Olta Işığı Nasıl Takılır?

Olta Işığı Nasıl Takılır?
17.01.2022 23:30
Olta ışığını takmak aslında oldukça basittir. Olta ışığını takmak için oltaya göre uyumlu bir olta ışığı olması gereklidir. Olta ışığını bir ip yardımı ile takabilirsiniz.

Olta ışığını takmak zor gibi görünse de aslında oldukça basit bir işlemdir. Balık avına çıkacak olan bir kişi için olta olmazsa olmazlardandır. Balık avı için kişi gerekli malzemelerini yanında getirmesinin yanı sıra, bir adet de yanında olta ışığı bulundurabilir. Olta ışığı balık avı için belli başlı renklerde yanıp sönen bir malzemedir. Olta ışığı, oltanın denize olan kısmına takılır. Beyaz ve yeşil renkte olan bu olta ışıkları, oltaya balık geldiğinde ise kırmızı ve yeşil renk olarak uyarı veriyor. Olta ışığı aslında bir balık avı için oldukça şarttır. Balık avı için olta ışığı aslında gerekli bir malzemedir. Olta ışığının basit bir plastik de aparatı vardır ona takıldıktan sonra kamışın ucuna sabitlenir. Eğer o aparat paketlerden çıkmamış ise, paketlerden bir tane şeffaf boruya benzer bir nesne çıkar. Bu şeffaf boruya sahip malzemenin aslında asıl görevi kamışa tutturmak içindir. Bunun için de fosfor kamışın ucundaki halkanın üçgenine doğrudan bir şekilde geçirilir. Sağa ve sola oynamasın diye de iki yanına şeffaf borulardan koyularak direkt olarak orada sabitlenir. Genelde bu kamış ucu halkalarının üçgen şeklinde ki kısımları bu şeffaf borunun geçemeyeceği taktirde bayağı büyük bir dar alana sahiptir. Bu aşamalar doğrultusunda tutturulan fosfor, kamışa paralel bir şekilde değil, direkt dik bir şekilde durmaktadır. 

Olta İğnesi Nasıl Bağlanır?

Olta iğnesi bağlaması oldukça basittir. Olta iğnesi bağlamak için birkaç gerekli aşamaları tespit etmek gerekir. Olta iğnesi yanında bulunan ip sayesinde misinaya sıkı bir şekilde dolanarak bağlanır. 

Olta Zili Nasıl Takılır?

Oltaya bir zil takmak balık avı için oldukça gerekli bir malzemedir. Olta zilini takmak için de oltanın denize bakan kısmına olta zilinin aparatını oltanın ucuna yerleştirerek takmamız doğru olacaktır.

Olta Uzağa Nasıl Atılır?

Balık tutmak için çıkan, günümüzde birçok insan vardır. Oltayı uzağa atmak aslında balıkçılar için gözümüze çarpan en büyük sorunlardan biridir. Oltayı uzağa atmak için, kamışın alt tarafından sıkıca tuttuğumuz sol dirseğimizi çenemize doğru kaldırmalıyız. Bu durum atış esnasında daha güçlü bir atışa sahip olmamızı sağlayacaktır. Daha sonrasında ise, misinamızı kamış tam omzumuzun hizasından geçerken tam bırakmamız gerekmektedir. Aksi taktirde takım çok yükselir veya çok alçakta düşer. Parmağı çektikten sonra kurşunu havada çok iyi bir şekilde gözlemlememiz gerekir. Bunun tam olarak nedeni ise, parmağımızı geriye doğru çektikten sonra kamışı aşağı doğru indirirsek yüzüklere çarpan misinanın kurşununu bayağı büyük bir ölçüde yavaşlatarak, daha kısa bir mesafeye düşmesine neden olmasıdır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir