Santrofor Nedir?

Santrofor Nedir?
12.04.2022 20:00
Santrfor, futbolda; merkez forvet olarak hücum eden oyuncuların ön sırasının ortasındaki oyuncu veya pozisyondur. Santrforun ne olduğu, santrforun yazılışı, santrfor ve forvet arasındaki fark, santrforun görevleri ile ilgili merak edilen tüm soruları sizin için bir araya getirdik.

Santrofor kelimesinin doğru yazılışı santrfor şeklinde olmalıdır. Merkezi forvetin yani santrforün rolü, takımı adına gol atmaktır. Çoğu santrfor, ikinci forvet veya merkezi ofansif orta saha oyuncularının önünde hareket eder ve topun çoğunu ceza sahası dışında atar.

Santrafor Ne Demek?

Santrfor, merkez forvet anlamına gelir. Ana forvet olarak da bilinen bu tip forvetlerin ana hedefi özellikle gol atmaktır. Genellikle hücum oyunlarının ana odak noktasıdır. Bir takım daha savunmaya dayalı bir dizilişi seçerse, bir merkez forvet, takımları bir oyuna gelirken kendilerini tek başına bir kaleye saldırırken veya bir topa tutunurken bulabilir.

Santrafor Nasıl Yazılır?

Santrafor, santrfor olarak yazılmaktadır. Santrfor kelimesinin Türkçe karşılığı ise merkez forvettir.

Santrafor Forvet Arasındaki Fark Nedir?

Santrfor ve forvet arasındaki fark, forvetin top kaçırıp sürdürebilme olanağına sahip olmasıdır. Bununla birlikte forvet, çalım atarak dribblinge yapabilmektedir. Aynı zamanda atakları kontrol ederek oyun kurma görevine sahiptir. Forvetin görevlerinden biri ise sorumluluk alarak şut çekebilmesidir. Forvetlerin temel amacı gol atmaktır. Rolleri gol pozisyonunda olacak şekilde tasarlandığı için en çok dikkat çeken oyunculardır. Oyuna orta saha çizgisinden başlayan forvet oyuncuları oyun sırasında tipik olarak rakibin sahanın sonuna kadar ileri giderler. Genellikle kendi hedeflerine orta saha çizgisinden daha fazla yaklaşmazlar.

Top kendi kalesine yakın oyundayken, defans oyuncularının işlerini yapabilmeleri için forvetlerin orta saha çizgisi çevresinde kalması beklenir. Top geri döndüğünde gol atmaya hazır olmaları gerekmektedir. Forvetler genellikle rakip takım saha dışına vurduğunda penaltı ve köşe vuruşu kullanan oyunculardır. Genellikle oyunun başında ve devre arasında başlama vuruşundan sorumlu oyunculardır. Futbolda santrfor ile forvet arasındaki fark, santraforun forvetlerin en merkezi konumundaki oyuncu olmasıdır. Buna karşılık, forvet rakibin kalesine en yakın oynayan oyuncudur.

Santrafor Görevleri Nedir?

Santrforun, hücum ederken; savunma oyuncularını üstlenme, savunma oyuncularını pozisyon dışına çekme, topun dışına kaçma ve bunlardan sadece birkaçı dâhil olmak üzere sayısız görevi vardır. Rakip kaleye en yakın konumda olan bu oyuncunun en önemli görevi gol atmaktır. Buna ek olarak santrfor, hava topları için oldukça etkili bir rol oynar. Bitirici bir özelliğe sahiptir ve sırtı kaleye dönük bir şekilde oynayabilmektedir. Orta sahadan en iyi şekilde faydalanmak, dizilişin ve oyun tarzının başarısı için oldukça kritiktir. Santrfor, hücum etme ve gol atma ana rolüne sahip olan bir forvettir. Bu oyuncu genellikle hücum hattının ortasında oynar ve uzun toplar kazanabilir. Bunun yanı sıra gol atmak için paslar alabilir veya bitirmek için diğer hücumculara yardım edebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir