Voleybolda En İyi Ülkeler Hangileridir?

Voleybolda En İyi Ülkeler Hangileridir?
13.12.2022 23:47
Voleybol tüm dünyada oynanan ve oldukça sevilen bir spor dalı olmakla beraber birçok müsabakası yapılmaktadır. Voleybolda en iyi ülkeler hangileridir, forma numarası nedir, en çok şampiyon olmuş takım hangisidir? Voleybolda en başarılı ülkeler hangileridir, Avrupa’nın en büyük kupası nedir, en çok sayı alan oyuncu kimdir? Voleybolun merak edilen enlerini sizler için derledik.

Futbolda en yetkili kurum FIFA’dır. Futbolda olduğu gibi diğer spor dallarında da bu tür federasyonlar bulunmaktadır. Voleybolda bu kurumun ismi FIVB’dır. FIVB sıralamasına göre kadınlarda en iyi ülkeler şu şekildedir;

·        Sırbistan

·        İtalya

·        Brezilya

·        ABD

·        Çin

·        Japonya

·        Türkiye

·        Rusya

·        Dominik Cumhuriyeti

·        Polonya

FIVB’ın en iyi erkek milli takımları sıralaması da şu şekildedir;

·        Polonya

·        İtalya

·        Fransa

·        Brezilya

·        Rusya

·        ABD

·        Japonya

·        Arjantin

·        Slovenya

·        İran

Voleybolda milli takımlar dünya sıralaması bu şekildedir. Ancak bu tablo sürekli olarak güncellenmektedir. Yapılan turnuvalara ve elde edilen başarılara göre bu liste değişmektedir.

Voleybolda En İyi Forma Numarası Nedir?

Voleybolda forma numaraları mevkilerin yerlerine göre birden beşe kadar sıralıdır. 1 forma numaralı oyuncu, oyun kurucu, 2 forma numaralı oyuncu, 3 forma numaralı oyuncu kısa forvet, 4 forma numaralı oyuncu uzun forvet ve 5 forma numaralı oyuncu da pivottur. Ancak tabi ki de takımlarda 18 kişiye kadar kadro derinliği vardır. Diğer oyuncular istediği forma numaralarını almaktadırlar. Forma numaralı tercih edilirken genellikle oyuncular idol aldıkları oyuncuların formalarını giyer.

Voleybolda En Avantajlı Oyun Sistemi Nedir?

Tüm spor dallarında olduğu gibi voleybolda da birçok sistem, taktik ve diziliş bulunmaktadır. Bu sistemler her koçun oynatmak istediği oyun, takımdaki oyuncuların kalitesi ve sisteme uygunluklarına göre değişmektedirler. Bundan dolayı şu sistem çok iyi şu sistem çok kötü gibi durumlar söz konusu değildir. Her takım her taktiği farklı ve avantajlı şekilde kullanabilmektedir. Voleybolda belli başlı oyun sistemleri şu şekildedir;

·        3 – 3 sitemi

·        4 – 2 sistemi

·        5 – 1 sistemi

·        6 – 0 sistemi olarak sıralanabilmektedir.

Voleybolda En Çok Sayı Alan Oyuncu Kimdir?

Voleybol, maçlarda oyuncuların sayı alması ve bu sayılarla set kazanmasına bağlı olarak maçın kazanılmasına dayalı bir spordur. Japonya Ligi’nde oynanan bir maçta Azerbaycanlı pasör Polina Rahimova bir maçta 58 sayı alarak bir dünya rekoru kırmıştır. Bu rekor daha öncesinden 57 sayı ile Bulgar Elitsa Vasileva’ya aitti.

Voleybolda Avrupa'nın En Büyük Kupası Nedir?

Voleybolda da diğer tüm sporlarda olduğu gibi uluslararası müsabakalar vardır. Avrupa’da ise en büyük turnuva CEV’dir. Temsilcimiz olan VakıfBank kadın voleybol takımızı CEV Şampiyonlar Ligi kupasını 5 kez ülkemize getirme başarısı elde etmiştir.

Voleybolda En Başarılı Ülkeler Hangileridir?

Voleybol tüm dünyada sevilerek oynanan bir spordur. Voleybolda en başarılı ülkeler, hem kadın hem de erkek milli takımlarıyla en iyi 10 sıralamada yer alan ülkeler olarak düşünebiliriz. Bu ülkeler; Polonya, Brezilya, ABD, İtalya ve Rusya’dır.

Voleybolda En Çok Şampiyon Olmuş Takım Hangisidir?

Voleybolda Türkiye’nin kadınlarda yerel liginin ismi ‘Sultanlar Ligi’ olarak belirlenmiştir. Sultanlar Ligi’ni en çok kazanan takım 16 kez şampiyon olan Eczacıbaşı takımıdır. Vakıfbank kadın voleybol takımı da 13 şampiyonluk ile Eczacıbaşı’nı takip etmektedir. Ayrıca bu iki takım ülkemizi Avrupa Şampiyonalarında da başarıyla temsil etmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir