Spor Yaparken Alınması Gereken Protein Miktarı Nedir?

Spor Yaparken Alınması Gereken Protein Miktarı Nedir?
30.11.2022 20:50
Sporcular tarafından en merak edilenler arasında sporcu beslenmesi yer almaktadır. Spor yaparken alınması gereken protein miktarı, spor yaparken beslenme nasıl olmalı, bal yenir mi? Spor yaparken kalp atışı nasıl olmalı, converse giyilir mi, bayılma hissi neden olur? Merak ettikleriniz yazımızda.

Son dönemlerde gündem olan protein ağırlıklı beslenme modeli, yalnızca aktif spor hayatında olan sporcuların değil, normal bireylerin de araştırma konusu olmuş durumda. Hal böyleyken spor yaparken destekleyici protein miktarı da merak edilmektedir.

Protein ihtiyacı, dönemsel ve cinsiyete göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin kadınlar normalde erkeklerden daha az proteine ihtiyaç duyarken gebelik ya da emzirme dönemlerinde bu ihtiyaç artabilmektedir.

Protein vücudun en önemli yapı taşlarından biridir. İdeal olarak yağsız bir yağ kütlesi edinmek isteyenler, kilo başına 2,0 gr protein almalıdır.

Spor Yaparken Kalp Atışı Hızı Kaç Olmalıdır?

Şiddetli fiziksel aktivite sonrasında kalp hızı ve nabzınız artabilir. Spor yaparken kalp atışı ideali yaş aralığına göre değişmektedir. Normalde ideal olarak kalp hızı 60- 100 arasında olmalıdır. Aktif spor yaparken kalp hızınızın, 175 civarına çıkması normaldir. Normal olmayan durum dinlenme esnasındaki kalp atım hızının artmasıdır.

Spor Yaparken Bal Yenir Mi?

Bal, rafine şeker ile üretilmemiş doğan olarak tatlı bir besindir. Küçük bir çay kaşığı balın kalorisi 30 kalori civarında olacaktır. Tatlı ihtiyacını karşılayabilecek sağlıklı bir alternatif olarak tüketilebilir. Aktif spor yaparken kişinin kas onarımı için tüketebileceği bir besindir. Ama her besinde olduğu gibi balında tüketim miktarına dikkat etmeliyiz.

Spor Yaparken Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenmenin bir matematiği vardır. Her besinin eşlikçisi ve yenme saati farklıdır. Vücudumuza gerekli olan 3 temel besin maddesi gerekmektedir.  Beslenme protein, karbonhidrat ve değerli yağlardan oluşmalıdır.

Her sporcu güne iyi bir başlangıç yapmak için sıkı bir kahvaltıya ihtiyaç duyar. Sporcular uzman kontrolünde, en az 1 en fazla 3 kere beslenmelidir.

Spor yapan bir kimse ağırlıklı olarak, balık, et, süt, yoğurt, yumurta, peynir, çiğ kuru yemiş, baklagiller, meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme prensibini benimsemiş olmalıdır.

Spor Yaparken Bayılma Hissi Neden Olur?

Egzersiz yaparken sıvı tüketimine son derece önem vermeliyiz. Susuz kalan bir vücudun oksijen seviyesi azalacak ve bayılma hissi ile kendini gösterecektir. Ayrıca açık hava da değil de kapalı bir ortamda spor yapıyorsak ortamın iyice havalandırılmış olduğundan emin olmalıyız. Ayrıca çok uzun saatler spor yapmak, birden fazla ağırlıklara yüklenmek gibi vücudun alışık olmadığı bir şekilde hareket edersek de bu durum bayılma hissine sebep olabilir. Ayrıca spor yapmamıza engel teşkil edebilecek bir takım kronik rahatsızlıklarımız varsa da bu duruma yol açabilir.

Spor Yaparken Converse Giyilir Mi?

Zamansız ve şık kombinler yapabilmek için converse ayakkabıları tercih etmekteyiz. Keten ve kauçuk malzemeden üretilen son derece dayanıklı ve rahat ayakkabılar olan converse, spor yaparken giyilmemelidir. Uzun süre kullanımda ayaklarınızda rahatsızlık yaratacak olan bu ayakkabılar günlük kullanımda tercih edilse de, spor yaparken genellikle orta kısmı ayağa daha rahat oturabilecek spor için özel olarak üretilen ayakkabılar tercih edilmelidir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir