Voleybol Lisansı

Voleybol Lisansı
30.06.2022 11:42
Voleybol, bir sahanın file ile ortadan bölünerek altışar kişilik takımlar halinde oynanan bir spor dalıdır. Voleybol ile ilgili herhangi bir müsabakaya katılmak isteyenler için gerekli olacak olan voleybol lisansı nedir, nasıl çıkarılır, nasıl iptal edilir? Voleybol lisansı için gereken sağlık raporu nereden alınır?

Voleybol lisansı, voleybol oynayan sporcuların faaliyetlere katılmalarına imkan veren izin belgesidir. Sporcu lisansları ferdi lisans ya da kulüp lisansı olarak ikiye ayrılmaktadır ve her spor dalı için ayrı ayrı düzenlenir. Voleybol lisansında da durum tıpkı böyledir.

Voleybol Lisansı Ne İşe Yarar?

Voleybol lisansı, sporcuların kimi faaliyetlere katılmasını sağlar. Ayrıca, lisanslı oyuncuların bazı durumlarda üniversitelerin BESYO bölümlerine girişlerde fayda sağladığı da bilinmektedir. Fakat her lisans her bölüm için fayda sağlamaz, sporcunun kendi alanındaki bölüme giriş yapması gerekir.

Voleybol Lisansı Kaç Yaşında Alınır?

Düzenlenen altyapı ve bölgesel liglerde, voleybol spor dalında lisans sahibi olmak isteyenlerin yaşı 8 ile 48 arasında olmak zorundadır. Lisans başvurusu yapacak olan 18 yaşından küçük sporcuların veli izin belgesi alması zorunludur.

Voleybol Lisansı Nasıl Çıkarılır?

Voleybol lisansı çıkartma işlemleri için altyapı liglerinde ve bölgesel liglerdeki sporculara aşağıdaki belgeleri zorunlu tutulmuştur:

·18 yaşından küçük olan sporcular için izin belgesi, velileri ya da vasileri tarafından doldurulmalıdır. Bu belgeye e-devlet üzerinden ulaşılarak düzenlenebilir.

· Sporcunun voleybol lisansı çıkartması için, bu spora engel bir durumunun olmadığına dair sağlık raporunun olması gerekir.

·Ferdi lisans çıkartmak isteyen sporcuların 1 adet vesikalık fotoğraf getirmesi gerekirken; kulüp lisansı için 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

·Kişinin sporcu lisansı çıkartması için kulüpten alınan, kulüp ile ilişiğini gösterir belgesi de olmalıdır.

Voleybol lisansı için başvurular, bağlı bulunduğu il ya da ilçe müdürlüğüne yapılmaktadır. Başvuru şartlarını taşıyan sporcuların lisansları ilgili esaslar dahilinde gerçekleştirilir.

Voleybol Lisansı Sorgulama

Voleybol lisansını sorgulamak için e-devlet sistemi kullanılabilmektedir. Spor bilgi sistemi adı verilen e-devlet hizmetinde sorgulama rahatlıkla yapılabilmektedir.

Voleybol Lisansı İçin Sağlık Raporu

Düzenlenen yeni sisteme göre voleybol lisansının alınabilmesi için gereken sağlık raporu, aile hekimine sevk ile mümkün olmaktadır. Sevk için de ikamet edilen yerde bulunan ilçe ve spor müdürü aracılığı ile ya da e-devletten görüntülenebilen “Bakanlık Spor Bilgi Sistemi” üzerinden yapılabilir.

Voleybol Lisansı Nedir?

Voleybol lisansı, kısaca sporcunun voleybol yapmaya engeli olmadığını ve bu spor ile ilgili olduğunu gösterir belgedir.

Voleybol Lisansı Nasıl İptal Edilir?

Lisanslı oyuncuların lisans almak için ibraz ettikleri bilgi ve belgelerde, doğru olmayan bilgilerin olması halinde lisans iptal edilir ve bir yıl kadar süre ile de tescilleri yapılamaz.

Ayrıca bir sporcunun Türkiye’de herhangi bir kulüpte tescil işlemlerinin ardından başka bir ülkede de tescili olduğu belirlenirse, lisans ve tescil işlemleri iptal edilecektir. Aynı şekilde bu iptalin ardından bir yıl süre ile Türkiye’de tescil ve transfer işlemleri yapılamayacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir