Yağ Oranı Nedir?

Yağ Oranı Nedir?
13.08.2022 17:01
Bir kişinin vücudundaki yağ oranı ya da vücut yağ yüzdesi, kişinin vücudunda bulunan yağ doku ağırlığının toplam ağırlığına oranıdır. Peki, yağ oranı neden artar, nasıl azaltılır veya ne kadar sürede düşer? Hep birlikte inceliyoruz.

Yağ oranı, bir kişinin vücudunda yer alan yağ doku ağırlığının vücut ağırlığına olan oranıdır. Sağlıklı bir kişinin vücudunda bulunan yağ oranı, cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Yağ dokusunun vücut ağırlığına olan oranı sınırın üzerine çıkar ise kişide çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra uygun görülen sınırın altına düşmesi de sağlığı olumsuz etkilemektedir. Bu oranlar özel tasarlanan basküller ile ölçülebildiği gibi, beden ilişkisi ve kilo arasındaki ilişkiden yola çıkılarak da hesaplanabilir.

Yağ Oranı Neden Artar?

Vücuttaki yağ oranının artması, birçok sebep ile ilişkilendirilmektedir. Sağlıksız beslenme, aşırı yağlı ve karbonhidratlı gıdaların yenmesi, alkol, şekerli içecekler, çikolata ve cips gibi gıdaların çok fazla tüketilmesi yağlanmaya neden olmaktadır.

Hareketsiz bir yaşam tarzı da fazla kilo ve yağların başlıca nedenlerindendir. Genetik etkenlerde yağ sorununda ve kilo alımında büyük rol oynamaktadır. Bunların yanı sıra cinsiyet, yaş ve hormonal etkiler de kilo alımlarını kolaylaştırmaktadır.

Psikolojik etkenlerde kilo alımını yöneten asıl unsurlardandır. Mutsuzluk ve yalnızlık hissi ile bir şeyler atıştırmak yağlanmayı ve kilo artışını büyük oranda etkilemektedir.

Bazı metabolik hastalıklarda da kilo artışları görülmektedir.

Yağ Oranı Nasıl Azaltılır?

Trans yağlar, hidrojenin soya fasulyesi yağı gibi doymamış yağların pompalanması ile oluşmaktadır. Trans yağlar yağ oranının artmasını sağlar. Bu nedenle trans yağ içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Şeker ile tatlandırılan içecekler, karın bölgenizde yağlanmalara sebep olabilir. Ayrıca şekerli içecekler, şekerli yiyeceklerden bile daha zararlı görülmektedir. Yağ oranınızı düşürmek için şekerli içecekler tüketmemelisiniz.

Protein, kilo yönetimi için oldukça önemli bir besindir. Yüksek protein alımı, iştahı azaltan ve tokluğu destekleyen tokluk hormonunun salınımını arttırmaktadır. Ayrıca protein metabolizmanın hızını arttırır ve kilo verme sırasında kas kütlesinin korunmasını sağlar. Yağ oranınızı düşürmek için her öğüne iyi bir protein kaynağı eklemelisiniz.

Kardiyo, sağlığımızı iyileştirme ve kalori yakmak için oldukça etkili bir yoldur. Ayrıca yapılan araştırmalar, yağ oranını düşürmek için en etkili egzersizin kardiyo olduğunu göstermektedir. Kardiyo egzersizinizi orta ya da yüksek yoğunlukta seçebilirsiniz.

Yoga ve pilates gibi sporlar ile yağ oranınızı kısa vadede düşürmek mümkün değildir. Ağırlık antrenmanları, kas kütlelerini arttırmaya yöneliktir. Kas kütlesi ne kadar artarsa, dokular daha çok enerjiye ihtiyaç duyacağı için metabolizmada bir o kadar hızlanacaktır. Buda yağ yakımınızın hızlanmasını sağlayacaktır. Bu sebeple vücudunuzdaki yağ oranını düşürmek için antrenman programınıza ağırlık çalışmaları eklemelisiniz.

Yağ Oranı Ne Kadar Sürede Düşer?

Normal koşullarda kişini günde 2-3 saat bisiklete bindiği kabul edilmektedir. Bu durumda kişinin bir hafta içerisinde 1 kilogram yağ yakması gerekir.   

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir