Atletizm Lisansı Nasıl Alınır?

Atletizm Lisansı Nasıl Alınır?
11.12.2021 18:30
Atletizm ile uğraşmak isteyen ve bunu profesyonel anlamda yapmak isteyen kişiler, lisanslarını çıkarmalıdır. Atletizm lisansı nasıl alınır? Atletizm lisansı sorgulama nasıl yapılır gibi pek çok sorunun yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Atletizm lisansı sorgulama nasıl yapılır, ne işe yarar? Atletizm lisansı için gerekenler nelerdir, lisans yenileme nasıl yapılır? Atletizm lisansı ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda cevapladık.

Atletizm lisansları, ferdi ya da bir spor kulübüne bağlı olarak çıkarılabilmektedir. Bir kulübe yazıldığınız zaman, sizden gerekli belgeler istenir ve yerinize lisans başvurusunda bulunulur. Lisansınız çıktığı zaman, kulübünüz aracılığı ile size ulaştırılır. Bu yol kolayken, herhangi bir kulübe bağlı olmayan kişiler, ferdi lisans çıkarılmalıdır. Kendiniz lisans çıkaracağınız zaman, Atletizm Federasyonun sitesinde ki tescil formunu indirmeniz gerekir. Aile hekimine gidip bu formu onaylatıp, 2 adet vesikalık ile tescil bürosuna başvurun. Başka bir şeye gerek yokken, yanınızda nüfus cüzdanı ve yukarıda ki vesikalık, form bu işlem için yeterli olacaktır. Duruma göre 30 dakika içinde lisansın çıkması mümkün olabiliyor. Lisansları alan sporcular, yarışlara katılabilme hakkı elde edip, bu yarışlara başvurabilir. Lisans almak pek zor olmazken, ortalama birkaç gün içinde almanız mümkündür.

Atletizm Lisansı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Atletizm lisansı olan sporcular, lisans durumlarını takip etmek için sorgulama yapabilmektedir. E-Devlet üzerinden şifre ile giriş yapıp, lisans sorgulama yazın. Karşınıza çıkan sayfada lisansınız ile ilgili sorgulama yapabilirsiniz. Yine Atletizm Federasyonu sitesinde lisans sorgulama yapabilirken, bu işlem internetin gelişmesi ile kolay bir hal aldı. Yaptığınız sorgulama sonrasında, lisansınızın son durumunu ve daha birçok bilgi edinebilirsiniz.

Atletizm Lisansı İçin Gerekenler Nelerdir?

Bu spor dalında lisans alacak kişiler, ferdi ya da kulüpler aracılığı ile lisans sahibi olabiliyor. Kişiler bu lisansı almak için basit birkaç adım izlemelidir. Bunun için Atletizm Federasyonun sitesinde ki formu alıp, sağlık kısmını doktora onaylatmak gerekiyor. Daha sonra onaylatılan form, 2 vesikalık ve kimliğinizle beraber, federasyonun tescil bürosuna başvurmak gerekir. Burada başvurunuz alınır ve ortalama 30 dakika kadar bir sürede lisansınız size teslim edilir. Aldığınız lisans ile Atletizm lisanslı sporcular arasına adınızı yazdırırsınız.

Atletizm Lisansı Ne İşe Yarar?

Severek yaptığınız koşu yapmak, yürüyüş yapmak gibi aktiviteleri, profesyonelliğe dökmek için lisans gerekir. Atletizm lisansı olan kişiler, atletizm sporcusu olarak kabul edilir. Sporcu olarak kabul edilen kişiler ise yapılan yarışlara, organizasyonlara katılma hakkı kazanır. Atletizm lisansları sizin sporcu olduğunuz kanıtlama ve bazı yarışlara katılmanızı sağlar. Bu aynı zamanda, iyi bir sporcu olursanız, size para kazandıracak bir meslek haline döner. İşte bütün bunlar için Atletizm lisansınızın olması gerekiyor.

Atletizm Lisans Yenileme Nasıl Yapılır?

Aldığınız lisansları bazı aralıklar ile yeniletmeniz gerekmektedir. Bu yenileme işlemleri, lisansı aldığınız tarihten sonra başlayıp, yine bu tarih gelince yenilenir. Yani 1 sene gibi bir süre, yenileme için ön görülmüştür. Yenileme için sağlık raporu, 2 vesikalık yeterli olurken, Atletizm Federasyonu Tescil Bürosu’na gidip, başvurmak gerekir. Bunu her sene ilk lisansınızı aldığınız zaman ki tarihte, yenilemeniz gerekiyor. 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir