Kobra Egzersizi Nedir?

Kobra Egzersizi Nedir?
06.10.2022 19:34
Kobra Egzersizi nedir, boy uzatır mı, nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Kobra egzersizi ne işe yarar, kaç dakika sürer? Konu başlıklı yazımızı inceleyerek egzersiz programınıza bu çok faydalı egzersizi eklemek isteyeceksiniz. İşte egzersiz ile ilgili tüm detaylar...

Kobra pozu, tüm seviyelerde ve tüm yoga stillerinde kullanılan duruşlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu egzersiz genellikle güneşi selamlama anlamında yapılsa da kendi başına çok güçlü ve çeşitli faydaları olan bir pozdur. Kobra duruşu omurganın hareketliliğini arttırır, omurga destek kaslarını güçlendirir ve sırt ağrısını hafifletmeye yardımcıdır.

Bu egzersiz ayrıca karın ve göğüs kafesindeki kasları gevşeterek nefesi kontrol eder ve daha rahat nefes almaya destek olur. Vücut doğru nefes almaya odaklanarak kendi doğal ritmini bulabilir. Günün stresini atmakta yardımcı olur.

Kobra Egzersizi Boy Uzatır Mı?

Kobra duruşu genellikle omurgada meydana gelen duruş bozukluklularının giderilmesi, kasların güçlendirilmesi amacıyla yapılan bir egzersizdir. Duruşun dikleşmesini sağlamasıyla birlikte daha iyi bir duruş formunun olmasının ve beraberinde boyun da uzamasını desteklemektedir.

Kobra Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kobra egzersizine başlarken mideye kadar yere yüzüstü yatılmalıdır. Mideden yukarı yani göğsün gelmesiyle birlikte vücut yukarıya doğru olmalıdır. Kollar dirsek kısmından kırık ve ensede birleşmiş olmalıdır. Mide yerden kaldırılarak geriye doğru esnenmelidir. Ardından mide tekrar yere değdirililir.

Kobra egzersizinde sırt kasları aktif olarak çalıştığından sırt problemi olan kişiler daha dikkatli ve yavaş çalışmalıdır. Hareketin gerçekleştiği esnada rahat hissetmediğinizde hareketi yapmak için vücut zorlanmamalıdır. Sırt ve kalça kaslarının gerginliğinden emin olmalısınız.

Kobra Egzersizi Faydaları Nelerdir?

·        Omurgayı güçlendirir.

·        Sırt ağrılarını hafifletir.

·        Duruşu iyileştirir.

·        Uyku kalitesini arttırır.

·        Özgüveni arttırır.

·        Kalçanın şekillenmesini sağlar.

·        Kalp ve ciğerin açılmasını sağlar.

·        Vücut ısısını arttırır. Rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur.

·        Karın organlarını harekete geçirir.

·        Stres ve yorgunluğu giderir.

·        Astım tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.

·        Enflamasyonu azaltır.

·        Depresyon belirtilerini iyileştirir.

Kobra Egzersizi Ne İşe Yarar?

Kobra egzersizi yaraları, sırt, göğüs, omurga ve karın kaslarının çalışmasını ve açılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kasların güçlenmesinde önemli rol oynar. Enerji verir, stres ve yorgunluğu gidermekte yardımcıdır. Karın bölgesindeki organların canlanmasını ve hareketliliğini sağlar. Uyku kalitesini arttırır, daha kaliteli bir yaşama öncülük eder. Kobra egzersizini yapmak için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız olmadığından yapılması oldukça basittir. Bu egzersizi yapabilmek için yüz üstü uzanılabilecek bir alan yeterlidir.

Kobra Egzersizi Kaç Dakika Sürer?

Kobra egzersizi 40 saniye ile iki dakika arasında gerçekleştirilmelidir. Haftada birkaç kez 10 tekrar şeklinde yapılması uygun olacaktır. Gün içinde çok fazla vaktinizi almayan bu egzersiz, sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacak ve duruş problemlerinizi düzeltmede yardımcı olacaktır. Verdiği enerji ile uyku kaliteniz artacak ve stres ve yorg

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir