Zeybek Oyunu Nedir?

Zeybek Oyunu Nedir?
15.08.2022 13:12
Zeybek oyunu, çeşitli etkinliklerde oynanan bir oyun türüdür. Zeybek hangi yöreye ait, çeşitleri nelerdir, kursu fiyatları ne kadar, nasıl oynanır, kaç günde öğrenilir? Bu yazımızda, Zeybek oyunu ile ilgili merak edilenleri ve bilinmesi gerekenleri derledik.

Zeybek oyunu, ege bölgesinde ortaya çıkmış ve zeybeklere özgü bir oyun türüdür. Ülkemizde, çeşitli etkinliklerde oynanan zeybek oyununu, çoğu insan öğrenmek ve oynamak isterler. Zeybek oyunu daha çok, sıraladığımız bölgelerde oynanmaktadır. Bölgeler ise şu şekildedir; İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Muğla ve Uşak’tır. Sayılan iller dışında ise, Ege’nin iç illerinde de yaygınca bilinmekte ve oynanmaktadır. Bu illeri ise, şu şekilde sıralayabiliriz; Kütayha, Bursa, Afyonkarahisar, Balıkesir, Eskişehir ve Bilecik’te, zeybek oyunu sıkça oynanmakta ve insanları tarafından sevilmektedir. Zeybek oyunu, Batı Anadolu yöresine ait bir oyun türüdür. Zeybek oyunu, tek bir kuralı olmayan ve bölgeden bölgeye, giysilerinin ve dans hareketlerinin değişkenlik gösterebildiği bir oyun türüdür. Bu anlamda, oldukça zengin ve yöreler ile çeşitlenen bir oyun türü olduğunu söylemek, pek de yanlış olmaz. Zeybek oyununda duruş ise, zeybek oyununun özelliklerini belirlemektedir. Bu anlamda, zeybek oynanırken duruş, şu şekilde olmalıdır; kollar omuz hizasında kaldırılır ve açılır, eller ise baş hizasına gelecek şekilde havaya kaldırılır, geniş adımlar atılarak, yavaş bir şekilde yürünmektedir. Zeybek oyununun belirgin koreografisi ise, dizlerin yere değdirilerek, omuzun ve kolların da eğilmesidir. Dizler, sağ ve sol olmak üzere (sırası fark etmez) birbiri ardına yere değdirilmektedir. Oyun ve dans türlerinin ortaya çıkışı, genellikle bir nedene veya sebebe bağlıdır. Bu anlamda zeybek oyununun ortaya çıkışı, şu şekildedir; bağbozumu şenlikleri, üzümlerin şaraba dönüştürüleceği ve şarap içileceği önemini taşımaktadır. Bu anlamda, ağır ayak hareketlerinin sebebi, üzümlerin ezilmesine ve suyunun çıkartılmasına bağlanmaktadır. Kısaca zeybek oyunu, Bağbozumu şenlikleri ile meydana gelmiş bir oyun türüdür.

Zeybek Hangi Yöreye Aittir?

Ülkemizde, birçok farklı oyun türü bulunmaktadır. Oyun çeşitleri ve türleri, bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle beraber, oynanan ve ismi aynı olan oyun, yakında bulunan yöre ile de kendi içinde farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte zeybek oyununun, Batı Anadolu yöresine ait bir oyun türü olduğu bilinmektedir.

Zeybek Nasıl Oynanır?

Zeybek oyununun nasıl oynandığı, sıkça sorulan ve merak edilen bir konudur. Bununla birlikte, özellikle düğün gibi etkinliklerde, zeybek oyunu sıkça oynanmaktadır. Zeybek oyunu, kolların omuz hizasında kaldırılması, ellerin baş hizasına gelecek şekilde kaldırılması ile başlar. El ve kol hareketlerinin dışında, geniş adımlar atılır ve oyunun çeşitli zamanlarında, dizler sırası ile yere vurulmaktadır.

Zeybek Çeşitleri Nelerdir?

Zeybek çeşitleri, bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Bulunan çeşitlerini, şu şekilde sıralayabiliriz; ağır zeybek, kaşıklı zeybek, kıvrak zeybek, kırık zeybek, toplu güvende.

Zeybek Kursu Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde, ortalama zeybek kursu fiyatlarını, şu şekilde sıralayabiliriz; 200 TL ile 600 TL arasında, zeybek kursuna başvurulabilmektedir.

Zeybek Kaç Günde Öğrenilir?

Zeybek oyunu, kaç günde öğrenileceği oldukça merak edilen bir oyundur. Bu anlamda, özel bir eğitmen ile beraber, 2 ders ile 4 ders arasında öğrenilebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir