Basketbolcular Nasıl Beslenmeli?

Basketbolcular Nasıl Beslenmeli?
12.12.2022 22:19
Basketbol, futboldan sonra en çok takip edilen spor dallarından bir tanesidir. Basketbolcular nasıl beslenmeli, emekli olur mu? Basketbolcu olmak için hangi bölüm okunmalı, hangi liseye gidilir, hangi derslerin iyi olması gerekir? Profesyonel basketbolcu olmak için boy sınırı nedir? Basketbolcular ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için cevapladık.

Basketbolcular da diğer spor dalları ile ilgilenen insanlar gibi gün içerisinde çok fazla enerji harcamaktadırlar. Basketbol, fiziksel dayanıklılık, hız, patlayıcı güç, kas hafızası ve kondisyon isteyen bir spordur. Bundan dolayı sporcuların beslenmelerine çok fazla önem göstermesi gerekmektedir. Dünyanın en çok takip edilen basketbol ligi olan Amerikan Basketbol Ligi ya da bilinen adıyla NBA, sporculara birçok öneri de bulunmaktadır.

NBA ’in önerdiği diyet listesinde, alınacak kalorinin %60’ının karbonhidrat, %20’sinin yağ ve geriye kalan %20’sinin de protein olması gerektiği önerilmektedir. Sporcunun günde 6 öğün yemek yemesi de önerilmiştir.

Basketbolcu Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Basketbol diğer birçok dal gibi bir spordur. Sporcu olmak, doktor ya da mühendis gibi bir bölümü okuyup diploma almanız gerekmez. Bir sporcu olmak için gerekenler yetenek, kondisyon ve disiplindir. Yani kısaca basketbolcu olmak için bir bölümde okuyup mezun olmanız gerekmez ancak spor okulları ya da BESYO gibi bölümlere giderseniz basketbol ile daha yakından ilgilenebilir ve hocalarınızdan tavsiyeler alabilirsiniz.

Basketbolcu Olmak İçin Hangi Liseye Gidilir?

Basketbolcu olmak istiyorsanız bu sporla ilgili olan top sürme, kondisyon, atış yapma, patlayıcılık gibi özelliklerinizi geliştirmelisiniz. Fiziksel olarak güçlü bir hale gelip disiplinli olmalısınız. Her zaman kendinize güvenmeli ve insanlarla ilişkilerinizin iyi olması gerekmektedir. Unutmayın ki basketbol da bir takım oyunudur. Ardından bir kulüp veya takıma girmeye çalışmanız gerekmektedir.

Takımda antrenmanlarınıza düzenli bir şekilde giderken aynı zamanda vücudunuzu geliştirmeli ve derslerinizi de iyi tutmanız gerekmektedir. Çünkü birçok genç sporcu iyi liselerden ve üniversitelerden sporcu bursu alma şansı yakalayabilirsiniz. Basketbolcu olmak için şu liseye gidin diye bir kaide yoktur ancak bir spor bilimleri lisesine giderseniz hem sporunuzu hem de derslerinizi birlikte idare etmeniz daha kolay olacaktır.

Basketbolcu Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Basketbolcu olmak istiyorsanız sporda becerilerinizin iyi olmasının yanında eğer dersleriniz de iyi olursa iyi okullardan sporcu bursu alabilirsiniz. Bunun için herhangi bir dersinizin değil toplam not ortalamanız önemlidir. Eğer başarılı bir sporcuysanız ve dersleriniz de iyiyse alacağınız sporcu bursuyla beraber size bursu veren okulun takımında kendinizi göstererek bir basketbolcu olabilirsiniz.

Profesyonel Basketbolcu Olmak İçin Boy Sınırı Nedir?

Basketbol maçlarını izlerken çoğu sporcunun çok uzun boylu olduğunuzu görürüz. Basketbol oynamak için boyunuzun uzun olması elbette faydalı olacaktır. Ancak boyum kısa asla basketbolcu olamam diye ümitsizliğe kapılmayın. Uzun yıllar NBA’de oynayan Spud Webb’in boyu 1,70’tir.

Basketbolcular Emekli Olur Mu?

Basketbol bir spor dalıdır ve profesyonel bir düzeyde top koşturabilmek için vücudunuzun buna izin vermesi gerekmektedir. Önceki yıllarda 30-35 yaşlarında sporcular emekli olmaktaydı. Sağlık ve beslenme teknolojileri geliştikçe bu yaş 40’lara kadar dayanmaktadır. Ancak eninde sonunda mutlaka emekli olmanız gerekecektir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir