Şarküteri Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Şarküteri Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
21.12.2022 21:18
Şarküteri dükkanları eskiden çok fazla önem arz ederken günümüzde marketlerin yaygınlaşması ile eski önemini yitirmiştir. Şarküteri açmak için gerekli evraklar nelerdir? Kosgeb ile şarküteri nasıl açılır, açmak için ustalık belgesi şart mı? Devlet desteği nasıl alınır, gerekli izinler nelerdir? Şarküteri açmak için gerekli malzemeler nelerdir? Sorularının cevaplarını araştırıp bu yazımızda sizler için derledik.

Genellikle kahvaltılık ve doğal ürünlerin satıldığı dükkanlara şarküteri denilmektedir.      Süt ve süt ürünlerinin yanında, et ve et ürünleri, aynı zamanda zeytin ürünlerinin de satışını yapmaktadırlar. Peki şarküteri açmak için gerekli evraklar nelerdir? Sizler için listeledik:

·        Kira kontratı (dükkanınız kirada ise)

·        Tapu fotokopisi (dükkan size aitse)

·        Oda kaydınızı gösterir belge

·        Sicil kaydı

·        İmza sirküleriniz

·        Vesikalık fotoğraf

·        İtfaiye uygunluk raporu

·        Faaliyet belgeniz

·        TC nüfus fotokopiniz

·        SGK giriş bildirgeniz

·        Sicil gazetesi ilanınız

Kosgeb İle Şarküteri Nasıl Açılır?

Kosgeb şarküteri açmak isteyenler için 60000TL’ye yakın hibe ve 70000TL’ye yakın da kredi imkanı olmak üzere 130000TL kuruluş desteği vermektedir. Bunun için öncelikle Kosgeb’in girişimcilik kurslarına başvurulması gerekmektedir. Bunun için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar:

·        18 yaş ve üzeri olmak

·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

·        Girişimcilik destek eğitimini tamamlamış ve girişimcilik sertifikasını almış olmak

·        İşletmede kullanılacak olan malzemelerin 3 yaşından fazla olmaması

Başvuruda istenecek olan belgeler ise şu şekilde:

·        Kosgeb destek talep formu

·        Girişimcilik sertifikası

·        İkametgah belgesi

·        İmza sirküleri

·        Vergi levhası

·        Ticaret sicili

·        TC kimlik belgesi

Şarküteri Açmak İçin Ustalık Belgesi Şart Mı?

Bazı dükkanların açılabilmesi için ustalık belgesi aranmaktadır. Şarküteri da bu dükkanlar arasındadır. Ustalık belgesin içinse meslek liselerinden mezun olunması ve ustalık sınavını başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Şarküteri açmak için ustalık belgesi şarttır.

Şarküteri Açmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Şarküteri açmak için devlet destekleri bulunmaktadır. Bu desteği genelde Kosgeb vermektedir. Kosgeb üzerinden destek alabilmeniz için girişimci olmanız gerekmektedir. Girişimcilik eğitimi alıp ardından girişimcilik sertifikasını başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Ardından devlet desteğine başvurmaya hak kazanabilirsiniz.

Şarküteri Açmak İçin Gerekli İzinler Nelerdir?

Şarküteri açmak için belediyelerden izin almanız gerekmektedir. Dükkan açılışı için bazı izinlerinizin bulunması gerekmektedir. Özellikle gıda satışı yapılan dükkanlarda hijyen konusu önem arz etmektedir. Gıda satışı yapılan dükkanların hijyen standartlarına uygun olması gerekmektedir.

Şarküteri Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Şarküteri dükkanı açmanız için bazı malzemeler gereklidir. Bu malzemeler öncelikle satmak istediğiniz ürünler olmakla beraber ürünleri sergileyebileceğiniz tezgahlardır. Aynı zamanda dolapta depolanması gereken ürünleriniz bulunuyorsa, soğuk ürün dolaplarına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bunun dışında ürünlerinizi sergileyebilmeniz için hasır sepetler de güzel görüntü açısından önem arz etmektedir. Bunun yanında kesme tahtası, bıçak ve bazı ürünleri asmanız için kanca sistemine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bunlara ek olarak iş yeri sahiplerine ve alıcı ihtiyaçlarına göre farklılıklar yapabilirsiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir