Kürek Sporu Nasıl Yapılır?

Kürek Sporu Nasıl Yapılır?
08.11.2021 13:00
Kürek sporu eğlenceli ve bir o kadar da vücuda iyi gelen bir spor türüdür. Kürek sporu tarihi nedir, ekipmanları nelerdir? Kürek sporu kuralları nelerdir, gerekenler nelerdir? Sorularını sizler için cevapladık.

Kürek sporu diğer su sporları ile kıyaslandığında en çok güç sarf edilen spor türüdür. Kürek sporu hem kullanılan malzemeleri hem de sporun yapılış şekli açısından farklı bir spor türüdür. Türkiye’de halk tarafından futbol kadar ilgi gören bir spor değildir. Kürek sporunda tekne kullanılır ve tek üzerinde dengede durarak su üzerinde ilerleyip hedef noktasına ilk varan sporda birinci olur. Farklı farklı kişi sayılarına göre tekneler vardır. Bu tekneler 1, 2, 4 veya 8 kişiden oluşur. Spor dalı gerektirdiği güç denge ile yüksek dayanıklılık ve aynı zamanda birden fazla kişi ile yapıldığında o ekipte büyük bir koordinasyona ihtiyaç duyar. Kürek sporu yarışlarda, Olimpiyatlarda kullanıldığı gibi aynı zamanda profesyonel olmadan eğlence içinde yapılabilecek bir spordur. Kürek sporu, buz hokeyinden sonra yapılan en yüksek performansı gerektiren zorlu bir spor dalıdır.

Kürek Sporu Tarihi Nedir?

Kürek sporunun tarihi tahmin edilenden çok farklı olarak çok eski zamanlara dayanmaktadır. Antik Mısır döneminde kürek sporu yapıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Olimpiyat oyunlarında da çok eski bir tarihe dayanarak neredeyse ilk Olimpiyat oyunlarından biri olduğu bile söylenebilir. Kürek sporunun olimpik spor olarak adlandırılmaya başlaması 1900 yılı Paris Olimpiyatları ile meydana gelmiştir. Kürek sporu, dünya’da uluslar arası derecede federasyonu kurulan ilk spor dalı diyebiliriz.

Kürek Sporu Ekipmanları Nelerdir?

Her spor dalında olduğu gibi kürek sporunun da kendine has ekipmanları bulunmaktadır. Kürek sporunun da özel ekipmanları bulunmaktadır. Ekipmanlarının eksiksiz olması spor doğru uygulamada işinizi kolaylaştıracaktır. Kürek sporu güç harcama bakımından oldukça zor bir spor olduğundan, kullanılan ekipmanlar spor yapılırken konfor sağlayacak malzemeler olmalıdır. Bu sporu yapabilmek için gerekli malzemeler;

·        Güneş gözlüğü(Kürek sporuna özel).

·        Özel tasarım kürekler için yapılmış aksesuarlar.

·        Tasarımları farklı kürekler.

·        Yarış teknesi(Profesyonel veya amatör).

·        Bedeni saran ve aynı zamanda rüzgârdan koruyan giysiler.

·        Tekne aksesuarları 

Kürek Sporu Kuralları Nelerdir?

Bir sporun doğru yapılabilmesi için gerekli olan belli ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar sporun özellikle yarış anlamında yapılabilmesinde adaletli şartlar sağlar. Kürek sporundaki malzemeler dayanıklı ve hafif malzemelerdir. Sporcular yüksek seviyeli ve sık antrenmanlar yaparak bu spora hazırlanırlar. Sporcunun kullandığı kürek sayısına göre kürek sporu kendi içinde ikiye ayrılıyor. Dümencilerinde kürek bulunmuyor. Sporu tek kürekle yapanlar iki tek, dümencili iki tek, dört tek, dümencili dört tek ve sekiz tek olmak üzere tek kürekle çalışanlar gruba ayrılır. Çift kürekliler ise, tek çifte, iki çifte, dört çifte ve sekiz çifte olmak üzere 4’e ayrılır. 

Kürek Sporu İçin Gerekenler Nelerdir?

Kürek sporu için dayanıklı bir vücuda sahip olmak şart. Tabii ki her sporun düzenli çalışma ile vücuda kondisyon katma durumu olsa da bu spor ekstra güç gerektiren bir spor olduğundan dayanıklılık en başta yer alıyor. Kürek sporu yapmak için güçlü olmak yeterli değil. Gücün dışında çok iyi bir denge sisteminizin olması gerekiyor. Spora başlamak için en küçük yaş 13-14 olması doğru bulunuyor. 4 yılda en verimli sonuç elde ediliyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir