Su Bayiliği Ne Kadar Kazandırır?

Su Bayiliği Ne Kadar Kazandırır?
24.10.2022 21:28
Hobi veya daimî veya ek iş kolu olarak düşünülebilecek bazı meslek gruplarını merak edip araştırırız. Su bayiliği, tavukçuluk, çiçek yetiştiriciliği, tütüncülük, stok fotoğrafçığı ne kadar kazandırır? Seç market, tırcılık ne kadar kazandırır? Bu yazımızda bu iş kollarını konuşacağız.

Artan çevre kirliliği ve kirlenen sular insanların temiz suya olan ihtiyacını artırıyor. İnsanlara temiz içme suyu hizmeti vermek adına bir su bayisi açma fikri oldukça akıllıca bir iş olacaktır. Ancak su bayisini açmanın diğer bir iş yeri açmakla arasında hiçbir fark yoktur. İş yeri açma belgesi, vergi levhası, iş yerinin elektriği ve suyunu açtırmak başta olmak üzere ilk başta biraz maliyetli olacaktır. Fakat kısa bir zaman içerisinde iş yerleri ve evlerle yapabileceğiniz anlaşmalarla, kampanyalarla yaptığınız masrafı geri toplayabilirsiniz. Su bayiliğinden aylık olarak ortalama 15. TL kazanabilmek mümkün.

Tavukçuluk Ne Kadar Kazandırır?

Fabrikasyon ürünlerinin artmasıyla insanlar besinlerin daha doğalına yöneliyor ve hatta kendi ürünlerini kendileri üretiyor. Hem iş kolu hem de hobi olarak yapılabilecek işlerden olan tavukçuluk aslında zor bir iş.

Tavuklarınızı sabahın erken saatlerinde iyi bir yemle beslemeli ve etlerinin daha sağlıklı ve lezzetli olabilmesi için bahçenizde gezebilecek geniş bir alanda onlara yer vermelisiniz. Ayrıca tavuklarınızın yumurtalarını da bir gelir olarak kullanabilirsiniz. 500 tane tavuktan çıkabilecek yumurta miktarı yaklaşık 400-500 civarıdır ve organik yumurtalara olan ilginin yoğunluğu düşünülürse çok karlı bir iştir. Kapasitesine göre tavukçuluktan aylık olarak yaklaşık 10-20 bin TL kazanabilirsiniz.

Çiçek Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Kullanım alanı şüphesiz en geniş ürünlerden biri çiçektir. Doğumlar, doğum günleri, hasta ziyaretleri, evlilik teklifleri, kız istemelerinde süslü buketleriyle özel günlerimize anlam katıyorlar. Ya da balkon ve bahçelerimizi estetik görüntüleri ve hoş kokularıyla dolduruyorlar. Bu güzel çiçekleri yetiştirmek aslında çok zahmetli bir iş. Öncelikle çiçeklerimiz için iyi bir gübre seçiyoruz.

Daha sonrasında yeterli güneş ve nem. Eğer farklı türden çiçekleri yetiştirirseniz dükkanınız hem çok estetik görünecektir hem de ilgi yoğun olacaktır. Özel günlerde yapacağınız farklı ve gösterişli aranjmanlarınızı bir sosyal medya hesabıyla paylaşırsanız, online satış kanallarından da kar sağlayabilirsiniz. Aylık olarak 25-30 bin TL kazanç sağlayabilirsiniz.

Tütüncülük Ne Kadar Kazandırır?

Kurutulmuş olarak, sigara, puro gibi nesnelerin etken maddesidir. Üretimi devlet tarafından sınırlandırılmış olarak devam eder. Tütün artan maliyetlerden en çok etkilenen ürünlerdendir. Tütün yetiştirmek isteyen kimselerin Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi alma şartı bulunuyor. Aksi halde türün üretmek, türün ticareti yapmak ülkemizde yasaklanmıştır. Fakat bir belgenizin bulunduğunu varsayalım. O halde tütününüz A kalite bir tütünse, 1 kilosunu 20 TL ye satabiliyorsunuz.

Stok Fotoğrafçılığı Ne Kadar Kazandırır?

Genel kullanım koşullarına uygun, ihtiyacınıza yönelik imajları bulabileceğiniz, az maliyetli fotoğraflara diyebiliriz. Örneğin; bir müzik platformu logosu, logoda dans eden idealleştirilmiş bir kadın. Ya da çağrı merkezi fotoğrafında kulaklığı ve güler yüzlü iyi giyimli insanlar. Tüm bu fotoğraf kompozisyonları stok fotoğrafçılığı olarak adlandırılıyor. Stok fotoğrafçılığından çok yüksek rakamlar kazanmak pek mümkün değil.  Ayda 200 fotoğraf satabilirseniz kazancınız yaklaşık olarak 100-200 dolar arası olabiliyor.

Seç Market Ne Kadar Kazandırır?

Kendinize ait bir iş kurmak istiyorsanız seç marketler tam sizlere göre. Geniş ürün yelpazesiyle, seç market bayiliği alırsanız oldukça karlı bir işe adım atmışsınız demektir. Artık süper marketlerin hacimlerinin ve sayılarının genişlemesiyle birlikte, yerel market ve bakkallar bu değişime ayak uyduramayarak kapanıyor.

Üstelik seç market bayiliklerinde tüketici markete gelmek zorunda bile değil. SMS ve online kanallar aracılığı ile ürününü evinden sipariş ediyor ve böylelikle raflar bozulmuyor, insanlar kalabalık bir alanda alışveriş yapmak zorunda kalmıyorlar. Seç marketlerin aylık belirli bir kazancı yok fakat ortalama olarak 600-700 bin TL ciro sağlayabilirsiniz.

Tırcılık Ne Kadar Kazandırır?

Zorlu bir meslek olarak adlandırılan tır şoförlüğü için 21 yaşını doldurmuş ve en az ilkokul mezunu olma şartı aranıyor. İster bir firmaya bağlı isterseniz de bireysel şekilde tır şoförlüğü yapabilirsiniz. Aynı işi yapıyor olsanız bile ikisi arasında kazanç farkı bulunuyor. 2022 verilerine bakıldığında, bir firmaya bağlıysanız ortalama 15 bin TL. Eğer bireysel şekilde şoförlüğü yapacaksanız fiyat 6-7 bin TL kadardır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir