Sigorta Pert Araca Kaç Günde Ödeme Yapar?

Sigorta Pert Araca Kaç Günde Ödeme Yapar?
12.11.2022 20:45
Araçların hasar kayıtları ve sigorta ödemeleri hakkında oldukça merak edilen sorular vardır. Sigorta pert araca kaç günde ödeme yapar, KASKO ne kadar ödeme yapar, rakamsız ağır hasar kaydı ne demek, ücretsiz tramer sorgulama nasıl yapılır, e devletten hasar kaydı nasıl sorgulanır, tutarsız hasar kaydı ne demek, bir aracın hasar kaydı nasıl silinir? Sorularının cevaplarına yazımızda yer verdik…

Pert ödemesi, sigortalının tam bildirimde bulunmasından ve ekspertiz raporunun tesliminden sonra en geç on (10) iş günü içinde yapılacaktır. Araç sigortasız ise ve ödeme karşı tarafın trafik sigortası tarafından karşılanıyorsa ödeme süresi 8 iş günüdür.

Aracım Pert Oldu Kasko Ne Kadar Öder?

Pert araçların 2022 yılında KASKO ödemesinin ne kadar olduğu hakkında bilgi verecek olursak; Pert araç için yapılacak ödeme sigorta poliçesinde belirtilen kasko bedeli kadar olur. Ödeme bu bedeli geçmemek koşuluyla aracın o dönem içerisinde olan piyasa değeri kadar olur.

Rakamsız Ağır Hasar Kaydı Ne Demek?

Ciddi bir kaza sonrası araçlar için ekspertiz raporu kapsamında ücretsiz veya sınırsız ciddi hasar dosyaları oluşturulabilir. Bu durumda sigorta şirketi ve araç sahibi anlaştıkları için sigorta bedeli araç sahibine ödenmiştir.

Ücretsiz Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir aracın plaka numarasını sorgulamak için öncelikle mesaj metninin yanına aracın plaka numarasını yazıp "5664" numarasına mesaj gönderin. Bu işlem sırasında plaka numarası değişse bile mesajın gönderildiği telefona eski hasar bilgileri gönderilmektedir. Araç hasar talebinde SMS işlem ücreti 9 TL'dir. Ücretsiz sorgulama yapmak için e devlet üzerinden sorgulama yapmanız gerekir.

E-Devlet'ten Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Öncelikle e-Devlet'e giriş yapmanız gerekmektedir. Karşınıza Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama ekranı çıkacaktır. Aracın plakasını yazdıktan sonra “Sorgula” butonuna basın. Girdiğiniz plakaya sahip olan aracın bilgileri, resmi evraklarla birlikte karşınıza çıkmış olacaktır.

Tutarsız Hasar Kaydı Nedir?

Hasar kaydınızda tutar yazmıyorsa sizin sigortanız karşı tarafın masrafını ödemiş demektir. Yani sizin aracınız için bir sorun yok demektir.

Araç Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir Mi?

Plaka değişince aracın hasar kaydının silinip silinmeyeceği sıkça araştırılan konular arasındadır. Bu noktada konu hakkında bilgi verecek olursak; aracın plakası değişse de hasar kaydı değişmez.

Bir Aracın Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Araç sorgusu yaparken yanlış veya yanlış olduğunu düşündüğünüz bir hasar ihbarı ile karşılaşırsanız, ilgili Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) sayfasından itiraz edebilirsiniz.

Hasar kaydına itiraz etmek için:

 İlgili SBM itiraz sayfasına girin. Lütfen cep telefonu numaranızı, plaka numaranızı ve şase numaranızı giriniz. Kaldırmak istediğiniz hasar tarihini girin.

Açıklama bölümünde hasarın neden silinmesi gerektiğini açıkça belirtin. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, açıklama kısmına hasarı neden kaldırmak istediğinizi açıklayıcı bir şekilde yazmanızdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir