Vals

Vals
24.06.2022 12:28
Vals, günümüzde hala popüler olan en eski danslardan biridir. Zarif bir dans olan vals, ilk balo salon dansları arasında yer alır. Valsin tanımı, vals ayak hareketleri, vals dansının nasıl yapıldığı ve vals kursunun fiyatları hakkında merak edilen tüm bilgileri sizler için derledik.

Vals, kalkış ve düşüş hareketi ile karakterize edilen uzun, akıcı hareketlerle yumuşak ve zarif bir danstır. Benzersiz bir zamanlama ve müzikle harmanlanan basit bir ritmik desene sahiptir. Basit kutu adımı ile hızlı bir şekilde vals yapmaya başlayabilirsiniz. Vals dansı, Viyana vals müziği ile gerçekleştirilen üç zamanlı bir balo salonu dansıdır. Zarafet, akışkanlık ve hareket kolaylığı ile karakterizedir.

Vals Ne Demek?

Vals, bir çiftin kapalı bir pozisyonda dans ettiği bir balo salonu dansı şeklidir. Aynı zamanda Almanya ve Avusturya'ya kadar uzanan en eski balo salonu dans çeşitlerinden biridir. En temel balo salonu danslarından biri olan vals,  Amerika Birleşik Devletleri'nin yanı sıra Avrupa'daki birçok ülkede de yaygın olarak yapılmaktadır.

Vals Ayak Hareketleri

Vals ayak hareketleri, akıcı ve senkronize adımlar ile oldukça zariftir. Vals yapmayı öğrenmek için, iki kişi bir ayak kadar ayrı dururken yüz yüze gelir. Biri lider, biri takipçi olarak hareket eder. Lider ileriye doğru hareket eder ve takipçi geriye doğru hareket eder.

Vals Dansı Nasıl Yapılır?

Vals dansı yaparken öncelikle temel hareketlerin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu dansa yumuşak kayma hareketleri, daha sonra dönme ve son yükselme eşlil eder. Son olarak ise düşüş hareketi vardır. Vücutta çeviklik ve ayakların esnekliğini içerir. Temel adım, kutu adımından ve ardından kol altı dönüşünden oluşur. Vals bir düet dansıdır ve her iki dansçı da eş zamanlı olarak hareket etmelidir.

Başlangıçta lider kişi, sol ayağıyla öne doğru bir adım atar. Aynı zamanda partneri sağ ayağıyla bir adım geri gidecektir. İkinci adım ise birincininkine benzer şekilde ancak diğer ayaklar ile yapılır. Lider, sağ ayağını topuğuna kadar öne çıkarır ve iki deyince aşağı indirir. Üçüncü adımda, lider sol tarafına basar. Diğer kişi sağ ayağı ile aynı adımı yaparken sağ tarafına doğru yarım dönüş yapar. Üç dediğinde ise sağa adım atar ve sola yarım dönüş yapar. Dördüncü adım liderin sağ ayağı ile geri adım atması ile başlar. Diğer kişi ise sol ayağını öne çıkarır. Bu adım, birinci adıma benzer, ancak diğer ayakla yapılır. Bu adımda, iki denildiğinde lider sol ayağı ile geri adım atar.

Sol ayağı sağ ayak parmağının yanına geldiğinde ise aşağıya iner. Aynı hareket partneri tarafından ancak zıt ayaklarla yapılır. Vals adımları dönüşü, bir vals hareketini tamamlamak için son duruştur. Bir kez daha üçe kadar sayıldığında lider sağ ayağını aşağıya indirir ve sağa yarım bir dönüş yapar. Partneri sol ayağı ile yarım bir sola dönüş yapar ve dans tamamlanır.

Vals Dersi Fiyatları

Vals dersinin fiyatları, kursun süresine ve kursun aldığı kuruma göre farklılık gösterebilir. Vals dersinin içeriği ve süresi ise kurumların ders planlarına bağlıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir