Cheesecake Katı Olursa Ne Yapılır?

Cheesecake Katı Olursa Ne Yapılır?
12.10.2022 17:53
Bizler mutfakta olmayı seviyoruz. Çeşitli mutfakların örneklerini mutfaklarımıza taşıyor, sevdiklerimize ziyaret sofraları hazırlıyoruz. Ama bazen ölçünün ayarını biraz kaçırabiliyoruz. Cheesecake, ekler hamuru, profiterol hamuru, revani hamuru katı olursa ne yapılır? Nar ekşisi katı olursa ne yapılır? Merak edilenlere birlikte bakalım.

Son dönemlerin en meşhur en trend tatlısı cheesecake. Binlerce tarif ve binlerce farklı sunum seçenekleriyle gerek davet sofralarında gerekse çayın yanında bu tatlıyı çok seviyoruz. Peki cheesecake hamuru katı olursa ne yapmalıyız?  Eğer cheesecake kekinizin hamuru istediğinizden biraz daha katı olursa, buzdolabında bir süre bekletebilirsiniz. Bekleyen hamur içerisindeki bisküvi ve tahıllar sayesinde yumuşayacaktır.

Ekler Hamuru Katı Olursa Ne yapılır?

İçerisinde vanilyalı bir krema ve üzerinde çikolata sosu olan bu yumuşak hamurlu tatlı Fransız mutfağından sofralarımıza katılıyor. Ekler hem görüntü olarak hem de lezzet olarak ülkemizde sıklıkla tüketilen ve sevilen bir tatlı. Ekler yaparken hamurunun katı olmamasına özen gösterilmeli, oda sıcaklığında ve kaliteli malzeme kullanılmalı ama tüm bunlara rağmen ekler yine katı olursa, krema dolgusu ve benmari usulü yapılan çikolata sosunu azar azar ekleyebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra hamurunuz açılacaktır.

Profiterol Hamuru Katı Olursa Ne Yapılmalı?

Profiterol en sevilen ve en çok yapılan tatlılardan biridir. Yapılışı zor gibi görünür fakat püf noktalarına dikkat edilirse kısa bir sürede ortaya çok lezzetli bir tatlı çıkar. Öncelikle su, tereyağı, tuz ve toz şekeri derin bir tencerede, kısık ateşte, kaynama noktasına gelinceye kadar hiç durmadan çırpmak gerekiyor. Bu işlem sayesinde hamurun topaklanmasını ve koyulaşmasını önlüyoruz. Yapım aşamasında eğer hamur katı olursa ocaktan alınır ve başka bir kaba konur oda sıcaklığında 15 dk kadar çırpılarak hamurun açılması sağlanır.

Revani Hamuru Katı Olursa Ne Yapılmalı?

Revani, Türk mutfağının sofralardan eksik olmayan tatlısıdır. Revaninin Osmanlı mutfağından günümüze kadar uzanan lezzet yolcuğuna şahit oluyoruz. Her dönemde her sofrada en çok tercih edilen şerbetli tatlıdır. Her meşhur lezzette olduğu gibi revaninin de dikkat edilmesi gereken püf noktaları var. Revaninin ideal kıvamı sünger gibi olmasıdır. Ne çok yumuşak ne de çok sert olmalı. Yine de hamurunuz çok sert olursa, hamuruna yoğurt ekleyebilirsiniz. Yoğurdun sıvı hali hamuru biraz daha seyreltecek hem de daha güzel kabarmasını sağlayacaktır.

Nar Ekşisi Katı Olursa Ne Yapılır?

Salatalara, çiğ köfteye, çorbalara … Nar ekşisinin kullanım alanı oldukça yaygın. Yapım aşaması ise oldukça zahmetli. Ekşi ve tatlı narla yapılan 2 çeşidi bulunuyor. İstenilen kıvamı yakalayabilmesi için 2-3 saat aralıklarla karıştırılıyor. Akışkan bir pekmez kıvamına getiriliyor. İstenilen kıvam yakalandıktan sonra tuz eklenip altı kapatılıyor. Sanılanın aksine nar ekşisinin kıvamı çok sıvı olmamalıdır. Çok katı olan nar ekşisi bozulduğunu gösteren bir işarettir aslında. Bundan dolayı nar ekşisini çelik bir tencerede buharlaştırarak uçurma yöntemiyle inceltebiliriz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir