Voleybolda Servis

Voleybolda Servis
01.07.2022 11:54
Voleybolda servis nasıl atılır, voleybolda servis kuralları, voleybolda servis atışı kaç sayı kazandırır, voleybolda servis atamayan mevki hangisidir, voleybolda servis atan kişiye ne denir, voleybolda servise blok yapılır mı vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Voleybolda servis, topun servis kısmında yer alan takımın geri hattın sağındaki oyuncusu aracılığıyla oyuna sokulma hareketidir.

Voleybolda Servis Nedir?

Voleybolda servis, topun servis alanında bulunan geri hattın sağındaki oyuncu aracılığıyla oyuna sokulması hareketidir.

Voleybolda Servis Nasıl Atılır?

Topa, havaya atıldıktan ya da elden bırakıldıktan sonra tek el ya da kolun herhangi bir bölümüyle vurulmalıdır. Topun yalnızca bir defa havaya atılmasına ya da elden bırakılmasına izin vardır. Topun yerde sektirilmesine ya da elde hareket ettirilmesine izin verilir. Servis yapan oyuncu; servis vuruşu esnasında veya sıçrayarak tercih edilen bir servis adına sıçrama esnasında, oyun bölgesine (dip çizgi dahil) ya da servis alanı dışındaki zemine temas edilmez. Bu oyuncu servis vuruşundan ardından servis kısmının dışına veya oyun alanının içine basabilir ya da düşebilir. Servis kullanacak oyuncu, başhakemin servis adına çaldığı düdüğü takip eden 8 saniye içerisinde topa vurmalıdır.

Voleybolda Servis Kuralları

Voleybolda servis, topun servis kısmında yer alan takımın geri hattın sağındaki oyuncusu aracılığıyla oyuna sokulma hareketidir.  1.ve  5. Setlerde ilk servis atışları kura ile seçilir. Diğer setlerde ise bir sıra önceki  sette başlamış olan takımın rakibi başlamaktadır.  Takımlar maç önü verilen diziliş kağıdına uygun servis sırasını takip etmek mecburiyetindedir. Setlerde ilk servis ardından servisi kullanacak oyuncular şu biçimde belirlenir; Servis kullanan takım puanı kazandı ise değişim yaşanmaz servisler kullanılmaya devam edilir. Ancak servis karşılayan takım puanı alırsa servis kullanma hakkını elde eder ve servis kullanmadan evvel takım içinde pozisyon süreçleri gerçekleşir.

Ön sağ pozisyonda yer bulan oyuncu geri sağ pozisyona geçip ve servisi kullanması gerekir. Topa, havaya atıldıktan veya elden (ellerden) bırakıldıktan ardından tek el ya da kolun herhangi bir bölümüyle vurulmalıdır. Topun yalnızca bir defa havaya atılmasına ya da elden bırakılmasına izin vardır. Topun yerde sektirilmesine ya da elde hareket ettirilmesine izin verilir. Servis yapan oyuncu; servis vuruşu esnasında veya sıçrayarak tercih edilen bir servis adına sıçrama esnasında, oyun bölgesine (dip çizgi dahil) ya da servis alanı dışındaki zemine temas edilmez. Bu oyuncu servis vuruşundan ardından servis kısmının dışına veya oyun alanının içine basabilir ya da düşebilir. Servis kullanacak oyuncu, başhakemin servis adına çaldığı düdüğü takip eden 8 saniye içerisinde topa vurmalıdır.

Voleybolda Servis Atamayan Mevki Hangisidir?

Pasör çaprazı servis atmayan mevkidir.

Voleybolda Servis Atan Kişiye Ne Denir?

1.ve 5. Setlerde ilk servis atışları kura ile seçilir. Diğer setlerde ise bir önce ki sefer sette başlamış olan takımın rakibi başlar.

Voleybolda Servise Blok Yapılır Mı?

Rakip tarafın servisine blok yapmak yasaktır.

Voleybolda Servis Fileye Değerse Ne Olur?

Oyuncular; oyunu etki etmemek şartıyla direklere, iplere ya da filenin antenler dışında bulunan kısımda dahil olmak üste herhangi bir cisme temas edebilir. Top, filenin içine takılıp ve bu sebeple file rakibe temas ederse bu hata olarak kabul görmez.

Voleybolda Servis Tekrarı Nedir?

Bir setteki ilk servis ardından servis kullanacak oyuncu şu biçime  belirlenir: Servis kullanan takım ralliyi kazandığında daha evvel servis kullanan oyuncu (ya da yerine geçen oyuncu) tekrar servis kullanacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir