Muhteşem Yüzyıl'ın Bazı Karakterleri Gerçek Mi?

Muhteşem Yüzyıl'ın Bazı Karakterleri Gerçek Mi?
26.10.2022 22:59
Muhteşem Yüzyıl döneme damgasını vurmuş olan, dünyaya yayılmış ve günümüzde de izlenmeye devam eden dizilerden bir tanesidir. Muhteşem Yüzyıl’ın Bazı karakterleri, Leo, Firuze, takıları gerçek mi? Muhteşem Yüzyıl Atmaca, Efendi Hazretleri, Isabella gerçek mi? Muhteşem Yüzyıl Elkas Mirza gerçek adı nedir? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Muhteşem Yüzyıl dizisi dev oyuncu kadrosu ile 5 Ocak 2011 yılında yayınlanmaya başladı. Toplam 4 sezon süren ve 139 bölüm süren Muhteşem Yüzyıl oldukça merakla takip ediliyordu. Tarihten ilham alınarak çekilen bu dizi Tims Productions’ın patronu Timur Savcı’nın yapımcısı olduğu bir Türk dizisidir.

Osmanlı Dönemi Padişahı olan Sultan Süleyman’ı ve tarihi baz alsa da genel çerçevede Topkapı Sarayı ve haremi ele alarak konu işlenmiştir. Toplamda 130 milyon TL’ye mal olan bu yapım 11 Haziran 2014’te final bölümü ile ekranlara veda etti.

Baş karakterleri; Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, Mahidevran Sultan, Hatice Sultan, Pargalı İbrahim, Şehzade Mustafa, Mihrimah Sultan, Ayşe Hafsa Sultan olan dizinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı oldukça merak konusu. Tarihten ilham alınarak senaryoya uygulanan Muhteşem Yüzyıl senaryosu gereği tamamen doğruyu yansıtmasa da karakterlerin birçoğu gerçektir.

Muhteşem Yüzyıl Leo Gerçek Mi?

Muhteşem Yüzyıl dizisine Hürrem Sultan’ın eski nişanlısı olarak girmiş olan Leo bir ressamdır. Dizi de Hürrem, Leo’nun saraya geldiğini fark eder. Bununla beraber bu durumu İbrahim Paşa’da öğrenir. İbrahim Paşa tarafından Leo öldürülür. Ancak, senaryo gereği durum böyle olsa da tarihte Leo karakteri yoktur ve yaşanmamıştır. Bu yüzden Leo karakteri gerçek hayatta, gerçek değildir.

Muhteşem Yüzyıl Firuze Gerçek Mi?

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Firuze Osmanlı Sarayı’na Sultan Süleyman’ı öldürmek için gelmiş bir casustur. Sultan Süleyman ile aşk yaşamaya başlayıp onu zamanla ilaçlar ile zehirlemiştir. Hürrem Firuze’nin boynundaki dövmeyi görüp fark edince, Firuze saraydan gönderilmiştir.

Tarihte Firuze diye bir karakter yoktur. Bundan dolayı Firuze karakteri gerçek değildir. Sadece senaryo da yazılmış ve diziye eklenmiştir.

Muhteşem Yüzyıl Takıları Gerçek Mi?

Muhteşem Yüzyıl 4 sezon boyunca ekranlarda yerini almış bir Türk dizisidir. Topkapı Saray’ın gösterişli halleri ve Sultanların takıları ile oldukça ilgi odağı olan Muhteşem Yüzyıl dizisi tarihten ilham alınarak yapılmıştır. Parlak ve gösterişli takılar aynı zaman da oldukça şık ve zarif olması ile özellikle kadınların oldukça beğenisini almıştır.

Muhteşem Yüzyıl dizisinde takılan takıların hiçbirisi imitasyon değildir. Dizide hepsi gerçek olan takılar hem gösterişli hem de oldukça pahalıdırlar.

Muhteşem Yüzyıl Atmaca Gerçek Mi?

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Şehzade Mustafa’yı suikastlardan korumak ve tahta gelebilmesini sağlamak amacıyla diziye dahil olan eski bir akıncı beyi Atmaca; Şehzade Mustafa ölünce, Şehzade Mustafa’nın istediği ile Şehzade Beyazıt’ın safında yer almıştır. Usta silahşor olan Atmaca, Rüstem Paşa suikastında ölmektedir.

Atmaca karakteri tarihte hiçbir zaman var olmamış, kurmaca bir kahraman olarak Muhteşem Yüzyıl dizisine girmiştir.

Muhteşem Yüzyıl Elkas Mirza Gerçek Adı Nedir?

Muhteşem Yüzyıl dizisinde ve gerçek hayatta var olmuş olan Şah İsmail’in oğlu Elkas Mirza 15 Mart 1515’te Karabağ’da dünyaya gelmiştir. Osmanlı döneminde Elkas Mirza Safevi şehzadesi ve Şirvan Eyalet Valisi’dir.

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Elkas Mirza rolü ile diziye giren kişinin adı ise Pamir Pekin’dir. Pamir Pekin 1979 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir ve oyuncudur.

Muhteşem Yüzyıl Efendi Hazretleri Gerçek Mi?

Muhteşem Yüzyıl dizisinde İskender Çelebi Kanunu Sultan Süleyman tarafında defterdar yapılmıştır. Pargalı İbrahim muhalifi olan İskender Çelebi onu paşalıktan azlettirmek için Hürrem Sultan ile ittifak yapmıştır. Kendisine de Efendi Hazretleri denmektedir.

Efendi Hazretleri gerçek olmamakla beraber sadece senaryoda yer almıştır. Anca, İskender Çelebi tarihte vardır ve gerçektir.

Muhteşem Yüzyıl Isabella Gerçek Mi?

Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Isabella’nın tam adı Kastilya Isabella Fortuna’dır. Tarihteki Isabella ile dizideki Isabella arasında muamma bulunmaktadır. Dizide Isabella evli bir kadın olarak Osmanlı Sarayına gelmiş bir Prenses olarak gösterilmiş ve Hürrem Sultana rakiptir.

Isabella’nın Sultan Süleyman ile aşkı konu olur. Ancak, gerçek Osmanlı’da padişahın evli bir kadın ile aşk yaşaması hem geleneklerimizde hem de dinimize aykırıdır. Kastilya Isabella Fortuna 11 Aralık 1474 doğumludur. Kastilya Isabella Fortuna, Kastilya ve Leon Kraliçesi olarak tarihe geçmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir