Marvel Dizileri Hangi Sırayla İzlenmelidir?

Marvel Dizileri Hangi Sırayla İzlenmelidir?
25.12.2021 13:00
Fantastik ve sürükleyici konuları ile izleyicilerin beğenisini kazanan Marvel dizileri süper kahramanların yaşamlarını ele almaktadır. Çizgi roman severlerin hayranlıkla takip ettiği Marvel pek çok dizi ve film serisi ile karşımıza çıkmaktadır. Marvel severler için bu kadar fazla yapım olması kafa karıştırıcı bir durum olarak karşılanmaktadır. Belirli bir kronolojik sıra ile izlenmesi gereken Marvel dizilerinin tam olarak sırası hayranları tarafından bilinmemektedir.

Çizgi Roman şirketi Marvel Comics 1939 yılında kurulmuştur ve kurulduğu yıldan itibaren büyük bir gelişme göstermiştir. Kaptan Amerika ile ilk kez 1944 ile sinema sektörüne giriş yapan Marvel şirketi büyük bir başarı elde etti. 1944 yılında günümüze kadar yayınladığı filmler ile izlenme rekorları kırarken dizi sektörüne de giriş yapan Marvel bu alanda da büyük bir başarılara imza attı. 2013 yılından itibaren yayınladığı pek çok Marvel dizisi ile geniş bir kitleye ulaşan şirket izleyicilerden tam not aldı. Marvel dizilerini izlemek isteyen kişiler belirli bir sıra ile bu dizilere başlamalıdır. Sıranın ilk başında Agent Carter yer alırken bu diziyi sırasıyla Agents of S.H.I.E.L.D, Daradevil, Jesica Jones, Luke Cage, Iron Fast, The Defenders, Inhumans, The Punisher, Runaways takip etmektedir. Ayrıca 2023 yılına kadar daha birçok yapımın Marvel tarafından izleyiciye sunulacağı bilinmektedir.

Agents of S.H.I.E.L.D (2013-2020)

Yenilmezleri ilk filmi Loki'nin bir devamı olarak nitelendirilen dizi henüz çözülmemiş olayları aydınlatmak için eğitimleri ajanların hikayesini konu almaktadır. Süper kahramanlar, uzaylılar ve sıra dışı olaylar dizinin bünyesi altında toplanmış durumdadır. Tüm bu olağan üstü durumlara karşı ise süper güçleri olamayan S.H.I.E.L.D ajanının fark yaratıp dünyayı değiştirdiği dizinin IMDb puanı 7,5 olarak değerlendirilmiştir. Dizide pek çok başarılı isim yer almaktadır.

Loki (2021-)

Avengers:Endgame filminde de yer alan Loki Tesseract'ı alıp Avengers ekibinin elinden kaçmayı başarmıştır. Ancak filmde bu sahnelerden sonra ne olduğu gösterilmemiştir ancak dizide yaşananlar detayları ile ele alınmıştır. Issız bir çöle giden Loki Zaman Varyansı Birliği tarafından tutuklanır ve Loki için yeni maceralar başlar. IMDb puanı 8,6 olan dizi 2021 yılında en başarılı yapımlar arasında yer almıştır.

Agent Carter ( 2015-2016)

Kaptan Amerika: İlk Yenilmezler filmi karakterleri arasında yer alan Peggy Carter'ın filmden sonraki yaşadıklarını konu edinen dizinin IMDb puanı 7,9 olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayatın aşkı olarak nitelendirdiği Stve Roger'ı kaybeden Peggy Carter artık gizli bir örgüt adına çalışmaktadır ve Howard Stark için bazı görevlere katılmaktadır.

Jessica Jones (2015-2019)

Kimyasal bir sızıntıya maruz kalan Jessica Jones insan üstü güce ve dirence ayrıca ses hızına sahip olmuştur. Sahip olduğu ses hızı sayesinde uçma özelliğine kavuşan Jessica geçmişinin izlerinden bir türlü kurtulamamaktadır. Jessika ona bahşedilen gücü ihtiyacı olan kişiler için kullanmayı tercih etmektedir ve dizinin IMDb puanı 7,9' dur.

The Falcon and the Winter Soldier (2021)

Dizinin başrollerini Sebastian Stan ve Anthony Mackie paylaşmaktadır ve dizi izleyicilerden tam not alarak IMDb puanını 7,4'e çıkarmıştır. The Falcon and the Winter Soldier, Avenger:Endgame sonrasında yaşanılanları anlatan mini dizi olarak seyirci ile buluşmuştur. Falcon ve Kış Askeri Bucky Barners'ın yaşadıklarını ele alan dizi pek çok kişi tarafından ilgi ile karşılanmıştır.

Marvel's The Punisher (2017-2019)

Ailesini cinayetinden sorumlu olanları cezalandırmayı amaçlayan eski deniz piyadesi Frank Castle bu yolda The Punisher'a dönüşür ve Frank kendini bu arada askeri bir komplonun içinde bulur. Ailesinin intikamını almakla beraber adaletsizlikleri de çözen Frank Castle dizinin en renkli ve heyecan verici sahnelerini canlandırmaktadır.

Iron Fast (2017-2018)

Küçüklüğünde ailesi ile birlikte bir uçak kazası yaşayan Danny Rand, yıllarca K'un-Lunda eğitimi almıştır. Eğitimin ardından New York şehrine geri dönen Danny ailesinin sahip olduğu Rrand Şirketi'nin başına geçer. IMDb puanı 6,5 olan dizide Finn Jones, Jessica Henwick gibi isimler yer almaktadır.

Daredevil (2015-2028)

IMDb puanı 8,6 olan dizi en başarılı Marvel dizisi olarak adlandırılabilir. Başarılı bir avukat olan Matt Murdock çocukken geçirdiği kaza sonucunda gözlerini kaybetmiştir ve bu olay sonucunda diğer duyularını daha iyi kullanmaya başlamıştır. Harika bir duyma yetisine sahip olan Matt kulaklarını radar gibi kullanma özelliğine kavuşur. Bu hünerini iyilik için kullanmayı tercih eden Matt Murdock geceleri kılık değiştirerek kötülere karşı savaşır.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir