Glutamin Nasıl Kullanılır?

Glutamin Nasıl Kullanılır?
20.11.2021 22:00
Glutamin Nasıl Kullanılır? Glutamin besin değeri nedir, enerji verir mi, konularını sizin için araştırdık.

Glutamin vücuda protein kazandırabilmek için kullanılan bir amino asit çeşididir. Özellikle kas gücü, dayanıklılık, iyileşme süreci gibi faktörlerin için glutamin oldukça önemlidir aminoasittir. Kanda miktarı da genelde bolca bulunan glutamin nitrojen üretimine de yardımcı olmaktadır. Glutamin her ne kadar vücudun üretebildiği bir aminoasit çeşidi olsa da vücutta stres ve bağışıklık düşüklüğü etkisi ile birlikte hücrelerin tekrar düzgün çalışabilmesi için glutamin seviyesine ihtiyaç duymabilmektedir. Bu yüzden glutamin takviyesi almak bu ihtiyacı gidermek için ön plana çıkan çözüm yoludur. Glutamin takviyesi almak farklı kullanım amaçlarına göre bir alternatif olarak karşımıza çıkabilir. Genel toplamda günde 3 farklı zaman aralıklarıyla 5-10 gram kadar alınabilmektedir.

Fakat bu seviyeyi aşmayacak kadar en fazla 14 grama kadar yükseltebilmek bu tüketimin maksimum seviyesidir. Glutamin takviyesi yemekle birlikte veya yemeksiz direkt olarak alınabilir fakat sıcaklıktan etkilenebilen bir aminoasit olduğundan dolayı yiyecek ve içeceklerle kullanılmaması daha doğrudur. Bunun yanı sıra yine glutamatın formatını bozabildiği için portakal ve greyfurt suyu gibi asitli meyvelerin suları da glutamin ile karıştırılarak almamalıdır. Eğer herhangi bir besin ile karıştırmak isterseniz de elma havuç gibi düşük asit içeren meyve suları ile karıştırıp alabilirsiniz. Glutamin tablet, kapsül, toz, sıvı gibi formatlarda kullanılabilen bir amino asit takviyesidir. Bu şekilde eğer yutma güçlüğü çekiyorsanız toz ve sıvı formunda tüketebilmeniz gibi bir kolaylık söz konusu olacaktır. Bu şekilde kendinize en uygun formda glutamin takviyesini alarak özellikle antrenmanlarınız da kullanabileceğiniz yardımcı bir gıda olarak tüketebilirsiniz.

Glutamin Besin Değeri Nedir?

Glutamin özellikle sporcuların ve sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin sıklıkla kullandığı bir besin takviyesi olarak kullanılır.  Ayrıca bu aminoasiti de içerisinde yine glutamin bulunduran doğal gıdalardan almak isteyebilirsiniz. Çünkü bu protein kaynağı olan aminoasit değeri bağışıklık sistemine faydası ile birlikte insan sağlığına genel olarak oldukça fayda sağlayan bir amino asit çeşididir. Bu yüzden glutamin tüketimi de vücut için oldukça faydalı olacaktır. Eğer direkt olarak glutamin takviyesi almak istemiyorsanız bunun için glutamin içeren bazı besinleri tüketebilirsiniz. Glutamin içeren besinler ıspanak, kırmızı pancar, maydanoz gibi besin türlerinde bulunduğundan bu besinleri tüketmek size bir miktar glutamin sağlayacaktır. Bunun dışında glutamin takviyesi tercih edersiniz seçtiğiniz glutamin türüne göre farklı besin değerleri ile karşılaşırsınız. Kısaca besin değerleri ile birlikte:

·        Glutamine (weider): 5 gram-  20 kcal kalori, protein 5 gram

·        Glutamin (multipower): Her bir ölçek 5 gram- 20 kcal kalori ve 5 gram protein

·        BCAA + glutamine (big joy): 12 gram-  bir porsiyon olacak şekilde 8 kcal kalori, iki gram karbonhidrat ve 10 gram protein

·        Resourch glutamin (Nestle): 5 gramlık bir porsiyon- 20 kcal kalori ve 5 gram protein

·        Glutamine (musclepharm): her 100 gram- 400 kral kalori ve 100 gram protein.

Glutamin Enerji Verir mi?

Glutamin bir aminoasit çeşidi olduğundan protein bazında bize bir enerji dönüşümü sağlamaktadır. Ayrıca da % 61 oranında iskelet kaslarında en çok bundan aminoasit grubudur. Bununla birlikte glutamin bağırsak ve bağışıklık hücreleri içinde bir enerji kaynağı görevi üstlenmektedir çünkü özellikle bağışıklık arttırabilmek için ve sporcuların sıklıkla kullandığı bu besin takviyesi bağışıklık hücrelerini beslemektedir. Bu şekilde vücudun sıklıkla kullandığı bir aminoasit türü olarak oldukça önemli bir niteliğe sahiptir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir