Mercimek Çorbasına Un Katılır Mı?

Mercimek Çorbasına Un Katılır Mı?
26.12.2022 17:33
Özellikle Türk sofralarının vazgeçilmez başlangıcı çorbalar ve çeşitleri hakkında merak ettikleriniz varsa sizi yazımıza bekliyoruz. Mercimek çorbasına un katılır mı çorbaya un nasıl katılır sıcak su mu soğuk mu dökülür? Tavuk çorbası cıvık olursa ne yapılır, yoğurtsuz çorba terbiyesi olur mu, hazır çorba nasıl koyulaştırılır? İşte detaylar.

Lokantalarda, evlerde, restoranlarda herkesin en çok sevdiği çorba denilince akla gelen ilk 3 çorbadan biri eminiz ki mercimek çorbası olacaktır. Mercimeğin en güzel hallerinden biri olan mercimek çorbası farklı yapım usullerine göre yöreden yöreye değişebilmektedir.

Mercimek çorbasına yoğun kıvamını veren undur. Ancak bu bir gelenek değildir. Eğer yoğun kıvamlı çorbalardan hoşlanmıyorsanız un koymayabilirsiniz. Un mercimek çorbasının olmazsa olmazı değildir. Koymadığınız taktirde de lezzetli bir mercimek çorbası elde edebilirsiniz.

Tavuk Çorbası Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Mutfakların vazgeçilmez ön yemeği, davet sofralarının başlangıcı çorbaların en önemli ve lezzet unsuru kıvamıdır. Kıvamı çok cıvık ya da çok katı olan bir çorbanın içim zevki azalacaktır. Tavuk çorbanız cıvık olmuşsa size önerebileceğimiz birkaç püf noktası bulunuyor.

Öncelikle çorbanızı bir kez daha kaynatarak koyulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntem iç malzemelerin tadını bozabilir. Tavuk çorbası gibi taneli bir çorbanız varsa dilerseniz malzemeleri blender yöntemiyle ezerek koyulaştırabilirsiniz.

Ayrıca geleneksel bir yöntem olarak çorbanızın içerisine pirinç, patates, nohut ya da şehriye ekleyerek bu ürünün fazla suyu çekme özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Bu malzemelerden birini bir bardak kadar haşlayıp çorbanın içerisine ekleyebilirsiniz.

Hazır Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Hazır çorbalar basit ve pratik olarak hazırlanmış zamandan tasarruf etmek için üretilmiş hazır yemeklerdir. Ürünün paketinin arkasında kullanım talimatlarının yer aldığı bir menü bulunmaktadır. Bir sebeple suyunu fazla kaçırmışsanız hazır çorbanızın içerisine patates ve pirinç ekleyebilirsiniz. Bu malzemelerden 1 bardak kadar haşlayıp çorbanın içerisine eklerseniz fazla suyunu çekecektir.

Mercimek Çorbasına Sıcak Su Mu Dökülür Soğuk Su Mu?

Mercimek çorbası enfes lezzeti ve tam oranındaki kıvamıyla, sarı, kırmızı yeşil çeşitleriyle bilinen içmesi en keyifli çorbalardan biridir. Bir püf noktası olarak mercimek çorbası yaparken mercimekleri çok iyi yıkadığınızdan emin olmalısınız. Mercimek çok değişik toprak türlerinde yetiştirilmekte olan bir tarım ürünüdür. Bundan kaynaklı olarak topraklı bir yapıdadır.

İyi yıkanmamış mercimek çorbanın tadını ve rengini değiştirebilir. Ortalama bir çorba tenceresinde yapacağınız mercimek çorbası için de yaklaşık olarak 1,5 litre su ekleyebilirsiniz. Yaygın olarak mercimek çorbasına sıcak su eklenmektedir. Ancak bu bir kural değildir. İsteyen soğuk su da ekleyebilir.

Çorbaya Un Nasıl Katılır?

Özellikle çorbalara lezzet ve kıvam katmak adına meyane adı verilen bir karışım eklenmektedir. Bu da genellikle un ve tereyağı ile yapılmaktadır. Bu karışım ayrı bir tencerede un ve yağ ile kavrulur. Unun kokusu çıkana kadar iyice kavrularak karıştırılır. Çorbanızdan bir kepçe kadar meyanenin içine dökerek meyane ve çorbanın buluşmasını sağlayın daha sonrasında yavaş yavaş çorbaya ekleyin.

Yoğurtsuz Çorba Terbiyesi Olur Mu?

Yoğurt, yumurta sarısı ve un ile hazırlanan karışıma çorba terbiyesi denilmektedir. Çorba ile birlikte pişmeyen daha sonrasında eklenen karışımlardır. Çorba terbiyesi genellikle taneli çorbalar için kullanılmaktadır.  Eğer yoğurt yoksa yumurta sarısı ve süt ile de terbiye hazırlanabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir