Spor Yaparken Neden Kilo Alınır?

Spor Yaparken Neden Kilo Alınır?
29.11.2022 21:32
Spor yaparken neden kilo alınır? Spor yaparken baş ağrısı neden olur? Spor yaparken su içilir mi, ne giyilir? Spor yaparken aşırı terlemek neden olur? Spor yaparken alınması gereken vitaminler nelerdir? Spor yaparken merak edilen sorular bazı kimseler için kafa karıştırıcı olabilmektedir. İşte tüm detaylar...

Düzenli spor yaptığınızda, vücudunuz bu egzersize yakıt sağlamak için daha fazla glikojen depolaması normaldir. Suda saklanan glikojen, kası yakma işleminin bir parçası olarak suyla bağlanması gerekmektedir. Bu da az miktarda da olsa ağırlık artışına sebep olabilir.

Spor Yaparken Baş Ağrısı Neden Olur?

Spor yaparken baş ağrısı, yoğun halsizlik, ateş, üşüme, öksürük, boğaz ağrısı, ishal ve terleme belirtilerinden 2 ve daha fazlası mevcut ise egzersiz yapmayıp bir süre dinlenmek iyi bir fikir olacaktır. Dinlenmek bu seviyede hastalığı daha hızlı atlatmanıza yardım edecektir.

Çoğu durumda antrenmana bağlı gelişen baş ağrıları zararsız olarak nitelendirilirse de genellikle antrenmandan 6 saat sonra bu ağrılar bitmiş olacaktır. Zaman zaman 48 saat boyunca devam eden ağrıların da meydana geldiği bilinmektedir.

Spor Yaparken Su İçilir Mi?

Spora başlamadan önce yeterli miktarda su içmek, spor esnasında oluşabilecek susuzluğu önleyip geciktirme meydana getirdiği için egzersizden 2 saat önce 500 ml su içilmesi gereklidir.

Spor esnasında su tüketilir fakat bu durumu kontrol altına alarak idare etmeniz gerekmektedir. Spor yaparken fazla su içmek faydadan çok zarar meydana getirebilir. Baş dönmesi, bulantı gibi problemlerle karşılaşılması olası olan bu durumla karşılaşmamak için fazla su tüketiminden uzak durularak spor yapmak gerekmektedir.

Spor Yaparken Ne Giyilir?

Egzersiz hareketlerini doğru yapmak için de doğru spor kıyafetleri seçmek spor yapan kişiler için önem arz etmektedir. Genellikle tayt, büstiyer ve şortlar spora gidilirken tercih edilir. Tayt seçimi hareketleri doğru yapmak açısından oldukça önemli bir kıyafettir.

Kasları sıkıştırarak hareketleri daha kolay yapmayı sağlayan ve ter tutma özelliği sayesinde harcanan enerjiyi arttıran taytlar egzersiz için son derece uygundur. Ayrıca spor kıyafetleri pamuklu ya da polyester malzemeler gibi nefes alabilmesi gerekmektedir.

Spor Yaparken Aşırı Terlemek Neden Olur?

Egzersiz yaparken ya da koşu bandında koşarken vücudun çeşitli psikolojik yanıtlar vererek fazla terlemesi normal olarak bilinmektedir. Ancak sağlık sorunlarından şüphe duyuluyorsa bir doktora görünmek kişinin sağlığı için gereklidir.

Antrenman sırasındaki terleme vücut ısısı ile ilgili bir eylemdir. Bir bakıma vücudun kendini soğutma tekniği olarak adlandırılabilir. Spor sırasında terlemeden kaynaklı olarak vücudun uğradığı sıvı kaybı, spor sonrasında alınan sıvılar ile tamamlanarak denge sağlanmış olunacaktır.

Spor Yaparken Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Özellikle B grubu vitaminleri spor yapan kişiler için önem arz etmektedir. Tiamin, riboflavin, nisain ve biyotin gibi B grubu vitaminleri egzersiz sırasında enerji oluşumunu destekleyen maddelerdir.

Folik asit ve B12 vitamini ise protein sentezi, doku yapımı ve onarımı için önemli maddeler olarak bilinmektedir.

D vitamininin kaslarda pek çok işlevi bulunmasıyla bilinmektedir. Bu nedenle spora yaparken alınması gereken vitaminler arasında yer alır.

D vitamininin sporcular için faydaları arasında,

·        Kasların enerji/mitokondri metabolizmasını düzelme,

·        Kasların daha verimli ve yorulmadan çalışmasını sağlama,

·        Kas içine daha fazla kalsiyum geçişi sağlayarak, kas kasılması etkinliğini arttırma yer almaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir