Muhteşem Yüzyıl Dizisindeki Bazı Olaylar Tarihte Var Mı?

Muhteşem Yüzyıl Dizisindeki Bazı Olaylar Tarihte Var Mı?
21.10.2022 16:43
Muhteşem Yüzyıl, ilk olarak Show TV'de daha sonra Star TV'de yayınlanan Türk yapımı tarih ve kurgu türündeki televizyon dizisi olarak bilinmektedir. Muhteşem Yüzyıl dizisindeki bazı olaylar tarihte var mı? Hürrem Sultan ve Sultan Süleyman gerçekten nikah kıydı mı? Hürrem Sultan gerçekten Hatice Sultan'ı dövdü mü, cariyeleri haremden gönderdi mi? Pargalı İbrahim, gerçekten Hatice Sultan'ı aldattı mı? Nigar Kalfa diye birisi gerçekten var mı? Pargalı İbrahim Paşa gerçekten heykellerini yaptırdı mı? İşte tüm detaylar...

Çoğu olay kurgu olmak ile birlikte çoğu tarihçi ve araştırmacı bu dizi hakkında Türk tarihini çarpıtan ve tarih değerlerimize hakaret ettiğini dizinin tarihçiler açısından hiçbir kıymet-i harbiyesi olmadığını ve yapımcılarında bunun bir belgesel olmayıp, kurgu olduğunu söylemiştir.

Hürrem Sultan Ve Sultan Süleyman Gerçekten Nikah Kıydı Mı?

Nikâhla birlikte bir ilk gerçekleşmektedir ve I. Süleyman'ın resmi eşi haline tarihte de gelmektedir. Dolayısıyla padişah cariyelerine verilen Haseki unvanı, Haseki Sultan olarak değiştirilmektedir ve dünyaca kutlanan bir törenle ilan edilmektedir.

Kesin tarihi belli olmamakla birlikte Haziran 1534’te veya daha erken gerçekleştiği düşünülmektedir ve düğün, Hürrem Sultan'ı Kanuni’nin nikahlı eşi yapan, Osmanlı geleneklerine aykırı düşen çok önemli ve devrimci bir hareket olarak değerlendirilmektedir. Bu nikâh ile Hürrem Sultan, Osmanlı tarihinde padişah tarafından uzun bir süre sonra nikâhlanan ilk cariye olduğunu göstermektedir.

Hürrem Sultan Gerçekten Hatice Sultan'ı Dövdü Mü?

Bu olay gerçek tarihte gerçekleşmemekle birlikte dizide 87. bölümde onu Mermer Köşk'e çağırdı ve onu öldürmek için elinden geleni yapmıştır. Olan biten her şeyi unutan Hürrem tam toparlanacakken karşına çıkan Hatice'nin sözleri üzerine çok sinirlendi ve onu inanılmaz bir şekilde dizide dövmüştür.

Hürrem Sultan Gerçekten Cariyeleri Haremden Gönderdi Mi?

Hürrem Sultan, Osmanlı tarihinde devlet işleriyle ilgilenen ilk kadın olarak bilinmektedir. Hürrem Sultan kendi mührünü bastırmıştır ve divan toplantılarını tel örgülü bir pencereden izlemiştir. Ayrıca fikirlerini padişaha sunmuştur. Buna benzer birçok devrimci hareketi ile kadınlar saltanatını başlatmış olmuştur. Cariyeleri haremden gönderdiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Pargalı İbrahim, Gerçekten Hatice Sultan'ı Aldattı Mı?

Yınanç, 1996 tarihli 'Hayat Tarih' dergisindeki yazısında Vezir-i Azam Makbul İbrahim Paşa'nın damatlığının gerçek olmadığını belirtmektedir. Uzunçarşılı ise bir makalesinde Pargalı İbrahim Paşa'nın Hatice Sultan ile evlendiğine dair bir belge bulunmadığını söylüyor. Muhsine Hatun adlı bir eşinden bahsedildiğini anlatmaktadır.

Nigar Kalfa Diye Birisi Gerçekten Var Mı?

Nigar Kafla tarihteki bilgiye göre gerçekte bulunmamaktadır.

Elveda Rumeli'nin Zarife'si, 'Balkan Düğünü'nün Galina'sı, 'Muhteşem Yüzyıl'ın Nigar Kalfası Filiz Ahmet, oyunculuğuyla herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Makedonyalı bu genç yetenek isim, tiyatro sanatçısı Lütfü Seyfullah'ın da torunu olarak bilinmektedir. O da dedesi gibi hayatını tiyatroya adamıştır.

Pargalı İbrahim Paşa Gerçekten Heykellerini Yaptırdı Mı?

Sultanahmet meydanında yer alan sarayda Kanuni Sultan Süleyman’ın veziriazamı İbrahim Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 1520 yılına ait olan bir vesikadan bu yapının onarımı olduğu anlaşılmaktadır. Bu tarihten önce yapının varlığına dair kanıt oluşturmakta ve burada bulunan bir konağın değişikler ve eklemelerle sarayın oluşturulduğu anlaşılıyor. Solakzade ise yapının II.Beyazıd dönemine ait olduğunu belirtmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir