Reformer Pilates Nedir?

Reformer Pilates Nedir?
12.12.2022 21:59
Reformer pilates nedir? Reformer pilates faydaları nelerdir, aletleri isimleri nelerdir? Reformer pilates dizlere zarar verir mi? Reformar pilates hangi hastalıklara iyi gelir? Son günlerde reformer pilates popülermiş olup, pek çok merak edilen soruyu bünyesinde taşımaktadır. Soruların cevaplarını detayları ile birlikte araştırıp bu yazımıza ekledik...

Reformer pilates, mat üzerinde yapılan pilatesten farklı olarak özel tasarlanmış aletlerden kullanılarak yapılmaktadır. Reformer adı verilen bu özel ekipman düzeneği kullanılarak vücudun kendi ağırlığı kullanılarak bedene güç, esneklik ve denge kazandırılması nihai hedefleri arasında yer almaktadır.

Reformer Pilates Faydaları Nelerdir?

Reformer pilates egzersizleri ve hareketlerinin amaçları arasında vücudun esnemesini sağlamak, tüm kas gruplarını harekete geçirmek, denge merkezini düzetmek ve yağ yakımını yakmak yer almaktadır.

 Ayrıca kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltmak için ve kişiye esneklik ve koordinasyon becerisi kazandırmak da amaçlar arasında yer almaktadır. Reformer pilates diğer spor çeşitlerinin arasında en kısa sürede etki eden egzersiz çeşitlerinden birisi olarak bilinmektedir. Ancak vücudunuza uygun aleti bulmak ve vücudunuzun değişmeye hazırlanması süresi için en az 1 ay olarak belirlenmiştir.

Reformer Pilates Aletleri İsimleri Nelerdir?

Reformer pilates sırasında kullanılan özel aletler ve aparatlar bulunmaktadır.

·            Reformer bilinen en popüler alettir.

·            Cadillac aleti daha profesyoneldir.

·            Chair Reformer pilates aleti olarak kullanılmaktadır.

·            Barrel Reformer pilates aleti olarak kullanılır.

Reformer Pilates Dizlere Zarar Verir Mi?

Ayakta yüksek eğimle pedal çevirdiğiniz eliptik makineleri, basamak çıktığınız step dersleriyle, bazı yoga ve pilates hareketleri dizlerde kıkırdak dokusunu azaltıp, ağrılara sebebiyet verebilir. Çünkü bu hareketler dizlerde aşırı zorlanma ve yüklenme nedeniyle dizlerde ağrıya sebep verebilir.

Kişiler sadece sağlıklı iken ve ağrı semptomları mevcut değilken egzersiz yapılması gerekmektedir. Dizlerde şiddetli ağrı ya da şişlik varken spor yapmak, bölgeyi daha çok zorlayacağı için daha riskli sonuçların oluşmasını mümkün kılabilir.

Reformer Pilates Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Reformer pilates egzersizleri ve hareketlerinin yapmak vücudun esnek olmasını sağlamak, tüm kas gruplarını hareketlendirmek, denge merkezini sağlamak ve yağ yakımını sağlamaktır. Ayrıca kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltır. Kişiye esneklik ve koordinasyon becerisi kazandırmak amaçlar arasındadır.

Bu pilatesin iyi geldiği rahatsızlıklar içerisinde bel ağrısı olmak üzere, boyun ve sırt ağrısı, duruş bozuklukları, ortopedik yaralanmalar, nöroloijk hastalıklar, romatolojik hastalıklar, kanser, kemik erimesi (osteoporoz),eklem hastalıkları (osteoartrit),omurga eğrilikleri (skolyoz),gebelik gibi spesifik hastalıklara iyi gelmektedir.

Yetişkinler ve yaşlılar eklem ağrıları ve kireçlenme gibi durumların semptomlarından şikayetçi olduklarında pilates bu ağrılara iyi gelir hatta bu durumların oluşmasının önüne geçmektedir.

·            Ana kas gruplarını güçlendirme,

·            Kitle indeksinizi iyileştirir ve kilo vermeye yardımcı olma,

·            Merkez (Core) kasların güçlü olmasını sağlama,

·            Duruş ve postürünüzü düzeltme,

·            Esnekliği ve hareket alanını artırma,

·            Denge ve istikrarı iyileştirme,

·            Doğru nefes almayı öğretme,

Mümkün kılınır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir