Metroda Engelli İndirimi Var Mı?

Metroda Engelli İndirimi Var Mı?
28.12.2022 20:54
Engelli bireyler için birçok indirim bulunmaktadır. Metroda, Marmaray’da engelli indirimi var mı? Netflix, netspeed engelli indirimi var mı? Osmangazi Köprüsü’nde, özel tiyatrolarda, öğretmen evlerinde engelli indirimi var mı? gibi engelli indirimleri hakkında merak edilen soruları araştırdık ve siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda yer verdik.

Engelli bireyler hayatımızın birer parçalarıdır. Her insanın bir engelli adayı olduğu gerçeği vardır. Başka birinin benzersizliğini kabul ettiğiniz gibi onların farklılıklarını da kabul edin ve onlara "normalmiş gibi" davranmamız gerekmektedir.

Engelli bireylere sosyal yaşamda birçok yardım bulunmaktadır. Bunlardan biri de ulaşım haklarının ücretsiz bir şekilde sağlanmasıdır. Engelliler birçok ulaşım yolu olmak üzere metroyu da engelli kartları ile birlikte ücretsiz olarak kullanabilme hakkına sahiptir.

Marmaray'da Engelli İndirimi Var Mı?

Marmaray İstanbul’un trafiğini son derece rahatlatmakta olan bir ulaşım aracıdır. Günde milyonlardan insan Marmaray ile ulaşımını sağlamaktadır. Aynı zamanda engelli bireyler de Marmara’yı kullanmaktadır. Engelli bireyler birçok ulaşım şekli gibi Marmaray’ı da ücretsiz olarak kullanabilirler. Bunun için engelli yolcu kartına sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için de ilgili yerlere başvuru yapıp bu kartı temin edebilirler. Sorumuza dönecek olursak engelliler Marmaray’ı ücretsiz bir şekilde kullanma hakkına sahiptirler.

Netflix Engelli İndirimi Var Mı?

Birçok uygulama engelli bireyler için ücretsiz üyelik vermektedir. Ancak Netflix’te böyle bir uygulama bulunamamaktadır. Tıpkı normal kullanıcılar gibi engelli bireyler de hesap oluşturup üyelik oluşturarak Netflix’ten faydalanabilir.

Netspeed Engelli İndirimi Var Mı?

Netspeed Türkiye’de internet hizmeti veren bir kuruluştur. Birçok hizmet sağlayıcıları tarafında uygulanan engelli indirimini ne yazık ki Netspeed uygulamamaktadır. Netspeed’in kampanyaları arasında engelli bireylere özel bir kampanya bulunmamaktadır. Netspeed kullanmak isteyen engelli bireyler normal hizmetlerinde faydalanabilirler.

Osmangazi Köprüsü'nde Engelli İndirimi Var Mı?

Köprü geçişlerinde ve otoban giriş çıkışlarında HGS sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemlere geçiş ücreti ödemesi yapılmaktadır. Bu sistem sayesinde geçişler daha hızlı yapılabiliyor ve önceki sistemdeki gibi uzun kuyrukların oluşması engelleniyor. Ancak bu geçiş sistemlerinde herhangi bir indirim yapılamamaktadır. Engelli bireyler için de köprü geçişlerinde herhangi bir indirim bulunmamaktadır. Osmangazi Köprüsü’nde de herhangi bir engelli indirimi bulunmamaktadır.

Özel Tiyatrolarda Engelli İndirimi Var Mı?

Devlet Tiyatroları engellilere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ancak özel tiyatrolarda bu durum biraz farklıdır. Bazı tiyatrolarda engellilerden ücret alınmazken bazılarında engelli indirimi yapmaktadır. Bazı özel tiyatrolar ise engellilere herhangi bir indirim uygulamamaktadır.

Öğretmen Evlerinde Engelli İndirimi Var Mı?

Öğretmenevleri tüm vatandaşlar için konaklama sunmaktadır. Farklı statüler için farklı ücretler ve indirimler uygulanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenevi esaslarına göre bazı indirim oranları şu şekildedir:

·        Öğrenciler için yüzde 20

·        Raporlu eğitim çalışanı ve refakatçileri için yüzde 20

gibi indirimler uygulanmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir