İzlanda Kronunun Özellikleri Nelerdir?

İzlanda Kronunun Özellikleri Nelerdir?
15.08.2022 12:59
İzlanda’nın resmi para birimi olan İzlanda kronu, 1 Ocak 1981 senesinde piyasaya çıkarılmıştır. İzlanda kronu Central Bank of Iceland tarafından denetlenip, tedavüle çıkarılmıştır. Peki, İzlanda kronu kaç TL, kaç dolar, kaç Euro? Hangi ülkelerde geçerli ve nereden alınır, nereden bozdurulur?

İzlanda Kronunun özellikleri şunlar olmaktadır; bu para biriminin alt birimine eyrir denmektedir, 100 eyrir birimine bölünür İzlanda kronuna it olan 500, 1000, 5000 ve 10.000 Kron olmak üzere 4 banknot para ve 1, 5, 10, 50 ve 100 Kron olmak üzere de 5 adet madeni para bulunmaktadır.

1 İzlanda Kronu Kaç TL?

1 İzlanda Kronu şuanda tam olarak 0,13 TL olmaktadır. İhracat ve ithalat, İzlanda ve Türkiye arasında ortalamanın altında olmaktadır. Bu iki ülke arasındaki ticaret hacmi ise neredeyse 50 milyon dolar civarlarında olmaktadır.

İzlanda Kronu Nereden Alınır?

İzlanda Kronunu pek çok yerden alabilirsiniz. Sadece İzlanda kronunu değil dünyadaki diğer yabancı para birimlerinin alımını büyük bankalardan yapabilirsiniz. İzlanda kronunu dilerseniz internet bankacılığı ile de alımı gerçekleşmektedir. Havalimanlarında bulunan bürolardan da bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bazı kuyumcular ise yalnızca Euro ve Dolar işlemlerini yapmaktadır.

1 İzlanda Kronu Kaç Dolar?

1 İzlanda Kronu şuanda tam olarak 0,0076 ABD Doları olmaktadır. İzlanda para birimi Kron olmaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi ise Dolar olmaktadır. İzlandaca Kron islensk krona olmaktadır ve bu ismi diğer kuzey ülkelerinin para birimi olan Norveç ve İsveç kronu ile bağlantılı olmaktadır.

1 İzlanda Kronu Kaç Euro?

1 İzlanda Kronu ise tam olarak 0,0072 Euro olmaktadır. Kron İzlanda ülkesinin uluslar arası para birimi olurken, Euro ise Avrupa Birliği bölgesinin para birimi olmaktadır. Kronu kullanan ülkeler şunlar olmaktadır; Almanya, Hollanda, Litvanya, Avusturya, İrlanda, Lüksemburg, Belçika, İspanya, Malta, Estonya, İtalya, Portekiz, Estonya, İtalya, Portekiz, Finlandiya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Slovakya, Fransa, Letonya ve Yunanistan.

İzlanda Kronu Yükselir Mi?

İzlanda Kronunun yükselmesi ya da alçalması hakkında ne kadar da detaylı bir araştırma yapsak bile maalesef bu konu hakkında hiçbir bilgi bulamadık. İzlanda kronu şuanda 0,13 TL civarlarına denk gelmektedir.

İzlanda Kronu Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

İzlanda Kronunun geçerli olduğu ülkeler şunlar olmaktadır; Almanya, Hollanda, Litvanya, Avusturya, İrlanda, Lüksemburg, Belçika, İspanya, Malta, Estonya, İtalya, Portekiz, Estonya, İtalya, Portekiz, Finlandiya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Slovakya, Fransa, Letonya ve Yunanistan.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir