Canlı Futbol Maçında Uzatmalar İddiaya Dahil Mi?

Canlı Futbol Maçında Uzatmalar İddiaya Dahil Mi?
12.12.2022 22:20
İddia, Spor Toto Teşkilatı’nın kurduğu resmi ve yasal bir şans oyunu sitesidir. Canlı futbol maçında uzatmalar iddiaya dahil mi? Futbol maçında oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna girebilir mi, düdük yokken ne kullanılırdı, oyuncu değiştirme hakkı kaçtır, uzatmalar iddiaya dahil mi, en fazla uzatma kaç dakika olur? Bir futbol maçında top hakeme çarpıp kaleye girerse ne olur? Futbol maçları kuralları ve iddia hakkında merak edilen soruları sizler için cevapladık.

İddia; futbol, basketbol, voleybol gibi sporların müsabakalarında ne olacağını tahmin etmeye dayalı bir şans oyunu sistemidir. Özellikle de futbol müsabakalarına çok fazla iddia oynanmaktadır. Pek çok kişi iddia oynadığı maçta uzatmaya gidilince kuponunun ne olacağını merak etmektedir.

İddiada tahmin yapılan maçlarda tahmininizin sonucunun ne olduğu 90 dakika baz alınarak değerlendirilmektedir. Yani maça bir tarafa kazanır oynadığınızda eğer o takım maçı uzatmalarda kazanırsa tahmininiz geçerli sayılmaz. Çünkü maçın uzatmalara gitmesi için berabere bitmesi gerekmektedir.

Futbol Maçında Oyundan Çıkan Oyuncu Tekrar Oyuna Girebilir Mi?

Dünya üzerinde birçok spor dalı vardır ve bunların müsabakaları canlı olarak ekranlarda yayınlanmaktadır. Basketbol ve voleybol gibi müsabakalarda bir oyuncunun sürekli olarak oyuna girip yedeğe alınması izleyenlerin kafasına futbolda da bu yapılabiliyor mu sorusunu getirmektedir. Ancak böyle bir şey yoktur. Oyundan alınan bir futbolcunun bir daha oyuna katılması yasaktır.

Bir Futbol Maçında Top Hakeme Çarpıp Kaleye Girerse Ne Olur?

Birçok spor dalında olduğu gibi futbolda da oyunun gidişatını iyileştirmek için oyunun kuralları sürekli olarak geliştirip iyileştirilmektedir. Önceki senelerde ülkemizde de yaşanan müsabakalarda hakemin top değmesi ve oyunun gidişatını değiştirmesi oldukça tartışılmıştı.

Yeni alınan kurallara göre topun hakeme çarpması durumunda oyun durdurulur ve top hakeme çarpmasaydı kimin kontrolünde olacağı tespit edildikten sonra hakem atışıyla top o tarafa verilmektedir. Yani kısaca topun hakeme çarpıp kaleye girmesi durumunda pozisyon gol değeri kazanmaz.

Futbol Maçında Düdük Yokken Ne Kullanılırdı?

Futbol maçında ve diğer müsabakalarda hakemin oyunu durdurması ya da başlatması durumunda düdük çalınmaktadır. Ancak düdük kullanılmadan önce ne kullanıldığı oldukça merak edilmektedir. Bu sorunun cevabı beyaz mendildir. Spor müsabakalarında düdük kullanılmaya başlanmadan önce hakemler beyaz mendil kullanmaktaydılar.

Futbol Maçında Oyuncu Değiştirme Hakkı Kaçtır?

Takım sporlarının neredeyse hepsinde oyuncu değişikliği hakları bulunmaktadır. Takım hocalarının oyuncu değişikliği yapmasının sebebi sahadaki oyuncunun yorulması ya da taktiksel kaynaklı olabilmektedir. Çok uzun yıllar futbolda oyuncu değişikliği hakkı 3 ile sınırlıydı. Ancak pandemi döneminde 5’e çıkarılan bu değişiklik hakkı futbol camiasından olumlu tepki almasıyla kalıcı hale gelmiştir. Bir futbol müsabakasında iki takımında 5’er oyuncu değişikliği hakkı bulunmaktadır.

Futbol Maçında Uzatmalar İddiaya Dahil Mi?

Futbol maçlarına oynanan iddialarda tahminler 90 dakikanın sonucuna göre değer kazanmaktadır. Oynadığınız takım maçı uzatmalarda kazansa dahi 90 dakikanın sonucu berabere bittiği için kazanan tahmin beraberlik olacaktır. Ancak bu durum eleme turlarında maçın bitmesi ile olan ve 15’er dakikalık uzatma devreleri için geçerlidir. Bu durum hakemin maça ekstra oynanmamış süre olarak verdiği uzatma dakikaları değildir. 90 dakika hakemin son düdüğü çalmasıyla bitmektedir.

Futbol Maçında En Fazla Uzatma Kaç Dakika Olur?

Futbol müsabakalarında oyun çok fazla durmaktadır. Bundan dolayı hakemler devrelerin sonuna oynanamamış dakikaları ilave etmektedir. Bu uzatma dakikaları tamamen 4. Hakem ve maç hakeminin inisiyatifinde olan bir durumdur. Hakemler maçın ne kadar durduğunu düşünürse o kadar uzatma dakikası verebilirler. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir