Basketbolcular Askere Gider Mi?

Basketbolcular Askere Gider Mi?
13.12.2022 23:49
Başta NBA basketçileri olmak üzere tüm basketbolcular çok yoğun tempoyla maçlara çıkan sporculardır. Basketbolcular askere gider mi, boyunu nasıl uzatıyor, kaç cm zıplıyor? Basketbolcular uzun boylu oldukları için mi basketbol oynarlar, basketbolcular günde kaç saat antrenman yapar? Basketbolcuların boyu neden uzun? Basketbolcular hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Türkler ordu – millet anlayışına sahip insanlardır ve bütün erkek Türkiye vatandaşı askerlik yapmak zorundadır. Ancak birçok farklı duruma göre askerlik ertelenebilmektedir. Bu durumdan sporcular da yararlanmaktadır. Asker alma Yönetmeliği’nin belirli maddelerince Türkiye profesyonel liglerinde aktif olarak yer alan oyunculara erteleme hakkı tanınmaktadır. Özellikle milli takımda forma giyen sporcularımız askerliklerini 38 yaşına kadar tecil etme haklarına sahiptir.

Basketbolcular Boyunu Nasıl Uzatıyor?

Gördüğümüz birçok basketbolcunun boyunun uzun olmasından kaynaklı hepsinin nasıl bu kadar uzun olduğu merak edilmektedir. Bütün basketçiler uzun olduğundan dolayı boy uzatmanın bir yöntemi olduğunu düşünüyorsanız maalesef böyle bir yöntem söz konusu değildir. Bir insanın boyunu uzatacak bir yöntem ya da ilaç bulunmamaktadır. Ancak basketbolcular çocuklarından itibaren sporun içinde bulunmasından ve sağlıklı beslenmelerinden kaynaklı olarak genetik sınırlarına ulaşabilmektedirler.

Basketbolcuların Boyu Neden Uzun?

Birçok spor dalında farklı vücut tipleri ya da beceriler ön plana çıkmaktadır. Basketbolda da uzun boylu olmak önemli bir avantajdır. Ancak boyum 2 metre değil basketbol oynayamam diye bir durum bulunmamaktadır. NBA gibi dünyanın en zor basketbol liginde bile oynamış kısa boylu oyuncular bulunmaktadır.

Basketbolcuların boyunun uzun olmasının sebebi basket oynamaları değil genel olarak uzun boylu oldukları için basketçi olmalarıdır. Ancak bu durumda da her uzun boylu olan basketbolcu olacak diye bir kaide de bulunmamaktadır. Tabi ki de her spor dalında olduğu gibi yetenek ve becerilerinizin de bulunması gerekmektedir.

Basketbolcular Kaç Cm Zıplıyor?

Basketbolcular fiziksel olarak çok güçlü insanlardır. Vücut yapıları ve kas güçleri sayesinde normal bir insandan çok daha iyi zıplayabilmektedirler. Ortalama bir insanın zıplama potansiyeli 40 ila 50 cm arasındadır. Profesyonel basketçilerde ise bu ortalama 70 ila 80 cm arasında değişmektedir. Elbette çok daha yükseğe zıplayan basketbolcular bulunmaktadır. NBA ‘in duayen isimlerinden Vince Carter bir müsabakada yerden 116 cm yükselmiştir.

Basketbolcular Kaç Cm Doğar?

Basketbol uzun boylu olmanın avantajlı olduğu bir spor dalıdır. Ancak bu durum basket oyuncularını farklı insanlar yapmamaktadır. Basketçiler de diğer insanlar gibi normal bir şekilde doğmaktadır. Uzun boylu olmanın en önemli koşulu genetik faktörlerdir.

Basketbolcular Uzun Boylu Oldukları İçin Mi Basketbol Oynarlar?

Bir basketbol maçı izlediğimizde en çok göze çarpan şey oyuncuların çok uzun boylu olmalıdır. Basketbolda uzun boylu olmak iyi bir avantajdır. Uzun boylu olmanın basketbol oynayabilmek için yeterli olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Bir spor dalını yapabilmeniz için vücudunuzun o spora elverişli olmasının yanında sporda yetenekli olmanız da gerekmektedir.

Basketbolcular Günde Kaç Saat Antrenman Yapar?

Bir spor dalında başarılı olmanız için sadece yetenekli olmanız yetmez aynı zamanda çok da disiplinli olmanız gerekmektedir. Neredeyse her spor dalıyla uğraşan insanların gününün çok önemli bir kısmı antrenman yaparak geçmektedir. Özellikle de bir takım sporu ile uğraşıyorsanız kulüp antrenmanlarına katılmanız gerekmektedir. Her kulübün ve her sporcunun kendi programı farklı olmasına karşın çoğu basketçi günde en az 3 ila 6 saat aralığında antrenman yapmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir