş kitlelere hitap etmese de tüm dünyada sevilerek takip edilen bir spor dalıdır. Voleybolcular nasıl bu kadar uzun, sigara içer mi, topa kaç kere temas edebilir? Voleybolcu olmak için kilo sınırı kaçtı, hangi bölüm okunmalı, hangi derslerin iyi olması gerekir, hangi okullara gidilir? Voleybolcu olmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Oynadığı spor dalı ne olursa olsun çoğu sporcu iri, uzun boylu ve kalıplıdır. Bunun sebebi kişilerin sağlıklarına dikkat etmeleri ve iyi beslenmeleridir. Bir insanın boyunun uzun olması tamamen genetiktir. İnsanlar çok fazla spor yaparak, zıplayarak, barfiks çekerek ve benzeri şeylerle boyunu en fazla 4 ila 5 cm kadar uzatabilmektedir.

Yani bir spor yaptığınızda boyunuz uzayacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Ancak spor müsabakalarında izlediğimiz çoğu oyuncunun uzun olmasının sebebi boyu uzun olan insanların bu meslekleri icra etmesidir. Yani voleybol ya da basketbol oynayanların boyu uzamaz, boyu uzun olanlar voleybol ya da basketbol oynar. Bunu yetenekli olanların futbol oynaması olarak düşünebilirsiniz. Futbol oynayanlar yetenekli olmaz, yetenekli olanlar futbol oynar.

Voleybolcu Olmak İçin Kilo Sınırı Kaçtır?

Voleybol gibi bütün sporlarda sporcunun vücudunun iyi olması gerekmektedir. Ancak hiçbir spor dalında bu sporu yapmak için şu boyda olmalısınız şu kiloda olmalısınız gibi ibareler yer almamaktadır. Her insanın ve her sporcunun vücut tipi farklıdır. Voleybol oynayan 2 metreden uzun sporcular da vardır ya da 1,70’ten kısa sporcular da vardır. Bu iki sporcuyu aynı kefeye koyup bir kilo sınırı belirlemek saçmadır.

Voleybolcu Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Voleybolcu olmak için bir okul okumanıza ya da bir bölümden mezun olmanıza gerek yoktur. Ancak genellikle sporcular ilgilendikleri spor dalını oynamaya çocuk yaşlarda başlarlar. Bundan dolayı hem okulunuzu hem de sporunuzu beraber idare etmek zorunda kalırsınız. Bu durum özellikle çocuk yaşlarınızda oldukça zordur. Bundan dolayı spor liselerinde ya da spor aktivitelerine önem veren bir okulda okumanız size ders anlamında kolaylık sağlayacaktır.

Voleybolcu Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Bir sporda iyi olmak istiyorsanız; o sporda beceriniz olmalı, vücudunuz o spora yatkın olmalı ve aynı zamanda disiplinli olmanız gerekmektedir. Voleybolcu olmak için herhangi bir dersin iyi olması gibi bir koşul yoktur. Ancak ders notlarınız iyiyse ve sporda da başarılıysanız, spor okullarından, kolejlerden ya da üniversitelerden sporcu bursu almanız oldukça olağandır. Durum böyle olunca voleybolcu olmak için önünüze çok güzel bir fırsat çıkmış olur.

Voleybolcu Olmak İçin Hangi Okullara Gidilir?

Sporcu olmak için doktor ya da mühendis gibi bir diploma sahibi olmanız gerekmemektedir. Ancak bir spor okulunda okursanız hem derslerinize tolerans gösterilir hem de hocalarınızdan sporunuzu geliştirecek şeyler öğrenebilirsiniz. Durum böyle olunca sporcu olmak için önünüze daha güzel bir pencere açılır ve hem ders hem de sporu aynı anda iyi götürmeye çalışmanıza çok katkı sağlar.

Voleybolcular Sigara İçer Mi?

Sigara, tüm insanlara olduğu gibi özellikle de sporculara oldukça zararlıdır. Sporcular her zaman sağlığına dikkat etmeli ve kondisyonlarını korumalıdır. Sigaranın birçok zararı olması gibi en çok da bu iki konuda insanları olumsuz etkilemektedir.

Voleybolcular Topa Kaç Kere Temas Edebilir?

Voleybol müsabakalarında top oyuna servis ile sokulur. Top karşı tarafa geçtikten sonra diğer taraf 3 kere dokunarak karşıya yollama mecburiyetindedir. Topu bir yarı sahadan diğer yarı sahaya atmaya ralli denir. Top bir tarafa geçtiğinde her oyuncunun topa bir kere değme hakkı bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir