Kat Mülkiyeti Ne Zaman Alınır?

Kat Mülkiyeti Ne Zaman Alınır?
30.12.2022 19:21
İnşaatı biten bir bina için gerekli olan işlemlerden biri de kat mülkiyeti alınmasıdır. Kat mülkiyeti ne zaman alınır, kat mülkiyeti olan Toki’ye başvurabilir mi, nereden öğrenilir? Kat mülkiyeti kanununa göre dükkanlar aidat öder mi, yönetici aidat öder mi? Sonradan alınır mı, kat mülkiyeti uyuşmazlıklarına hangi mahkeme bakar? Sorularını sizler için araştırıp bu yazımızda cevapladık.

İnşaatı tamamlanan binalar tamamlandıktan sonra kat mülkiyeti alabilir. İnşaatı tamamlanan her ana yapının içindeki her bağımsız bölüm için kat mülkiyeti tapusu alınabilmektedir. Kat mülkiyeti tapusunun alınabilmesi için öncelikle inşaatın tamamlanması gerekmektedir. İnşaat tamamlandıktan sonra oturma izninin alınmış olması gerekmektedir. Tapu alabilmek için gerekli belgeleri mutlaka eksiksiz toplamalısınız. Gerekli belgeler toplandıktan sonra dilekçeniz ile birlikte Tapu Müdürlüğüne başvuru yapıp kat mülkiyetini alabilirsiniz.

Kat Mülkiyeti Olan Toki'ye Başvurabilir Mi?

Günümüzde Toki’ye başvurmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Ancak Toki’ye başvurmanın da bazı şartları vardır. İstanbul’da geliri 16 bin TL altında olanlar başvuru yapabilirken diğer illerde geliri 14 bin TL altında olanlar başvuru yapabilmektedir. Gelir şartının yanı sıra kişilerin ev sahibi olup olmamalarına da bakılmaktadır. Eğer Toki’ye başvurmak isteyen kişi mülkiyet sahibi ise Toki’ye başvuru yapamamaktadır. Başvuru yapsa bile başvurular reddedilmektedir.

Kat Mülkiyeti Nereden Öğrenilir?

Bir konutun kat mülkiyeti var mı yok mu anlamak için sadece konutun üzerinde yer alan tapuya bakmak yeterli olacaktır. Eğer almak istediğiniz konutun tapusunun üzerinde yer alan kat mülkiyeti kısmı işaretlenmiş ise kat mülkiyeti var demektir. Kat mülkiyetini öğrenmenin bir diğer yolu ise parselsorgu.tkgm.gov.tr adresini ziyaret ederek öğrenmektir.

Kat Mülkiyeti Kanununa Göre Dükkanlar Aidat Öder Mi?

Bilindiği üzere bazı apartmanların altında dükkanlar da yer alabilmektedir. Bu dükkanların da aidat ödeyip ödemeyeceği merak konusudur. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre dükkanlar da aidat ödemek zorundadırlar. Diğer bölümlerle aralarında herhangi bir başka anlaşma olmadığı sürece aidat ödemeleri gerekmektedir.

Kat Mülkiyeti Kanununa Göre Yönetici Aidat Öder Mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre hiçbir kat için bir öncelik tanınmamıştır. Herhangi bir öncelik tanınmadığı için de yöneticiler de dahil olmak üzere herkes aidat ödemek zorundadır.

Kat Mülkiyeti Sonradan Alınır Mı?

İnşaatı tamamlanan her ana yapının içindeki her bağımsız bölüm için kat mülkiyeti tapusu alınabilmektedir. Kat mülkiyeti tapusunun alınabilmesi için öncelikle inşaatın tamamlanması gerekmektedir. İnşaat tamamlandıktan sonra gerekli belgeler toplanır ve Tapu Müdürlüğü’ne başvurulur. İnşaat bittikten sonra oturulmaya başlanmış ve kat mülkiyeti alınmamışsa ilerde bu durum başınızı ağrıtabilir.

Kat Mülkiyeti Uyuşmazlıklarına Hangi Mahkeme Bakar?

Kat mülkiyeti uyuşmazlıklarından kaynaklanan birçok dava vardır. Bu davalara taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemeleri bakmaktadır. Kat mülkiyeti davalarını yalnızca kat mülkiyeti sahiplerince açılmaz. Davayı zarara uğrayan kiracılar da açabilmektedir. Kat mülkiyeti uyuşmazlıklarından kaynaklanan davalar açılırken verilen dilekçelerde davacı ve davalıya ait bilgiler ve davanın konusuna yer verilmesi zorunludur. Bunun yanı sıra hukuki gerekçeler, olaylar ve netice-i talep kısımların da yer verilmesi zorunludur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir