Kadınlar İçin Ağırlık Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

Kadınlar İçin Ağırlık Çalışma Programı Nasıl Olmalı?
05.11.2022 16:32
Erkekler için olduğu kadar kadınlar için de ağırlık programları hayli popülerdir. Kadınlarda ağırlık çalışma programı nasıl olmalı, ağırlık hareketleri hangileridir? Kadınlar ağırlık çalışmalı mı veya nasıl ağırlık çalışmalı? Bu sorulara sizler için yanıt aradık.

Kadınlar için ağırlık çalışmaları ve egzersizleri en az erkekler için olduğu kadar önem taşıyor. Kadınların vücutlarını geliştirmesi ve şekillendirmesi açısından ağırlık programları etkili bir konumda yer almaktadır. Bu bakımdan sporcular tarafından kadınlar için ağırlık çalışma programı araştırma konusu olmuştur. Kadınlar için ağırlık çalışma programı; haftada en fazla 3 gün olacak şekilde yoğun olarak yapılmalıdır. Kadınlar için ağırlık çalışma programı içerisinde ağırlık kaldırma egzersizlerine geçmeden önce en az 15 dakika boyunca ısınma antrenmanı yapmanız gerekiyor. Esas ağırlık kaldırma programına başladığınızda bu sürenin 1 saati geçmemesine dikkat etmenizde fayda var. Ağırlık kaldırma programınızda her 10 dakikada bir mola vermeniz de sağlığınızı korumanız açısından önem taşımaktadır.

Kadınlar İçin Ağırlık Hareketleri Hangileridir?

Kadınlar için ağırlık programlarında belli bir rutine uymak şart kabul edilmiştir. Kadınlar için ağırlık hareketlerine uymak, vücutlarını şekillendirerek ideal kilolarını korumak açısından önem taşımaktadır. Kadınlar için ağırlık hareketleri erkeklere göre daha farklı bir rutin uygulamadan oluşmaktadır. Kadınlar için ağırlık hareketlerine geçmeden önce ısınma hareketlerinizi bütünüyle tamamlamanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Kadınlar için ağırlık hareketleri;

Öncelikle doğru bir vücut tipi hedefleyin.

Ağırlıklarınızı istediğiniz vücut tipinize göre seçin.

Ağırlıklarınız ile lunge, squat, biceps curl, shoulder press, chest press, back lat pulldown gibi hareketleri yapabilirsiniz.

Kadınlar Ağırlık Çalışmalı Mı?

Kadınlar için ağırlık kaldırmak çoğu zaman tavsiye edilmemiştir. Kadınların ağırlık kaldırmaları bazı durumlar dâhilinde karın bölgesinde ağrılara ve fıtık gibi oluşumlara sebep olabilir. Kadınların tedbirli ve bilinçli şekilde ağrılık çalışmaları herhangi bir sorun ya da probleme yol açmamaktadır. Ancak bilinçsiz şekilde ısınma antrenmanları yapmadan, rutinin dışına çıkılarak, tedbirsiz şekilde ağırlık kaldırarak sağlık problemlerine ve sakatlıklara davetiye çıkarabilirsiniz. Kadınlar ağırlık çalışmalı ancak bu egzersiz için doğru ve düzenli uygulamalar yapmak gerekmektedir.

Kadınlar Nasıl Ağırlık Çalışmalı?

Kadınlar için egzersizler vücut formunu tutmak, vücut için ideal kiloyu korumak, vücudu bütün olarak şekillendirmek kısaca zihinsel ve bedensel olarak sağlığı korumak açısından büyük önem taşımaktadır. Sporu yaşam tarzının bir parçası haline getirenler için ise ağırlık çalışmaları kaçınılmaz olmuştur. Ağırlık çalışmaları kadınlar için hassas bir noktada yer almaktadır. Kadınlar ağırlık çalışmalarına başlamadan önce en az 10 – 15 dakikalık bir ısınma egzersizi rutini oluşturmalıdırlar. Harici olarak kadınlar ağırlık çalışmaya başlamadan önce;

Doğru ve uygun kıyafet seçimi yapmalı

Güçlü kaslar için iyi bir uyku almalı

Ağırlık antrenmanına başlamadan önce doğru şekilde beslenmeli

Ağırlık kaldırmadan önce nefesi doğru şekilde alıp vermeli

Ağırlığın miktarı çalıştırmak istenen bölgeye göre seçmeli

Ağırlık antrenmanının süresi 1 saati aşmamalı. Bu gibi detaylara önem ve dikkat vermek şartı ile kadınların ağırlık kaldırmasında herhangi bir sakınca görülmemiştir. Kadınlar ağırlık kaldırarak vücutlarını şekillendirebilir ve ideal kilolarını korumaya başlayabilirler.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir