Voleybol Kuralları Nelerdir?

Voleybol Kuralları Nelerdir?
02.07.2022 10:36
Voleybol kuralları nelerdir, voleybol bir sette kaç oyuncu değiştirme hakkı vardır? Voleybol oyun kurallarına göre altın setin kuralı nedir, voleybol oynadıktan sonra kol ağrısı, voleybol oynamadan önce ısınma hareketleri, voleybol maçından önce yapılması gerekenler?

Voleybol kurallarının ne olduğuna dair ilk işlem topun ağırlığı olmaktadır. Voleybol topunun ağırlığı 261 ve 281 gram ağırlığında 65 cm olmalıdır. Bu bir kuraldır. Bunun dışına çıkılan top genişliği kural ihlali olarak geçer. Voleybol sahası iki sahaya ayrılır. Her iki taraf aralarda bu sahaları değiştirerek oynarlar. Oyun oynarken rakip sahanın alanına oyuncuların basmaları yasaktır. Servisin atışı da önemli kurallar arasındadır. El içi, kol ve yumrukla servis atılması gerekir. Bu gibi kurullar voleybolda önemli ve ilk öğrenilmesi gereken kurallar arasındadır.

Voleybol Bir Sette Kaç Oyuncu Değiştirme Hakkı Vardır?

Voleybol bir sette 6 tane oyuncu değiştirme hakkı vardır. Değiştiren oyuncular aynı oyuncular olabilir. Her sette farklı şekilde değiştirilme kuralları mevcuttur.  Bu kuralları iyi belirlemek hakemin bilmesi gereken kurallar arasındadır. Aslında voleybol oynarken ya da diğer oyunlar oynanırken sahada olan herkes birer ekiptir. Bu ekip eşliğinde ve kurallar eşliğinde daha uygun şekilde hareket edilirse oyunda güzel gider. Yine hakemin taraflılığı ve tarafsızlığı burada çok önemlidir. Bu sebepten ötürü hem oyuncunun hem de hakemin sağlıklı şekilde oyunun kurallarını bilmesi gerekir.

Voleybol Oyun Kurallarına Göre Altın Setin Kuralı Nedir?

Voleybol altın setin kuralları maçın kazanılma oranına göre değişir. Üst üste 3 sayı alırsa rakip takım altın set kuralı oluşur. Burada gerçekleşen kurallar vardır. Bu kurallara dikkat etmek gerekir. Altın set voleybolda 15 dakikada oynanmaktadır. Bu süreç içinde kazanılan sayılar ya rakip takımın sayısını artırır ya da eşit iki parçaya bölünür. Bir nevi voleybol takımında sayıyı dengeleme veya rakip takımın kazanmasını sağlar.

Voleybol Oynadıktan Sonra Kol Ağrısı

Voleybol oynadıktan sonra kol ağrısı herkeste olabilecek bir durumdur. Bu durumdan ötürü voleybol oynamadan önce düzenli ve doğru antrenman yapmak gerekir. Bu antrenmanı hem spor hocasından hem de kendi araştırmalarımızı neticesinde yapabiliriz. Direk yapacağımız maçların sonuçları sağlıksız şekilde kol ağrılarına veya vücudumuzun başka organlarına ağrı yapabilir.

Voleybol Oynamadan Önce Isınma Hareketleri

Voleybol oynamadan önce ısınma hareketlerinin ilki hafif tempolu koşu olacaktır. Koşudan sonra tüm organlarımızın çalıştığı hafif hareketlerin yapılması gerekir. Özellikle kol kaslarımızın çok geliştirecek hareketlerin yapılması bizlere maç sonrası ağrısız şekilde süreç geçirmemizi sağlar. Sürekli voleybol oynuyorsanız sağlıklı şekilde ısınma hareketlerine az çok bilirsiniz. Bu hareketleri hayatınıza günlük olarak sokmanız gerekir.

Voleybol Maçından Önce Yapılması Gerekenler

Voleybol maçından önce yapılması gerekenler arasında tabi iyi bir uyku gerekir. Uykudan sonra ısınma hareketleri de önemlidir. Öncelikle moralimizin de çok sağlam olması gerekir. Kazanmak amaçlı o sahaya çıktığınız ve her şekilde maçı doğru şekilde temsil ettiğinize inanmanız gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir