Futbolda Korner Ne Demek?

Futbolda Korner Ne Demek?
17.11.2021 16:30
Futbolda Korner Ne Demek? Futbolda kornerden ofsayt olur mu, korner direğinin boyu ne kadardır, futbolda korner taktikleri nelerdir, futbolda korner nasıl kullanılır, sorularını sizler için araştırdık.

Futbol ile yakından ilgilenenlerin bildiği belli başlı kavramlar bulunuyor. Ofsayt, gol, penaltı gibi kavramlar bir yana bizler size diğer alanlarda da kullanılagelen bir kelimeden bahsedeceğiz. Korner. Yabancı kökenli sözcükler arasında yer alan korner kelime anlamı itibari ile köşe vuruşu demektir. Futbolda kullanıldığında ise korner kelimesi, köşe vuruşunun kullanılmasını karşılıyor. Bir futbol oyuncusunun topu, kale çizgisinin arkasına atması korner demektir. Eğer futbolda bir takım korner yaparsa otomatik olarak korner, diğer takımın da hakkı olacaktır. Teknik bir spor hatası olarak da bilinen korner, futbolu yakından takip eden pek çok kişi tarafından bilinir. Türkçe karşılık olarak köşe ya da köşe vuruşu olarak da bilinen bu kavramla ilgili sık merak ettiklerinizi sizler için hazırladık.

Futbolda Kornerden Ofsayt Olur Mu?

Futbol dünyası ile yakından ilgilenenlerin sıklıkla merak ettiği konuların başında futbolda korner ofsayt olur mu sorusudur. Bunun temel nedeni özellikle maç esnasında oluşan durumlarda yaşanan kafa karışıklıklarıdır. Özellikle canlı izlenen maçlarda izleyiciler arasında yaşanan kafa karışıklıkları da tartışmalara kadar uzanabilir. Fakat biz bu sorunun cevabına baktığımızda ise şöyle bir sonuca ulaşabildik; ‘korner atışı ofsayt değildir, korner atışının ofsayt olarak sayılabilmesi için topun ilerisinde yer alan bir futbolcunun en önde olması şartı aranır.’

Futbolda Korner Direğinin Boyu Ne Kadardır?

Köşe vuruşu olarak da bilinen ve aynı zamanda futbolda teknik bir hata olarak nitelendirilen korner ile ilgili merak uyandıran konulardan birisi de korner direğinin boy uzunluğudur. Burada bakıldığı zaman iki direk arasındaki mesafe 7.32 metredir. Aynı zamanda bu birim olarak da 8 yd olarak gösterilir. Fakat öte yandan bakıldığında üst direkle zemin arasında ki mesafe daha farklıdır. Korner direkleri denildiği zaman üst direkle zemin arasında kalan direk boyunun 2.44 metre olduğunu belirtmemiz mümkündür.

Futbolda Korner Taktikleri Nelerdir?

Futbolda her şey mubahtır mantığı ile yola çıkılarak bazı futbolcular taktikler yapmayı dener ve rakibi şaşırtarak doğrudan gol sayısı yapmaya endekslenir. Bu durumda oyuncuların yapmaya çalıştığı pek çok taktik bulunur. Bu taktiklerden en bilineni ise rakip şaşırtmacasıdır. Nasıl yani diye soruyorsanız, futbolculardan bir veya birkaçı ceza sahası yakınına yoğunlaşır. Köşe vuruşu yani korner esnasında ceza sahası yakınındadır. Aynı zamanda aynı bölgeden ayrılarak rakibin kafasında karışıklık yaratabilirler.

Futbolda Korner Nasıl Kullanılır?

Futbolda korner bir teknik hata olarak nitelendirilse de aslında gol atabilmenin iyi bir tekniğidir. Bu tekniğin iyi kullanılması sonucunda bir oyuncunun takımına sayı kazandırması kaçınılmazdır. Köşe vuruşu olarak bilinen korner tekniğinin kullanımı esnasında sınırlar ve kale çizgisinin ayrımı iyi yapılmalıdır. Topu oyuna sokma yöntemlerinden biri olarak da bilinen korner ile beraber savunmada bulunan takımın oyuncusuna dokunulur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir