Paypal Neden Yasak?

 Paypal Neden Yasak?
26.09.2022 11:43
Yasaklar insanların dikkatini daha çok çektiği için yasaklı olan madde ve içerikler merak konusudur. Paypal, elektronik sigara, absent, ata tohumu neden yasak? Şehzadelerinin çocuğu olması, askerde telefon olması, aşı sonrası duş almak ve bayan kelimesi neden yasak? Burun ameliyatı sonrası sümkürmek, kemoterapide greyfurt neden yasak? İşte tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 2016 yılında Paypal'ın lisans başvurusunu reddetmiştir. Bu nedenle Paypal Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmuştur. Paypal 2009 yılında ise Türkiye’deki banka hesaplarının para transferinde etkin yer almıştır.

Şehzadelerin Çocuğu Olması Neden Yasak?

Osmanlı döneminde şehzadelere birçok kısıtlamalar getirilmiştir. Bunun nedeni ise o dönemdeki toprak bütünlüğünün devam ettirilmesi, siyasi gücün bozulmaması nedeniyledir. Şehzadelere getirilen kısıtlamalardan biri de erkek çocuğunun olamamasıdır. Çünkü o dönemlerde baba oğulun yerine geçtiği için sonrasında taht kavgalarını önlemek amacıyla uygulanmıştır.

Elektronik Sigara Neden Yasak?

Elektronik sigaralar 2021 yılında Cumhurbaşkanı Kararı ile yasaklanmıştı. Hatta elektronik sigaranın nikotin oranına bakılmaksızın tütün içeriğinde olan tüm elektronik sigara ve nargileler yasaklanmıştı. Ama şu an çoğu genç ve yetişkinlerin elinde elektronik sigara görmekteyiz. Cumhurbaşkanı kararı ile yasak gelmiş olsa bile birçok site üzerinden elektronik sigara ve hatta elektronik sigara aksesuarları satılmaktadır.

Absent Neden Yasak?

Absent bağımlılık yapan ve halisülasyon görülmesine neden olan bir çeşit alkoldür. Birçok ülkede satışı serbest olmasına rağmen Türkiye’de absent satışı gençlere ve topluma kötü örnek olabileceği düşüncesiyle yasaklanmıştır.

Ata Tohumu Neden Yasak?

Ata tohumu yerel bir tohum çeşididir. Tarım Bakanlığı tarafından standartlara uymadığı gerekçesi nedeniyle sertifikalandırılması yapılmamıştır. Bu nedenle de ticari olarak satışı yasaktır. Ata tohumuna sahip çiftçiler bunları ekip sertifikasız bir şekilde üretebilirler. Ancak Tarım Bakanlığı tarafından veya ona bağlı enstitülerce tescil işlemi yapılarak satışı mümkündür.

Aşı Sonrası Duş Neden Yasak?

Aşı sonrasında duş alınmayacağına dair yaygın bir inanç vardır. Uzman kişiler ise çok fazla sıcak duş almadıktan sonra normal duşun aşıya herhangi bir olumsuz etkisi olmadığını söylemektedir. Çünkü aşı olunan bölge kısa süre içerisinde kendisini kapatmaktadır. Bu nedenle de aşı olunan bölgeye mikrop kaçma durumu da pek mümkün görülmemektedir.

Askerde Telefon Neden Yasak?

Askerde telefonun yasak olmasının birkaç nedeni vardır. Özellikle akıllı telefonlarda bulunan özellikler kişinin tüm özel hayat bilgilerine kadar ulaşma imkanı tanıyabilir. Bu da kesinlikle askerlik yapılan alanlarda istenmeyen bir durumdur. Kişinin konumuna ulaşılabilir hatta ses dinlemesi yapılabilir. Bu durum askerler için güvenlik tehdidi oluşturmaktadır. Ayrıca telefonlarda kamera bulunması nedeniyle çekilen herhangi bir fotoğraf asker açısından olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Sümkürmek Neden Yasak?

Burun ameliyatı sonrasında sümkürmek burnunuzda yapısal sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle ameliyattan sonra ilk dört hafta sümkürülmemesi gerekir. Nefes problemi yaşıyorsanız ılık su ile temizlemeli ya da doktorunuzun önerdiği okyanus suyunu kullanabilirsiniz.

Bayan Kelimesi Neden Yasak?

Bayan kelimesinin kullanılması yasak olmasa bile görgü kuralı olarak kullanılmamalıdır. Çünkü bayan demek cinsiyetçi bir yaklaşımı ifade etmez. Aksine bayan kelimesi hitap anlamındadır. Bu nedenle cinsiyet ayrımı yaparken kadın yerine bayan kelimesi kullanılması yanlış olacaktır.

Kemoterapi'de Greyfurt Neden Yasak?

Greyfurt içerisinde CYP3A’yı engelleyen madde vardır. Bu madde kanser tedavilerinde olumsuz özellik göstermektedir. Bu madde çoğu besinde olmasına rağmen greyfurtta daha yoğundur. Özellikle greyfurt suyunun kemoterapi döneminde tüketilmemesi gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir