Green Card İle Amerika'ya Gidenler Ne İş Yapar?

Green Card İle Amerika'ya Gidenler Ne İş Yapar?
07.10.2022 23:22
Green Card; ücretsiz başvurusu ile, kazandığınız taktirde oturma ve çalışma izni elde edebilmektesiniz. Green Card ile Amerika’ya gidenler ne iş yapar, kaç kişi başvuruyor, kazananların masrafları ne kadar oluyor, nasıl başvurulur? Green Card olmadan Amerika’da yaşamak mümkün mü, ömür boyu geçerli mi, öğrenciler Green Card başvurusu yapabilir mi, Green Card pasaport şartı kalktı mı? Cevapları sizler için araştırdık…

Green Card çekilişine katılıp kazandığınız takdirde 'Daimi Oturma İzni' ya da diğer adıyla 'Green Card' almaya hak kazanmış olursunuz. Green Card yabancılara Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz olarak oturma ve çalışma izni vermektedir.Normal bir Amerikalı gibi çalışabilir, okula gidebilir ya da ev alabilmenizi Green Card sağlayacaktır. Sadece oy kullanamazsınız ve hemen Amerikan pasaportuna sahip olamazsınız.

Green Card Kaç Kişi Başvuruyor?

Türkiye'den her yıl yaklaşık 2500 kişi çekilişi kazanarak mülakata alınmıştır. Her yıl yaklaşık 50000 ile 55000 arasında kişi çekilişle Green Card kazanmak için başvuruda bulunmaktadır. Green Card'a sahip olan kişi Amerika'da dilediği gibi çalışma, iş kurma, oturma ve eğitim hakkı elde etmektedir. Devlet veya özel sektörde çalışabildiğiniz gibi isterseniz kendi işinizi kurma hakkına da sahip olunabilmektedir.

Green Card Kazananların Masrafları Ne Kadar Oluyor?

Genel bir hesaplama ile ne kadar masraf oluyor diye özetlemek gerekirse; 330 dolar konsolosluk için, ortalama 300 dolar sağlık raporu için, 165 dolar Green Card parası için (ki bunu Amerika’da da ödeyebilirsiniz),yaklaşık 600 TL pasaport parası ve diğer evrakları da içine katarsak yaklaşık 1100 dolar gibi bir masraf ücreti bulunmaktadır. Amerika’ya gittiğiniz zaman ise devlet desteği almadan hayatınızı idame ettirmeniz beklenmektedir.

Green Card Nasıl Başvurulur?

Green Card başvuru işlemleri ‘www.dvlottery.state.gov’ adresinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Amerika Green Card başvurusu yapılırken başvuru sahibinin kimlik bilgileri, vatandaşı olunan ülkeye ilişkin bilgiler ve varsa eş ve çocuklara dair bilgilerinde bildirilmesi gerekmektedir.

Green Card Olmadan Amerika'da Yaşamak Mümkün Mü?

Green card sahibi olduktan sonra Amerika'da yaşamak zorunluluğu yoktur. Ancak Green Card ile beraber hak kazanmış olan kişilere 5 yıl boyunca ülkede oturma ve çalışma hakkı verilmektedir. Eğer kişiler, kazanmış oldukları bu oturma izni haklarını kullanmazlarsa vatandaş olma durumları da mevcut olmayacaktır. Başka yollardan Amerika’ya gitmek mümkündür. Ama oldukça zordur.

Green Card Ömür Boyu Geçerli Mi?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eş ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarına Amerika Birleşik Devletleri'nde ömür boyu oturma ve çalışma izni veren resmi belge olmaktadır. ABD tarafından yasaklı duruma düşmemek şartıyla ömür boyu geçerli olacaktır.

Öğrenciler Green Card Başvurusu Yapabilir Mi?

Amerika, Green Card başvurusunda bulunan kişilerin lise veya dengi bir okuldan mezun durumda olmasını şart haline getirmiştir. ABD Green Card başvurusunda bulunan kişiler aynı zamanda son 5 yıl içerisinde deneyim ve uzmanlıkta 2 yıl boyunca çalışması gerekli görülmüştür.Green Card sahibi olan öğrenciler, devlet üniversitelerinde indirimli ücretlerle eğitim görme hakkına sahip olurlar.

Green Card Pasaport Şartı Kalktı Mı?

ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu pasaport şartını 3. kişi veya kurumların başkaları adına onlardan izinsiz ve habersiz başvuru yapıp kazandıkları takdirde, çok yüksek paralar istemelerini engellemek için çıkardıklarını bilinmektedir. Pasaportu başvurudan önce istedikleri için bu konu davalık olmuştur. Sonuç olarak, bir sonraki çekilişe başvuranlardan, çekilişi kazandıklarını öğrenene ve vize başvurusunda bulunana kadar pasaport göstermeleri gerekmeyecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir