Voleybolcular Hangi Ayakkabı Giyer?

Voleybolcular Hangi Ayakkabı Giyer?
13.12.2022 21:15
Voleybol, tüm dünyada merakla takip edilen ve sık sık müsabakaları yapılan spor dallarından bir tanesidir. Voleybolcular hangi ayakkabı giyer, içine ne giyer, kaç yaşında emekli olur? Voleybolcular kaç yaşına kadar oynar, maaş alıyor mu, ne yememelidir? Voleybolcular için beslenme programı nasıl olmalıdır? Voleybolcular hakkımda merak edilen soruları sizler için derleyip yanıt verdik.

Voleybol oynarken, oyuncuların rahatı çok önemlidir. Bundan dolayı ayakkabıları da özel spor ayakkabılarıdır. Voleybol ayakkabıları, parkede oynamaya uygun, ayak bileğinin burkulmasını engelleyici ve hafif olmalıdır. Ayakkabıların yüzeye iyi tutunması maç esnasında kolaylık sağlamaktadır.

Voleybolcular İçine Ne Giyer?

Voleybol müsabakaları, file ile ikiye bölünmüş bir sahada oynanmaktadır. Voleybolcular müsabakalarda şort ve sıfır kollu forma giymektedirler. Son zamanlarda voleybolda şort kullanımının kalkacağını ve şort etek kullanılacağı konuşulmaya başlanmıştı. Rus voleybol antrenörü Nikolai Karpol’un ortaya sunduğu fikre göre artık voleybol oynarken şort giyilecek ve bu şort en fazla 20 cm olabilecektir.

Nikolai Karpol bu kıyafetlerin daha rahat olduğunu ve sporcuların konforu için daha iyi olacağını söylemiştir. Bu yeni kıyafet devriminde eteklerin içine şort külot giyileceği ve kurallara göre bu şort külotların en fazla 10 cm kısa olması gerekmektedir.

Voleybolcular İçin Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Voleybol da diğer spor dalları gibi çok tempolu bir oyun türüdür. Bundan kaynaklı olarak voleybolcular her zaman vücuduna dikkat etmeli ve beslenmelerini iyi yapmaları gerekmektedir. Voleybolcular özellikle maçtan önce karbonhidrat depolarını doldurmalıdır. Karbonhidrat yoğun tempoda çalışan insanlar için oldukça önemlidir. Bundan dolayı sporcu içeceği, makarna, pirinç, patates ve ekmek gibi karbonhidratları bolca almalıdır.

Voleybolcular Kaç Yaşına Kadar Oynar?

Voleybol, küçük yaşlardan itibaren bütün çocuklara önerilen bir spor dalıdır. Çocuklar bir spor ile uğraşırken vücutları daha iyi gelişecektir hem de bir takım sporu olmasından kaynaklı olarak sosyal becerileri gelişecektir. Voleybolcuların oyunu oynamayı bırakmak için belirli bir yaş sınırı yoktur. Oyuncular spordan sıkıldığı zaman ya da vücudunun artık yoğun tempoya dayanmadığını hissettiği zaman sporu bırakabilirler. Kişinin jübilesinde kendi kararından başka bir şey önem taşımamaktadır.

Voleybolcular Kaç Yaşında Emekli Olur?

Voleybolcular çok yoğun tempoda antrenman yapan, sürekli maçlara çıkan ve seyahat eden insanlardır. Bundan dolayı kişiler belli bir yaşa geldiğinde emekli olmaktadır. Ancak bu tamamen kendi kararlarıdır. Sporcular ne zaman kendilerini iyi hissetmezse o zaman sporu bırakırlar. Bunun için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Voleybolcular Maaş Alıyor Mu?

Her spor dalında olduğu gibi voleybolda da oyuncular bir kulübe bağlıdır. Voleybolcular, bu spor ile uğraşırken çok yoğun bir tempoda çalışmaktadırlar. Bundan dolayı kulüpler sporcularına güzel ücretler ödemektedir.

Voleybolcular Ne Yememelidir?

Voleybol müsabakaları da diğer sporlar gibi oldukça yorucudur. Bundan dolayı sporcular maçtan önce kompleks karbonhidratları almalı ve ağır yiyecekler tüketmemelidir. Maçtan önce sporculara baharatlı ya da acı yemekler kesinlikle önerilmez.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir