Tenis Topu

Tenis Topu
04.06.2022 13:22
Tenis topu hakkında merak edilen bütün bilgileri yazımızda derledik ve bir araya getirdik. Sarı ve yeşile dönük rengi ile en ufak toplar sınıfına giren tenis topu hakkında merak ettiğiniz bilgileri yazımızda okuyabilirsiniz.

Tenis topu isminden de anlayabileceğiniz gibi, tenis sporu için ortaya çıkmış bir toptur. Yaklaşık 7 Cm büyüklüğündedir ve yapımında majör olarak sarı rengin kullanıldığı tenis topları aslında her renkte olabilmektedir. Fakat, sarı dışındaki renkler profesyonel camiada çok fazla tercih edilmemektedir. Tenis topları lifli yapıdaki keçeyle kaplanmış olarak üretilmektedir. Bu tür bir malzemenin kullanımı tenis topunda yarar sağlamaktadır. Ek olarak, tenis topunun üstünde, üstten ve alttan çevreleyen iki tane kalın beyaz çizgisi bulunmaktadır. Ayrıca, yönetmeliğe uygun olması gereken oyunlarda tenis topları için belli boyut, ağırlık, deformasyon ve zıplama kriterleri göz önüne alınmaktadır.

Tenis Topu Fiyatları

Tenis topu fiyatları 100 TL’den başlamaktadır. Fakat, daha profesyonel bir tenis topu temin ediyorsanız fiyatlar artış gösterecek, hatta Bin – iki bin arasında değişiklik gösterecektir.

Tenis Topu Ağırlığı

Tüm profesyonel tenis topları veya hobi olarak edinilen tenis toplarının standart ağırlığı 56.0-59 gram arasındadır. Yönetmeliğe göre oynanacak olan oyunlarda, ağırlık belirlenmektedir. Fakat, hemen hemen hepsinin ağırlığı aynı şekilde olmaktadır.

Tenis Topu Özellikleri

Tenis topu çok büyük olmayan, içi hava ile doldurulmuş ve keçe ile kaplanmış bir toptur. En önemli özelliği, etrafını çevreleyen tüylerin darbe ve hıza karşı topu engellemesidir. Sert ve esnek olmayan bir yapısı vardır.

Tenis Topu ile Çamaşır Yıkama

Özellikle tüylü ya da kaz tüyü montların yıkanmasında, teniz topu kullanmaktadır. Kaz tüyü montlar, yıkandığı zaman, tüylerini bir noktada biriktirebilmektedir. Bu sebeple, makinenizin içerisine 3-4 tane tenis topu atarsanız, tüyler aynı yerde birikmeyecektir.

Tenis Topu Kaç Derecede Saklanır?

Tenis topu, 20 derecede muhafaza edilmesi gereken bir toptur.

Tenis Topu Esnek Midir?

Tenis topu, elimizle sıktığımız zaman biraz esner gibi olsa da aksine sert ve esnek olmayan bir yapıya sahiptir. Tenis raketleri, toplar sert olduğundan daha esnek olmaktadır.

Tenis Topu Neden Tüylüdür?

Tenis, sert ve hızlı oynanan bir oyundur. Sert ve hızlı oynanan oyunlarda, yaralanmalar ve darbelenmeler oldukça fazla görülmektedir. Tenis topunun üzerindeki bu tüyler, darbeleri en aza indirmek ve topun hızını biraz da olsa hafifletmek için vardır.

Tenis Topu Neyden Yapılır?

Tenis topu, havayla doldurulmuş ve geliştirilmiş keçe maddesiyle kaplı bir toptur.

Tenis Topu Nerede Satılır?

Tenis topları, spor mağazalarında ya da internette satılmaktadır. İnternet sitelerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Tenis Topu Nasıl Şişirilir?

Tenis topunun havası indiyse o toptan artık bir performans alamazsınız. Kendi kendinize bir tenis topunu şişirmeniz mümkün değildir. Tenis topları kendi üretiminden hava basılan bir toptur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SPOR Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir