Dünya Kupası Hangi Kanalda Yayınlanır?

Dünya Kupası Hangi Kanalda Yayınlanır?
23.11.2022 19:33
Dünya kupası hangi kanallarda yayınlanır? Dünya kupası alan ülkeler hangileridir? Dünya kupası alan futbolcular kimlerdir? Dünya kupası düzenleyen ülkeler kimlerdir? Dünya kupası değeri ne kadar, en çok kazanan ülke hangisi? Dünya kupası ile ilgili birçok soru merak edilmektedir. İşte tüm detaylar...

Dünya Kupası, uluslararası alanda futboldan sorumlu en üst düzey yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği üyesi ülkelerin erkek milli takımlarının katılabildiği uluslararası futbol turnuvası olarak karşımıza çıkan, birçok futbol sever tarafından takip edilen turnuva olarak bilinmektedir.

Katar'da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası, TRT ve TRT Spor ekranlarından canlı olarak yayınlanacağı bilinmektedir.

Dünya Kupası Alan Ülkeler Hangileridir?

Her turnuvaya katılmış olan tek takım konumundaki Brezilya, kazandığı beş şampiyonluk ile kupanın en başarılı takımı olmayı başarmıştır. Ayrıca İtalya ve Almanya dörder; Arjantin, Fransa ve Uruguay ikişer; İngiltere ve İspanya ise birer şampiyonluk kazanmasıyla bilinmektedir. Son şampiyon olarak ise 2018'deki turnuvada şampiyon olan Fransa’dan söz edilebilir.

Dünya Kupası Alan Futbolcular Kimlerdir?

Daily Mail gazetesinin 11 Dünya Kupası'nı izlemiş spor şefi Jeff Powell, Güney Afrika'daki turnuvanın başlamasına az bir süre kala kupanın en değerli 100 futbolcusunu seçtiği bilinmektedir. Bu listenin öne çıkan isimleri aşağıdaki gibidir.

·        Pele (Brezilya)

·        Garrincha (Brezilya)

·        Diego Armando Maradona (Arjantin)

·        Ronaldo (Brezilya)

·        Johan Cruyff (Hollanda),

·        Ferenc Puskas (Macaristan)

·        Franz Beckenbauer (Almanya)

·        Boby More (İngiltere)

·        Romario (Brezilya)

·        Kaleciler 11- Oliver Kahn (Almanya)

·        Sepp Maier (Almanya)

Gibi bir çok futbolcu daha bu listenin içerisinde yer almaktadır.

Dünya Kupası Düzenleyen Ülkeler Hangileridir?

1930'dan itibaren düzenlenmeye başlanan FIFA Dünya Kupası'nda toplam 21 turnuvaya 17 farklı ülke ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. 1930 ve 1934'te diğer adaylar çekildiği için seçim yapılmamış, 1938'den itibaren ev sahibi seçimle belirlendiği bilinmektedir. Meksika, Fransa ve Almanya Brezilya turnuvaya iki kez ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. 2002 yılındaysa turnuva ilk kez iki ülke ortaklığında (Japonya ve Güney Kore'de) gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca önümüzdeki turnuva 2022'de Katar'ın ev sahipliğinde düzenleneceği bilinmektedir.

Dünya Kupası Değeri Ne Kadar?

Dünya Kupası'nın değeri 20 milyon dolar olarak bilinmektedir. Güncel kur ile hesaplandığında (1 dolar: 18,60 TL) Dünya Kupası'nın değeri 372 milyon TL gibi bir fiyat elde edilir.

Dünya Kupası altından yapıldığı bilinmektedir ve 36,5 cm yüksekliğinde 6,175 kg ağırlığında olan ve 18 ayar altından yapılan Dünya Kupası'ndan sadece bir tane bulunur.

Dünya Kupası En Çok Kazanan Ülke Hangisidir?

Her turnuvaya katılmış olan tek takım konumundaki Brezilya, kazandığı beş şampiyonluk ile kupanın en başarılı takımı olarak günümüzde popüler olmuştur. İtalya ve Almanya dörder; Arjantin, Fransa ve Uruguay ikişer; İngiltere ve İspanya ise birer şampiyonluk kazanması sayesinde güncelden düşmemişlerdir. Ayrıca son şampiyon, 2018'deki turnuvada şampiyon olan Fransa olarak bilinmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir