Teniste Forehand Vuruşu

Teniste Forehand Vuruşu
08.06.2022 14:07
Tenis, birçok insanın sevecek oynadığı bir spor dalıdır. Teniste forehand vuruşu, temel vuruş teknikleri arasındadır. Bu yazımızda teniste forehand tekniği hakkında bilgilileri derledik.

Tenis sporu, günümüzde birçok kişinin severek oynadığı raketle oynanan bir oyun türüdür. Daha çok kilo vermek için ve aktivite için tercih edilen tenis oyununda, birçok vuruş tekniği bulunmaktadır. Raketin hâkimiyeti ve kullanılışı, uygulanacak olan vuruş tekniğinde önemli rol oynamaktadır. Teniste forehand vuruşu, sıkça kullanılan ve sporcular arasında bilinen bir vuruş tekniğidir. Forehand vuruşu ile ilgili olarak, bilinmesi gereken ilk kural, vücut kontrolüdür. Vücut kontrolü ve duruşu bozuk olan bir tenisçi, forehand vurusunu isabetli bir şekilde tamamlayamaz durumdadır. Bu anlamda omuzlar ve ayakların açıklığı, birbirine eşit mesafede olmalıdır.

Vücut yapısının ne çok dik ne çok bükülü bir şekilde olması gerekmektedir, aksi takdirde topun hakimiyeti kaybedilir ve vuruş, hedeflenen noktaya gidemez. Forehand vuruşunda dizlerin duruşu da oldukça önemlidir. Bu anlamda dizlerin duruşu ne çok bükülü ne çok dik olmalıdır. Eğer çok dik bir diz duruşu olursa, topu karşılama durumu sekteye uğrar. Ne çok dik ne çok bükülü halde olan dizler, topa vuruş anında hareket kabiliyetini arttırarak oyun içinde rakibe karşı üstünlük sağlanmasına neden olur. Bu anlamda tenis sporu, hız ve duruşlar ile ilgili büyük oranda pay sahibi olan bir spor türüdür demek yanlış olmaz.

Teniste Forehand Vuruş Nasıl Yapılır?

Raketle oynanılan spor türleri içinde, raket tutuşuna bağlı olarak adlandırılan belli başlı teknikler bulunmaktadır. Bunlardan sık kullanılanı ve bilineni ise forehand vuruşudur. Teniste forhand vuruşu, temel vuruşlar arasında kabul edilmektedir. Forehand vuruşunun yapılması için, öncelikle vücudun belli bir pozisyona getirilmesi gerekmektedir. Bu noktada bacak açıklığı ve omuz açıklığı, birbiri ile koordineli ve eşit derecelere olmalıdır. Forehand vuruşunda bir diğer husus ise, topa vurulan taraftaki kolun, vücuda paralel olarak açılmasıdır. Vücuda paralel olarak açılmayan kol, tenis topuna istediği vuruşu yapamaz ve sayı kazanamaz. Bu noktada forehand vuruşu ile ilgili olarak, vücut ve kol koordinasyonu elzem bir konudur diyebiliriz.

Teniste Forehand Vuruş Öğretimi

Teniste forehand vuruş eğitimi, eğitmen tarafından sporculara öğretilmektedir. Forehand vuruşu, tenis sporunun temel vuruş hareketlerinden bir tanesidir. Bu anlamda temellerin iyi atılması, bu sporla ilgilenecek ve profesyonel hale getirmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir.

Teniste Forehand Ne Demek?

Spor dallarında, birçok farklı terimler kullanılmaktadır. Bütün spor dalları için bu farklı adlar o sporun belirleyici bir özlediğidir. Teniste ve roketli sporlarda ise forehand vuruşu, oldukça bilinen ve temel vuruşlardan olarak adlandırılmaktadır. Kelime anlamı olarak önden vuruş anlamına sahiptir. Tenis sporunda sıkça görmekte olduğumuz forehand vurusu, en sert vuruşlar arasında bulunmaktadır

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SPOR Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir