Basketbol Maçında Molalar Kaç Dakikadır?

Basketbol Maçında Molalar Kaç Dakikadır?
12.12.2022 22:16
Basketbol, başta Amerika’da olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde merakla takip edilen bir spor dalıdır. Basketbol maçında molalar kaç dakikadır, uzatma kaç dakika, kaç hakem vardır? Basketbol maçında bir periyot kaç dakikadır, ikinci periyottan sonra kaç dakika ara verilir, alt üst nasıl olur? Bir basketbol maçında kaç mola olur? Basketbol maçları hakkında merak edilenler sizler için derledik.

Basketbol periyotlar halinde oynanan bir oyundur. Müsabakalar 10’ar dakikalık 4 periyot üzerinden oynanmaktadır. Bir takım sporu olan basketbolda müsabakalar 2 takımın birbirleri ile mücadele etmesiyle yapılır. Her iki takımında 1, 2, 3 ve uzatma periyodunda 1 dakikadan birer mola hakkı bulunurken son çeyrek olarak adlandırılan 4. Periyotta 2 mola hakkı bulunmaktadır. Ancak bu durum NBA’de farklı işlemektedir. NBA takımlarının maçlarda toplamda 14 dakika mola hakkı bulunmaktadır.

Basketbol Maçında Uzatma Kaç Dakika?

Bir basketbol maçı 4 periyot üzerinden oynanmaktadır. Eğer maçın 4. Periyot sonunda berabere biterse uzatma devrelerine geçilmektedir. Uzatma devreleri periyotların yarısı kadardır. Yani Avrupa maçlarında 5 dakika iken, NBA maçlarında 6 dakikadır.

Basketbol Maçında Kaç Hakem Vardır?

Bütün sporlarında olduğu gibi basketbolda da maçları hakemler yönetmektedir. Basketbol maçlarında hakemin görevi kuralların uygulanması ve oyun düzeninin sağlanmasıdır. Basketbol maçlarında sahada 3 hakem vardır. Bunlardan biri baş hakemken diğer ikisi yardımcı hakemdir. Saha hakemlerinin yanı sıra masa hakemleri de bulunmaktadır.

Basketbol Maçında Bir Periyot Kaç Dakikadır?

Basketbol maçları, toplam sürenin dörde bölünmesi ile oynanmaktadır. Bu periyotlar toplam maç süresini 4 eşit parçaya bölmektedir. Maç süresi Avrupa maçlarında 40 dakika iken NBA’de 48 dakikadır. Bu duruma göre Avrupa maçlarında bir periyot 10 dakika sürerken, NBA maçlarında 12 dakika sürmektedir.

Basketbol Maçında İkinci Periyottan Sonra Kaç Dakika Ara Verilir?

Basketbol müsabakaları oldukça yoğun tempoda oynanan ve gerilimi çok yüksek olan maçlardır. Basketbol maçlarında sürekli aralar ve molalar verilmektedir. Normal maçta her takımın 5 mola hakkı bulunurken aynı zamanda bir de periyot aralarında molalar bulunmaktadır. İkinci periyottan üçüncü periyoda geçerken adeta bir futbol maçındaki gibi devre arası gibi kabul edilir ve 15 dakika ara verilir.

Basketbol Maçında Alt Üst Nasıl Olur?

Futbol maçlarında olduğu gibi basketbol maçlarında da iddia oynanmaktadır. İddiada tarafların kazanıp kazanmamasına tahmin yapılabilirken, maçta çıkacak olan ya da bir takımın atacağı sayıyı da tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

Bunun mantığı ise şöyle çalışmaktadır; örneğin toplam maç skoruna 180,5 üst oynadıysanız karşılaşmada toplam 181 skor çıktıysa tahmininiz başarılı demektir, ya da bir takımın atacağı sayıya 90,5 alt oynadığınızda o takımın 91 sayı atması halinde tahmininiz başarısız olacaktır.

Bir Basketbol Maçında Kaç Mola Olur?

Basketbol çok fazla taktik içeren bir oyundur. Bundan dolayı takım koçları mola alıp takımına oynamaları gereken oyunu anlatmaktadır. Her takımın 5 adet mola hakkı bulunmaktadır. Bu molalar 1 dakika sürmektedir. 5 mola hakkının kullanımı ise 1,2 ve 3. Periyotta 1 adet, son yani 4. Periyotta 2 adet olacak şekilde ayarlanmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir